W dniach 8-10 czerwca 2023 roku w Atenach odbyło się XV spotkanie Europejskiego Towarzystwa Robotyki w Ginekologii (SERGS – Society of European Robotic Gynaecological Surgery). W trakcie kongresu zaprezentowane zostały nowe trendy w chirurgii robotycznej, technologii 3D, a także wyniki dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji. Neo Hospital zaprezentował tam swoje doświadczenia dotyczące wykorzystania robotyki w leczeniu raka endometrium.
W krakowski Szpitalu na Klinach blisko 100% zabiegów wykonywanych jest przy wsparciu robota chirurgicznego. To właśnie zebrany materiał na podstawie danych klinicznych z tego ośrodka zostały zaprezentowane podczas XV spotkania towarzystwa SERGS.
Jak mówi prelegentka, dr n. med. Magdalena Bizoń – ginekolog i ginekolog onkolog: – Prezentacja dotyczyła charakterystyki pacjentek z rozpoznaniem raka trzonu macicy, które zgłosiły się do Szpitala na Klinach celem leczenia operacyjnego. Na podstawie ankiet dokonano analizy przyczyn, które zadecydowały u pacjentek o wyborze chirurgii robotycznej jako małoinwazyjnej procedury. Dla 38% badanych ważny był efekt kosmetyczny pod postacią kilku niewielkich nacięć skóry, a nie rozległej blizny pooperacyjnej. Znacznie większa grupa pacjentek, bo aż 57% zdecydowało o przeprowadzeniu operacji metodą robotyczną z powodu mniejszej utraty krwi. Aż 68,4% ankietowanych pacjentek z rozpoznaniem raka trzonu macicy uznało krótszy pobyt w szpitalu za ważną przyczynę wyboru tej metody leczenia, a dla 22,8% kobiet bardzo ważna była szybka rekonwalescencja. Wyniki badań wykazały statystyczną zależność między przebytym wcześniej leczeniem chirurgicznym, a znaczeniem krótszej hospitalizacji jako wyboru metody chirurgii małoinwazyjnej w asyście robota.
Otyłość a zwiększone ryzyko okołooperacyjne
Jak pokazują statystyki ok. 80% pacjentek z rakiem endometrium jest otyłych, a od 19% do 36% jest patologicznie otyłych i ma wyższy wskaźnik współistniejących chorób. To właśnie otyłość w tej grupie pacjentek wiąże się ze zwiększonym ryzykiem okołooperacyjnym, w tym chorobą zakrzepowo-zatorową, czy powikłaniami gojenia się ran operacyjnych. Jak pokazała przeprowadzona analiza, zastosowanie robota w zabiegach ginekologicznych to nie tylko lepsza jakość życia pacjentek po zabiegu, ale przede wszystkim precyzyjna i zaawansowana technologicznie chirurgia, która minimalizuje odsetek tych ewentualnych powikłań.
– Wśród ankietowanych były również pacjentki (20,3%) po uprzednio przebytych operacjach, w tym 37,5% – chirurgia otwarta, 43,8% – laparoskopia i 18,7% po kilku operacjach (chirurgii otwartej i laparoskopowej). Wszystkie pacjentki z rozpoznaniem raka trzonu macicy, które wzięły udział w badaniu były poddane leczeniu operacyjnemu w asyście robota. W okresie około- i pooperacyjnym nie odnotowano powikłań. Po zakończonym leczeniu żadna z pacjentek nie żałowała podjętej decyzji o małoinwazyjnym leczeniu metodą chirurgii robotycznej – podsumowuje dr n. med. Magdalena Bizoń.
Jak wynika z raportu „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2022. Prognoza na lata 2022-2027” operacje ginekologiczne wykonywane z wykorzystaniem robota chirurgicznego stanowią globalnie 30% wszystkich operacji z użyciem robotów chirurgicznych. W Polsce obecnie jest to 16%, co powinno się dynamicznie zwiększać z uwagi na korzyści jakie metody małoinwazyjne przynoszą pacjentkom.
