Profilaktyka i nowoczesne leczenie, jest kluczowe, aby poprawić niepokojące wyniki widoczne wśród kobiet, dla których nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia. Statystyki nie napawają optymizmem, dlatego konieczne jest zwiększanie świadomości kobiet w zakresie nie tylko profilaktyki nowotworów ginekologicznych, ale również objawów tych chorób, czy możliwych form leczenia. Dlatego Szpital na Klinach w ramach akcji #ONKOODPOWIEDZIALNI przygotował kompendium wiedzy o raku szyjki macicy oraz raku endometrium.
Jak podkreśla Joanna Szyman – Prezeska krakowskiego Szpitala na Klinach – Dla każdej pacjentki diagnoza jaką jest rak jest trudnym momentem, któremu towarzyszy wiele emocji. Dlatego tak ważne jest aby w tym momencie pacjentka była zaopiekowany i wyposażona w wiedzę, co się będzie z nią działo i jak będzie wyglądała ścieżka leczenia. Z doświadczeń naszych pacjentek wiemy, że często na własną rękę aktywnie szukają informacji w internecie na temat programów badawczych, czy nowoczesnych metod terapeutycznych. Chcemy jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby pacjentek, dlatego przygotowaliśmy bezpłatny poradnik o raku szyjki macicy oraz raku endometrium, w którym swoimi doświadczeniami dzielą się również pacjentki.
Jest to kompendium wiedzy, w którym każda z zainteresowanych osób znajdzie kompleksowe informacje na temat objawów tych nowotworów, ich diagnostyki, profilaktyki oraz nowoczesnego leczenia. Publikacja polecana jest wszystkim osobom, które chcą zatroszczyć się o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Zawarte w niej prawdziwe historie pacjentek pozwalają na lepsze oswojenie się z chorobą a dodatkowo mogą być wsparciem dla wielu osób, które dziś przechodzą przez chorobę jaką jest rak endometrium lub rak szyjki macicy. Ebooka można pobrać pod poniższym linkiem https://www.szpitalnaklinach.pl/o-nas/e-booki/.
Nowoczesne metody leczenia nowotworów ginekologicznych
Krakowski Szpital na Klinach (Grupa NEO Hospital) od stycznia 2021 r. realizuje program operacyjnego leczenia nowotworów ginekologicznych (raka endometrium i raka szyjki macicy) z wykorzystaniem robota da Vinci. Dzięki dofinansowaniu programu na kwotę ponad 7,3 mln zł z Funduszy Europejskich operacje wykonywane są bezpłatnie. – Od momentu rozpoczęcia realizacji programu zgłosiło się do nas ponad 200 Pań, z których zoperowaliśmy blisko 90. Najmłodsza z pacjentek miała 25 lat a najstarsza 86 lat. Uzyskane do tej pory wyniki wskazują, że zastosowane metody operacyjne przeprowadzone w asyście robota da Vinci, w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy jakości leczenia operacyjnego chorych na raka endometrium. Niestety, aż 56 % pacjentek zgłosiło się do nas zbyt późno, gdy rak był już w stadium zbyt zaawansowanym, aby można było operować lub nie mogły być zoperowane ze względu na ogólny stan zdrowia. Dlatego proszę jako kobieta, aby zdrowie ginekologiczne kobiet otoczyć większą troską. Profilaktyka i nowoczesne leczenie, odgrywają kluczową rolę. – mówi Joanna Szyman prezeska Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.
W ramach programu prowadzone są szczegółowe analizy dotyczące jakości życia po zabiegu, a także powikłań pooperacyjnych, skali bólu czy krwawienia pooperacyjnego. Dotychczas łącznie zebrano 544 ankiety. Przeprowadzone analizy wyraźnie wykazały, że zabiegi robotyczne są bezpieczne i charakteryzują się szeregiem korzyści zwłaszcza u pacjentek z otyłością, cukrzycą oraz chorobami współistniejącymi.
Operację raka endometrium oraz raka szyjki macicy z wykorzystaniem robota da Vinci w krakowskim Szpitalu na Klinach można wykonać bezpłatnie. Szpital posiada dofinansowanie z funduszy europejskich. Do programu mogą zgłaszać się pacjentki z całej Polski drogą telefoniczną pod nr 785 170 300, lub wysyłając maila na adres badanie@neohospital.pl.
Kluczowa jest profilaktyka i systematyczne sprawdzanie stanu zdrowia
Jak podkreśla ginekolog dr n. med. Maciej Olszewski ze Szpitala na Klinach – Proste badanie cytologiczne jest praktycznie bezbolesne, a umożliwia wczesne wykrycie nowotworu szyjki macicy, czyli w fazie przedinwazyjnej i podjęcie skutecznej terapii, co pozwala w większości przypadków na całkowite wyleczenie. Rozwinięciem klasycznego badania cytologicznego jest cytologia płynna, która nie tylko pozwala na dwukrotnie większą wykrywalność zmian śródnabłonkowych względem klasycznej cytologii jednowarstwowej, ale również na możliwość wykonania z jednego wymazu dodatkowych badań w kierunku wirusa HPV. To właśnie przede wszystkim infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) o wysokim potencjale onkogennym, prowadzą do transformacji komórek w kierunku dysplazji oraz raka.
W przypadku raka endometrium nie ma niestety typowych badań przesiewowych. Dlatego tak ważne jest zgłaszanie się do ginekologa w przypadku zauważenia niepokojących objawów, ponieważ wykrycie raka endometrium we wczesnym stadium znacznie zwiększa szansę na wyleczenie. Szczególną dbałość o regularne wizyty ginekologiczne połączone z USG dopochwowym oraz wykonanie konkretnych badań rekomenduje się kobietom z grupy podwyższonego ryzyka tj. chorującym m.in. na zespół Lyncha, zespół policystycznych jajników, otyłym a także z obciążonym wywiadem rodzinnym w zakresie raka piersi, trzonu macicy i jelita grubego.
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi