Relacja Macieja Zagórskiego wiceprezesa kliniki okulistycznej OCHO z Krakowa z pobytu na wymiane HEP w Wielkiej Brytanii.

Moje dotychczasowe doświadczenia są naprawdę bardzo dobre. Jestem w Coventry z Anette, która jest ze Szwecji i zarządza tam niedużym szpitalem. Dzięki temu mam okazję nie tylko bliżej poznać jak działa system ochrony zdrowia w Wielkiej Brytanii, ale również w Szwecji. Wymieniamy się doświadczeniami, wiedzą i wnioskami. System w Wielkiej Brytanii jest pod wieloma względami zbliżony do naszego, co widać chociażby po podobnych wyzwaniach, z którymi musimy się mierzyć na co dzień.

Szpital Uniwersytecki Coventry & Warwickshire został wybudowany w 2006 roku, posiada wiele specjalizacji, 52 oddziały z ok. 1400 łożkami i zatrudnia blisko 9000 osób. Nasz grafik jest bardzo intensywny i każdy dzień mamy wypełniony różnymi spotkaniami i wydarzeniami. Myśleliśmy, że jesteśmy przyzwyczajeni do długiej i ciężkiej pracy, ale cały dzień uczenia się nowych rzeczy, wymiany doświadczeń w języku, który nie jest dla nas pierwszym językiem, poznawania nowych ludzi i wędrówek po szpitalu, sprawia, że po powrocie padamy i śpimy jak dzieci. Doświadczenia są jednak bezcenne, co dodaje nam mnóstwo sił.

Najbardziej cenimy sobie możliwość rozmowy z pracownikami operacyjnymi, którzy dzielą się z nami swoją wiedzą, problemami i pomysłami. Pokazuje to, jak ważne w zarządzaniu są nie tylko spotkania i rozmowy na wyższych szczeblach, ale że warto czasami zdjąć krawat, podwinąć rękawy i ‘zejść’ do zwykłych pracowników, którzy często mają głowy pełne wspaniałych pomysłów. Jak sami przyznają przy rozbudowanej hierarchi wiadomości przekazywane z dołu do góry, często giną lub ich treść zostaje po drodze zupełnie zmieniona.

Po pierwszych dwóch tygodniach ogólnego rozpoznania najbardziej czekam na nadchodzący tydzień, ponieważ poświęcę go już przede wszystkim na okulistykę, którą jestem najbardziej zainteresowany. Ostatnio miałem okazję wziąć udział w spotkaniu kadry zarządzającej, na którym chwalili się skróceniem czasu pobytu pacjentów w szpitalu przy zabiegach usunięcia zaćmy. W naszych klinikach również pracowaliśmy nad tym intensywnie przez ostatni rok, więc zaplanowaliśmy już spotkanie, żeby wymienić się doświadczeniem.

Rysunek autorstwa jednego z uczestników programu w UK: Florien van Leersum z Holandii :)