Polska Federacja Szpitali pisze do Minister Zdrowia w sprawie rozliczania dodatków do ryczałtów

Przedstawiamy stanowisko Polskiej Federacji Szpitali dotyczące projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia – Projekt z dnia 6 lutego 2024 r. – zmiany rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie wydłużenia do dnia 31 grudnia 2024 r. okresu, w którym świadczeniodawcy powinni rozliczyć kwoty otrzymane jako dodatki do ryczałtu systemu podstawowego zabezpieczenia szpitalnego świadczeń opieki zdrowotnej za 2023 r.

PFSz co do zasady popiera wydłużenie okresu rozliczenia kwot otrzymanych tytułem tzw. dodatku do ryczałtu w 2023 r. stojąc jednocześnie na stanowisku, że konieczne jest zastosowanie mechanizmu ochronnego dla szpitali, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

Nawiązując do pierwotnego uregulowania tzw. dodatków do ryczałtu PSZ w 2023 r., należy zauważyć, że dodatki te stanowiły swoistego rodzaju rekompensatę za wyjęcie z ryczałtu wielu zakresów i znaczne ograniczenie jego wysokości. Z informacji medialnych wynika, że problem zwrotu tzw. długu covidowego, szacowanego w skali kraju na około 200 mln PLN dotyczy przede wszystkim szpitali  pierwszego stopnia zabezpieczenia PSZ, których sytuacja finansowa nie jest najlepsza, a zwracanie przez te szpitale milionowych kwot do budżetu NFZ mogło by być zagrożeniem dla ciągłości ich działalności na rzecz pacjentów.

Przepisy rozporządzenia wprowadzające to zagadnienie nie określały konkretnie i jednoznacznie poziomu tzw. nadwykonań, których osiągnięcie niwelowałoby konieczność zwrotu dodatku. Nieczytelne, a wręcz nieznane do końca pułapy spowodowały i powodują, że szpitale muszą poruszać się w niestabilnych, niewiadomych uwarunkowaniach zewnętrznych, co zdecydowanie negatywnie wpływa a niejednokrotnie uniemożliwia rzetelne prowadzenie działalności finansowej, jak również zarządczej.

PFSz stoi na stanowisku, wyrażanym m.in. w apelu do Ministra Zdrowia w lipcu 2023, że szpitalom należy się zwrot poniesionych kosztów leczenia pacjentów objętych powszechnym systemem ubezpieczenia zdrowotnego we wszystkich medycznie uzasadnionych przypadkach.  Popieramy propozycje Koalicji 15.10 dotyczące zniesienia limitów w lecznictwie szpitalnym.

PFSz deklaruje konstruktywny udział w dialogu społecznego celem wypracowywania rozwiązań, które pozwolą w jak najlepszy sposób wykorzystać zasoby – z korzyścią przede wszystkim dla pacjentów, zapewniając im dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej na możliwie najwyższym poziomie.