HOPE Exchange Program

Dzięki członkostwu w Europejskiej Federacji Szpitali HOPE menedżerowie szpitali z Polski mają wreszcie możliwość aktywnego uczestniczenia w cieszącym się międzynarodową renomą, certyfikowanym Europejskim Programie Wymiany Menedżerów. Jest to unikatowy program w skali światowej, organizowany nieprzerwanie od 1981 roku, corocznie uczestniczy w nim niemal 200 europejskich menedżerów ochrony zdrowia.

Menedżerowie szpitali różnego szczebla, a także kierowniczy personel medyczny wyjeżdżają do wybranego kraju Unii Europejskiej i przez 4 tygodnie zapoznają się z funkcjonowaniem podmiotów leczniczych oraz instytucji ochrony zdrowia w danym kraju. Uczestnicy Programu biorą udział w bieżącym zarządzaniu wybranego obszaru szpitala, mają bezpośredni kontakt z kierownictwem szpitala oraz personelem swojego szczebla. Staż kończy się Kongresem HOPE AGORA dla wszystkich uczestników biorących udział w danym roku w wymianie oraz przedstawiciele organizacji członkowskich HOPE, na czele z Radą Gubernatorów. Podsumowuje ona wnioski wyciągnięte przez uczestników, wskazuje najlepsze praktyki oraz innowacyjne rozwiązania. W roku 2015 organizatorem kongresu HOPE AGORA była Polska Federacja Szpitali (PFSz), a przewodniczącym był Jarosław J. Fedorowski, Prezes PFSz i jednocześnie Gubernator HOPE.

Każdy uczestnik Programu otrzymuje certyfikat European Hospital and Healthcare Federation HOPE, który jest poważany w całej Europie, a także na świecie.

Celem nadrzędnym Programu jest podnoszenie kwalifikacji biorących w nim udział profesjonalistów związanych z rynkiem szpitalnym poprzez merytoryczne poznawanie zagadnień ściśle związanych z medycyną, jak również poznawanie nowych obszarów kulturowych oraz nawiązywanie relacji interpersonalnych niezbędnych do przyszłego działania w zjednoczonej Europie.

HOPE Exchange Program – informacje

  • Czas trwania stażu: 4 tygodnie.
  • Program stażu szpitalnego przygotowywany jest przez zapraszającego w porozumieniu i zgodnie z preferencjami zapraszanego uczestnika.

  • Część szpitalna Programu wraz z zakwaterowaniem oraz minimum jednym posiłkiem dziennie pokrywana jest przez zapraszającego.
  • Delegującym uczestnika jest jego pracodawca – szpital, który musi zapewnić o kontynuacji wszystkich świadczeń związanych z zatrudnieniem uczestnika w trakcie odbywania przez niego stażu.
  • Kosztami po stronie uczestnika/delegującego są:
    •  opłata w wysokości ok. 300,00 € za pobyt i uczestnictwo na konferencji w Warszawie obejmująca trzy noclegi,
    •  dojazd do szpitala zapraszającego i przejazdy wewnętrzne w danym kraju,
    •  dojazd do Warszawy oraz ewentualne dodatkowe posiłki.
  • Językami roboczymi są przeważnie języki ojczyste krajów szpitali zapraszających (ale nie jest to regułą absolutną), gdzie największy obszar przypada na języki: angielski, niemiecki, francuski i hiszpański. Komunikatywna znajomość minimum jednego języka jest oczywista.
  • Osoba delegowana powinna nadto wykazywać duże zdolności na polu komunikacji międzykulturowej. Związane jest to m. in. z pracami w międzynarodowym zespole wraz pozostałymi uczestnikami programu przebywającymi w kraju zapraszającego.

  • Program HOPE Exchange jest programem multidyscyplinarnym, dedykowanym profesjonalistom chcącym rozwijać swoje zdolności zawodowe na poziomie europejskiej ochrony zdrowia. Nie jest to stricte program medyczny lub techniczny.

  • Jak sama nazwa wskazuje, program jest wymianą managerów ochrony zdrowia pomiędzy różnymi krajami w Europie. Wskazane jest zatem zaproponowanie zaproszenia na wymianę przez szpital delegujący polskiego uczestnika dla któregoś z uczestników z innych krajów, jeżeli nie bieżącej edycji, to w którejś z kolejnych.

BOGUSŁAW BUDZIŃSKI
National Coordinator (PL), HOPE Exchange Program

mail icon symbol graphic    mail icon symbol graphic    LinkedIn icon