PFSz dla szpitala w Sisak w Chorwacji

 
Polska Federacja Szpitali, ogólnopolska organizacja pracodawców szpitali, zorganizowała pomoc w postaci sprzętu medycznego i darowizny dla szpitala w Sisak, w Chorwacji. Pod koniec zeszłego roku środkową Chorwację nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, w którym zginęło kilka osób a dziesiątki zostało rannych. 
Trzęsienie ziemi w grudniu 2020 roku w Chorwacji było najpotężniejszym kataklizmem w ostatnim czasie w tym rejonie. Najpoważniejsze straty poniosły miejscowości Petrinja i Sisak, w tym szpital w Sisak, który ewakuował swoich pacjentów i uległ zniszczeniu.
Polska Federacja Szpitali zorganizowała pomoc medyczną i finansową dla Szpitala w Sisak, przy wsparciu swoich Partnerów:
  • firma eMedica.com dostarczyła pulsoksymetry i lampy bakteriobójcze
  • firma SIDLY przekazała opaski telemonitoring
  • Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem przekazał łóżka szpitalne
  • Wojewódzki Szpital im. św. o. Pio w Przemyślu dostarczył łóżka szpitalne, kardiomonitory, respiratory, pompy jednostrzykawkowe i monitory intensynwje terapii
  • firma Selvita S.A. przekazała darowiznę finansową
  • HMS Assistance przekazało pulsoksymetry oraz podgrzewarki do żywienia noworodków
Ogromne podziękowania dla Pana Tomasza Kopca i Pani Moniki Burzyńskiej z  Fundacji System Aktywizacji Seniora za pomoc w kwestiach formalno-prawnych związanych z darowizną, a także ogromne podziękowania i słowa uznania dla firmy Althea Polska, dla Pani Agnieszki Weiner i Pani Moniki Leśniewskiej za profesjonalne wsparcie i błyskawiczną pomoc w transporcie sprzętu do Szpitala w Chorwacji.

Jest mi niezmiernie miło, że doprowadziliśmy do udanej realizacji projektu pomocy dla Szpitala Ogólnego im. Dr Ivo Pedisic w mieście Sisak w Chorwacji. Byliśmy, jako Polacy wstrząśnięci ogromem zniszczeń z powodu trzęsienia ziemi z epicentrum nieopodal szpitala. Mając na uwadze świetne i bezpośrednie kontakty z przedstawicielami Chorwacji na forum Rady Gubernatorów Europejskiej Federacji Szpitali HOPE oraz więzy przyjaźni łączące Polskę i Chorwację, postanowiłem zainicjować akcję pomocową. Niedługo po trzęsieniu ziemi skontaktowałem się osobiście z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia Republiki Chorwacji. Dr Zeljko Plazonic (na zdjęciu po lewej stornie), który jest jednocześnie Gubernatorem Chorwacji w HOPE.  Dr Plazonic podał kontakt do zarządu poszkodowanego Szpitala i uzyskaliśmy odpowiedź, że zarówno różnoraki sprzęt, jak i pieniądze byłyby bardzo pomocne Szpitalowi.  Zorganizowaliśmy szybko federacyjny zespół roboczy i zwróciliśmy się do szpitali oraz do firm będących członkami wspierającymi PFSz – otrzymaliśmy konkretne deklaracje darowizn. Po upewnieniu się u strony chorwackiej o przydatności zadeklarowanego wyposażenia przeprowadziliśmy w czasach krytycznie narastającej presji pandemicznej całkiem skomplikowaną operację odbioru, odprawy, transportu i dostarczenia darowizny do Chorwacji.  Pozyskaliśmy także darczyńcę finansowego.  Efektem naszych spontanicznych działań, jako organizacji pozarządowej jest pomoc o wartości kilkunastu tysięcy euro, która zmaterializowała się dzięki zaangażowaniu zespołu, szpitali i partnerów Federacji. Słowa uznania dla wszystkich darczyńców, uczestników i partnerów przedsięwzięcia, wymienionych w informacji szczegółowej. Wielkie gratulacje dla koordynatora akcji, Urszuli Szybowicz, Dyrektor Operacyjnej PFSz. To pierwszy na taką skalę międzynarodowy projekt pomocowy zrealizowany przez Polską Federację Szpitali i jej partnerów. Działamy razem na rzecz poprawy sytuacji szpitali!”

Jarosław J. Fedorowski, prof. uniw., MD, PhD, MBA
Prezes Polskiej Federacji Szpitali
Gubernator i członek Prezydium Europejskiej Federacji Szpitali  i Ochrony Zdrowia HOPE

 

 

Warszawa, 27.04.2021