W ostatnim odcinku I serii podcastu „Zdrowie w rozmowie”, czyli o nowych technologiach medycznych, gości Prof. Agnieszka Mastalerz – Migas, Konsultant Krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, a także Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, z którą rozmawiamy na temat:

– Jakie są obecnie największe wyzwania POZ w pandemii?

– Gdzie leży granica między telemedycyną a medycyną?

– Wytyczne dot. udzielania świadczeń z wykorzystaniem telemedycyny.

– Jak technologia i wykorzystanie innowacji wpływają na przekazanie współodpowiedzialności za swoje zdrowie na pacjenta?

– Relacja pacjenta i lekarza w dobie innowacji medycznych.

– Jaką widzimy przyszłość dla e-recepty i kiedy możemy się spodziewać e-recepty 2.0.?

– Jak wygląda POZ Przyszłości?

 

W dobie pandemii lekarzom POZ coraz częściej zarzuca się, że zbyt regularnie korzystają z narzędzi telemedycznych, pomimo istniejącej konieczności osobistego zbadania pacjenta. Prof. Agnieszka Mastalerz – Migas w podcaście wskazuje, jak w rzeczywistości wygląda praca lekarzy medycyny rodzinnej, szczególnie od jesieni 2020 r., kiedy POZ został włączony w działania pandemiczne.

W mediach bardzo często słyszymy różne negatywne opinie na temat POZ, że pacjenci nie mają dostępu, nie są przyjmowani, nie są badani. Ja na to patrzę od środka jako świadczeniodawca i lekarz. To jest ogrom pracy, która jest taką pracą cichą, bo nie jest to spektakularna praca w kombinezonach, którą pokazuje się w telewizji, ale to jest praca, która dokonuje się codziennie i to są miliony porad tygodniowo, to jest kilkanaście milionów porad miesięcznie. Bardzo by mi zależało, żeby ktoś to dostrzegł – mówi Prof. Agnieszka Mastalerz – Migas.

Podczas pandemii COVID – 19 teleporady bardzo pomogły w opiece nad pacjentem, dając szansę na zapewnienie większego bezpieczeństwa pacjentom i nienarażania ich na możliwość zakażenia. Ponadto, w dobie innowacji medycznych i szerokiego dostępu do informacji pojawił się Pacjent 2.0., czyli pacjent, dla którego lekarz stał się konsultantem. Nie tylko sam korzysta z nowych technologii, ale oczekuje również, że lekarz będzie z nich korzystał. Po 5 odcinku podcastu „Zdrowie w rozmowie”, w którym gościł Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Onkologicznej Alivia,rozgorzała w internecie dyskusja, czy wyedukowany pacjent to dobry pacjent? Przeciwnicy stanowiska, że pacjent powinien aktywnie uczestniczyć w procesie leczniczym wskazywali, że pacjenci „edukują się” z fake newsów i niczego dobrego to nie przynosi. Jak jednak praktyka pokazuje, coraz więcej lekarzy opowiada się za stanowiskiem, że na tyle, na ile to możliwe, pacjent powinien być partnerem dla lekarza.

Dobrze, żeby był partnerem. Dobrze, żeby posiadał podstawową wiedzę zdrowotną. Niestety mamy społeczeństwo mało wyedukowane zdrowotnie. Z tego powodu cierpimy i to widać chociażby w czasie pandemii COVID – 19, jeśli chodzi o poglądy na szczepienia – wskazuje w podcaście Prof. Agnieszka Mastalerz – Migas. – Na pewno odchodzimy od takiej paternalistycznej roli lekarza w stronę zdecydowanie bardziej partnerskiej relacji, ale trzeba pamiętać, że nadal mamy dużą grupę przede wszystkim starszych pacjentów, którzy potrzebują tej roli takiej nadrzędnej lekarza, takiego przewodnictwa.

 Podcast „Zdrowie w rozmowie” stworzony został pod auspicjami Polskiej Federacji Szpitali oraz Koalicji AI w zdrowiu. Partnerem Głównym serii innowacje dla pacjenta jest PZU Zdrowie.

Wszystkich odcinków podcastu można posłuchać pod linkiem:

https://anchor.fm/zdrowiewrozmowie lub na popularnych platformach streamingowych (Spotify, Apple, Google+ oraz YouTube).