Szanowni Państwo, niestety nie dało się na dłużej ani odetchnąć, ani zapomnieć o pandemii, apogeum czwartej fali koronawirusa według prognoz resortu zdrowia przesunie się na grudzień i niewykluczone, że przeciągnie się do stycznia wg niektórych ekspertów, którzy zajmują się prognozowaniem rozwoju pandemii.

Obecna fala ma być najdłuższą ze wszystkich i nazywana jest na podstawie statystyk pochodzących z różnych szpitali „epidemią niezaszczepionych”. W naszym szpitalu wskaźnik wyszczepialności personelu mamy wysoki – ok. 94 proc., więc możemy być spokojniejsi, ale nie mniej ostrożni. Apeluję o przestrzeganie wszystkich obowiązujących procedur związanych z bezpieczeństwem pracy.                                                                                                                                          źródło: www.wss.olsztyn.pl

Zaniepokoił mnie artykuł dr Tomasza Ozorowskiego, eksperta ds. zakażeń wewnątrzszpitalnych o transmisji zakażeń wśród personelu medycznego. U osób zaszczepionych najwcześniej z niskim poziomem przeciwciał z czasem szczepionki mniej skutecznie zapobiegają zakażeniom bezobjawowym i skąpo objawowym. – Tym samym te bezobjawowe mogą zapoczątkować transmisje wirusa miedzy medykami, a następnie miedzy pracownikami szpitali i pacjentami – podkreśla dr Ozorowski, dodając, że „możemy ograniczać ryzyko tych transmisji, przyjmując trzecią dawkę szczepionki, nosząc maski – również w przestrzeniach socjalnych – i poddając się badaniu przy występowaniu nawet dyskretnych objawów lub po kontakcie z osobą zakażoną”.

Dodatkowym problemem są osoby z grupy non-responders, które nie odpowiadają na szczepionkę przeciwko COVID-19. Nie opracowano też  protokołu postępowania z tymi osobami, a jest to potencjalna grupa ryzyka zachorowania na COVID-19, nie wiemy też jaki jest minimalny poziom przeciwciał chroniących przed zachorowaniem. Myślę, że warto o tym wiedzieć i najlepiej stosować się do wszystkich aktualnych rekomendacji.

Podwyżki wynagrodzeń to kolejny temat, który wzbudzał i wzbudza dużo emocji w sektorze ochrony zdrowia i również w naszym szpitalu. Nie wiem, czy cieszy nas osiągnięte porozumienie pomiędzy przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Zespołu Trójstronnego do spraw Ochrony Zdrowia w sprawie podwyżki minimalnych wynagrodzeń dla medyków od lipca przyszłego roku.

Od 1 lipca 2022 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie:
– dla lekarzy 8000 zł – podwyżka o 1800 zł,
– pielęgniarek z wykształceniem średnim 5300 zł – więcej o 1600 zł,
– dla fizjoterapeutów, diagnostów i psychologów 5600 zł – o 1400 zł.

Wprowadzono też nowe zasady wypłat dodatku covidowego należnego za każdą godzinę pracy dla osoby, która wykonuje zawód medyczny oraz pracuje na oddziałach tzw. II poziomu zabezpieczenia covidowego. Decyzją Wojewody w naszym szpitalu mamy 10 stanowisk OIT, w tym 2 stanowiska ECMO w ramach II poziomu. Mam nadzieję, że godzinowe rozliczenie czasu pracy przy pacjencie covidowym ułatwi wskazanie osób do wypłaty dodatku oraz indywidualne określenie jego wysokości.

Ponadto, chce poinformować, że zakończyliśmy etap projektowania budowy nowego SOR-u – otrzymaliśmy pozwolenie na budowę, kończymy rozbudowę i remont Przychodni, montujemy drugi aparat MRI i modernizujemy budynek Stacji Dializ.

Ostatnie miesiące przyniosły także kilka innych dobrych wiadomości. Za skuteczne radzenie podczas epidemii koronawirusa Szpital został wyróżniony w prestiżowym konkursie „Sternik. Cała Naprzód” Banku Gospodarstwa Krajowego. Statuetkę i tytuł „Sternik 2020” odebrałam podczas uroczystej gali, która odbyła się 3 września.

Doceniono także osiągnięcia naszych lekarzy. Dr Janusz Pieczyński, ordynator Oddziału Okulistycznego otrzymał od Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu tytuł Osobowości Roku Warmii Mazur 2020 w kategorii medycyna. Dr Pieczyńskiego nagrodzono „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie okulistyki, przeprowadzenie pierwszej w województwie operacji przeszczepu rogówki a także przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych oka, za zaangażowanie w prace mające na celu zapewnienie pacjentom leczenia narządu wzroku na europejskim poziomie, a także działania na rzecz kształcenia przyszłych specjalistów w dziedzinie okulistyki”.

Cieszy mnie także, że Oddział Chirurgii Onkologicznej w ścisłej współpracy z Zakładem Radiologii i Diagnostyki Obrazowej rozpoczął unikalną terapię nieresekcyjnych przerzutów nowotworów litych do wątroby. To znak, że także w trudnych czasach COVID-19 można wdrażać nowoczesne metody leczenia, co udowadniają dr Robert Wojsław i dr Grzegorz Wasilewski.

Z radością przyjęłam uzyskanie habilitacji przez dr Dariusza Onichimowskiego. To czwarty już w ostatnich latach lekarz naszego szpitala, który może pochwalić się tym tytułem. Widzimy więc, że szeroko rozumiana działalność naukowa rozwija się coraz lepiej.

Mamy też nowego ordynatora Oddziału Otolaryngologicznego i Laryngologii Onkologicznej. Jestem pewna że dr Tomasz Bujnowski świetnie poradzi sobie z tym wyzwaniem.

Gratuluję zatem osiągnięć i życzę kolejnych sukcesów pracownikom naszego szpitala.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Irena Kierzkowska

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie

 

[/fusion_text]