Rak endometrium rosnącym problemem onkologicznym w Polsce
Niestety Polska jest w pierwszej dziesiątce krajów o najwyższej zachorowalności na raka trzonu macicy. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w 2020 r. w naszym kraju ponad 5,2 tys. kobiet każdego roku słyszy diagnozę rak endometrium, a ponad 1800 umiera z jego powodu. W Polsce obserwujemy również szybki wzrost zachorowań w tempie 5% rok do roku. Śmiertelność na ten nowotwór w Polsce jest znacząco gorsza niż w Europie i wynosi ponad 30%, podczas gdy w Europie ok. 20%. Chorych przybywa ponieważ mamy do czynienia z postępującym procesem starzenia się populacji i rosnącym problemem otyłości. To właśnie otyłość jest jednym z kluczowych czynników ryzyka. W grupie ryzyka zachorowania na raka trzonu macicy są kobiety po menopauzie, z otyłością, zaburzeniami metabolicznymi oraz cukrzycą.
Chirurgia robotyczna w leczeniu raka endometrium dynamicznie rozwijającą się metodą małoinwazyjną
U większości pacjentek z rakiem endometrium standardowym postępowaniem jest leczenie operacyjne, które może być przeprowadzone na drodze chirurgii klasycznej ale także małoinwazyjnie, czyli laparoskopowo lub z użyciem robota. Chociaż techniki małoinwazyjne są znane i dostępne od prawie trzech dekad, skala operacji małoinwazyjnych w Polsce jest niewielka. W krajach, które wdrożyły robotykę w leczeniu raka endometrium, wskaźnik zabiegów małoinwazyjnych wzrósł znacząco, co przyniosło korzyści związane ze skróceniem pobytu w szpitalu i zmniejszeniem częstości powikłań. W dniach 8-10 czerwca 2023 roku w Atenach odbyło się 15-ste spotkanie Europejskiego Towarzystwa Robotyki w Ginekologii (SERGS – Society of European Robotic Gynaecological Surgery). W trakcie kongresu zaprezentowane zostały nowe trendy w chirurgii robotycznej, technologii 3D, a także wyniki dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji. Neo Hospital jako pierwszy podmiot z Polski zaprezentował pracę dotyczącą leczenia operacyjnego raka endometrium z wykorzystaniem robota, zrealizowanego w krakowskim Szpitalu na Klinach w ramach programu badawczo-rozwojowego.
Analiza bazy danych American College of Surgeons National Surgical Quality Improvement Program (ACS-NSQIP) wykazała, że zabiegi małoinwazyjne skracają pobyt w szpitalu o 2,4 dnia i wiążą się ze znacznym zmniejszeniem powikłań pooperacyjnych i ryzyka zgonu okołooperacyjnego. Analiza z 2018 r. pokazuje, że wdrożenie zabiegów ze wsparciem robota w Stanach Zjednoczonych spowodowało bezwzględny wzrost zabiegów małoinwazyjnych w raku endometrium o 47,3% w latach 2008-2015 (z 9,48% do 56,82%), podczas gdy odsetek operacji otwartych spadł o 42,37% (z 70,45% do 28,08%). Wpływ zabiegów robotycznych na leczenie chirurgiczne raka endometrium nie ograniczał się do Stanów Zjednoczonych i Kanady. W niedawnym ogólnokrajowym badaniu w Danii, obejmującym 5 654 pacjentów z wczesnym stadium raka endometrium wykazano, że wprowadzenie chirurgii robotycznej spowodowało znaczny wzrost częstości zabiegów małoinwazyjnych z 3% do 95% i wiązało się ze zmniejszeniem częstości ciężkich powikłań.
O NEO Hospital:
Nowoczesny szpital XXI w. to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO HOSPITAL Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem, budując jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Szpital na Klinach wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej, spełniając oczekiwania swoich Pacjentów na każdym etapie kontaktu z placówką i jej całym zespołem. Szpital tworzy blisko 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki na bazie bogatych doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje kompleksową opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej. Działalność szpitala i wysoka jakość świadczonych usług zyskała potwierdzenie międzynarodowych organizacji takich jak International Bariatric Club – Oxford University, czy International Hospital Federation. Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl.
Facebook PFSz
Inne artykuły
9 października, 2024
Tagi