W sierpniu tego roku decyzją Zarządu Głównego Międzynarodowego Klubu Chirurgicznego – Oxford University (International Bariatric Club) Klinika Leczenia Otyłości Szpitala na Klinach uzyskała akredytację potwierdzającą wysokie standardy leczenia. International Bariatric Club to największa na świecie organizacja ekspertów w dziedzinie leczenia otyłości, skupiająca specjalistów z takich ośrodków jak Oxford University czy Cleveland Clinic.

W Polsce z problemem otyłości zmaga się już blisko 25% społeczeństwa, a odsetek ten z roku na rok rośnie. Dodatkowo szacuje się, że co drugi Polak ma problemy z otyłością bądź nadwagą, a choroba ta częściej dotyka mężczyzn (74%) niż kobiet (50%). Otyłość to choroba przewlekła, która nieleczona niesie ze sobą szereg negatywnych skutków dla naszego zdrowia, odpowiada za blisko 3 miliony zgonów rocznie na świecie i zgodnie z szacunkami skraca życie o 8-20 lat.

  

Nowoczesne metody operacyjnego leczenia otyłości

W Krakowskim Szpitalu na Klinach działa Klinka Leczenia Otyłości na, której pomoc mogą liczyć zwłaszcza pacjenci ze skomplikowaną historią choroby, licznymi chorobami towarzyszącymi oraz po wykonanych wcześniej zabiegach bariatrycznych. Klinika stawia na najnowocześniejsze rozwiązania chirurgiczne, dlatego jako jedyny ośrodek w Polsce oferuje pacjentom, oprócz operacji laparoskopowych, także możliwość przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem systemu wsparcia chirurgicznego da Vinci. Wykorzystanie robota da Vinci w zabiegach bariatrycznych nie tylko maksymalizuje bezpieczeństwo chorych podczas zabiegu oraz redukuje liczbę powikłań, ale przede wszystkim gwarantuje lepszą jakość zespolenia, które jest kluczowym elementem każdego zabiegu bariatrycznego. – mówi prof. Tomasz Rogula – chirurg bariatra oraz Dyrektor Kliniki Leczenia Otyłości w Szpitalu na Klinach.

 

Najważniejsze bezpieczeńtwo pacjentów

Kluczową wartością w działalności Kliniki jest także prewencja powikłań oraz zagwarantowanie pacjentom maksimum bezpieczeństwa.Udaje się nam to osiągnąć poprzez stosowanie efektywnego systemu Metabolic and Bariatric Surgery Accreditation and Quality Improvement, stworzonego przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów i Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej. – mówi prof. Tomasz Rogula. Dodatkowo nasza Klinika bierze udział w programie kontroli jakości administrowanym przez American Collegue of Surgeos (ACS), który pozwala na indywidylaną ocenę korzyści i przewidywanie wyników operacji bariatrycznych. Raporty są generowane w oparciu o bardzo dobrze dobrane parametry i są indywidualnie tworzone dla każdego pacjenta. Udział w tym programie stawia Klinikę Leczenia Otyłości Szpitala na Klinach na równi z akredytowanymi programami amerykańskimi stosującymi bardzo wysokie kryteria jakości – dodaje prof. Tomasz Rogula.

Kompleksowość leczenia

Pacjentami bariatrycznymi w Klinice zajmuje się multidyscyplinarny zespół specjalistów w skład, którego wchodzą m.in. chirurg bariatra, pulmonolog, kardiolog, dietetyk, psycholog, anestezjolog posiadających wieloletnie doświadczenie w zachowawczym oraz operacyjnym leczeniu otyłości.  Od początku działalności z usług Kliniki skorzystało już blisko 100 pacjentów, a efekty leczenia sąbardzo satyfakcjonujące ponieważ nasi pacjenci redukują wagę o ok. 15-30 kg w ciągu pierwszych 3 miesięcy po zabiegu i ok. 50 – 80 kg w ciągu pierwszego roku po operacji w zależności od wagi wyjściowej   – mówi Joanna Szyman Prezes Szpitala na Klinach.Klinika operuje pacjentów z całej Polski oraz wielu krajów europejskich i z USA a wdrożone wysokie standardy leczenia i prewencji powikłań zaowocowały bardzo wysoką jakością usług i satysfakcją naszych pacjentów – dodaje Joanna Szyman.