Zespół do spraw założeń nowego systemu ochrony zdrowia – merytoryczny głos w sprawie reformy systemu ochrony zdrowia

Na tej stronie dowiesz się, czym zajmuje się Zespół do spraw założeń nowego systemu ochrony zdrowia i jakie są jego najważniejsze postulaty. Skontaktuj się z nami już dziś, jeśli chcesz zasilić Zespołu ds. założeń nowego systemu ochrony zdrowia.

Sprawdź, jak funkcjonuje Zespół do spraw założeń nowego systemu ochrony zdrowia

Polska Federacja Szpitali PFSz logo Zespół do spraw założeń nowego systemu ochrony zdrowia

Polska Federacja Szpitali PFSz logo Zespół ds. założeń nowego systemu ochrony zdrowia

Polska Federacja Szpitali

„Polski lider międzynarodowych szpitalnych wizyt studyjnych”

Study Tour PFSz

Study Tour PFSz: „Integrujemy szpitale, nasza wizja to zrównoważony system ochrony zdrowia ponad podziałami.”

Dowiedz się, kim są Młodzi Menedżerowie Medycyny (MMM)

Co powinieneś wiedzieć na temat zespołu Młodzi Menedżerowie Medycyny (MMM)?

Szpitalne wizyty studyjne PFSz od 2014 roku Oto wszystkie wizyty typu Study Tour PFSz począwszy od 2014 roku!

10.2024 ➜ Planowana szpitalna wizyta studyjna w Chorwacji (Study Tour PFSz Croatia)

W ramach współpracy PFSz z Chorwackim Stowarzyszeniem menedżerów Ochrony Zdrowia odbędzie się wizyta w Szpitalu Uniwersyteckim KBC Split.

09.2024 ➜ Planowana szpitalna wizyta studyjna w Brazylii (Study Tour PFSz Brazil)

W ramach wydarzeń towarzyszących Światowemu Kongresowi Szpitali w Rio de Janeiro uczestnicy Kongresu reprezentujący Polską Federację Szpitali wezmą udział w studyjnej wizycie szpitalnej.

26-27.10.2023 ➜ Szpitalna wizyta studyjna w Portugalii (Study Tour PFSz Portugal)

W ramach wydarzeń towarzyszących światowemu kongresowi szpitali w Lizbonie uczestnicy Kongresu reprezentujący Polską Federację Szpitali wzięli udział w studyjnej wizycie szpitalnej i odwiedzili Szpital Uniwersytecki w Lizbonie. Szpital ten zlokalizowany jest starych historyczny tych budynkach i w przyszłym roku będzie przenosił się do nowej lokalizacji. Tymczasem polska delegacja miała możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem nowoczesnego szpitala na starej zabudowie.

1-2.05.2023 ➜ Szpitalna wizyta studyjna i masterclass w Szwajcarii (Study Tour PFSz Switzerland)

Polscy menedżerowie w ramach delegacji Polskiej Federacji Szpitali wzięli udział – jako pierwsi na świecie – w warsztatach zrównoważonego rozwoju dla liderów sektora ochrony zdrowia w Genewie. Drugiego dnia miała miejsce wizyta studyjna w Szpitalu Uniwersyteckim HUG w Genewie połączona z prelekcją na temat działań szpitala w obszarze zrównoważonego rozwoju. Budżet szpitala przekracza 2mld CHF.

Celem wyjazdu było szkolenie oraz wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy Genewskim Centrum Zrównoważonego Rozwoju przy Światowej Federacji Szpitali (Geneva Sustainability Center by the International Hospital Federation IHF), a Polską Federacją Szpitali (PFSz) oraz wspieranie działań PFSz na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyrazem tego był bogaty program certyfikowanego kursu masterclass oraz szpitalnej wizyty studyjnej dla liderów polskich placówek medycznych.

16-17.05.2022 ➜ Szpitalna wizyta studyjna we Francji (Study Tour PFSz France)

Delegacja PFSz odwiedziła stolicę Francji, by bliżej poznać francuski system ochrony zdrowia. W wizycie udział wzięli dyrektorzy podmiotów leczniczych zrzeszonych w PFSz z Gdańska, Gdyni, Malborka, Olsztyna, Wołomina i Zakopanego.

Pierwszy dzień szpitalnej wizyty studyjnej PFSz w Paryżu spędziliśmy w Instytucie Curie oraz Muzeum Marii i Piotra Curie. Instytut jest prywatnym uniwersyteckim ośrodkiem onkologicznym, jednym z topowych na świecie. W muzeum mieliśmy okazję zobaczyć gabinet Marii Skłodowskiej-Curie wraz z laboratorium.

W drugim dniu delegacja odwiedziła Szpital Uniwersytecki La Pitie-Salpetriere. To największy szpital we Francji i jeden z największych na świecie. Formalnie i organizacyjne jest to konsorcjum 39 podmiotów pod jednym zarządem głównym. Jego budżet całkowity wynosi 7,5 mld EUR, a placówka zatrudnia 12 500 lekarzy. Szpital współpracuje z 5 uniwersytetami medycznymi, w tym z paryską Sorboną.

7-8.11.2022 ➜ Szpitalna wizyta studyjna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Study Tour PFSz United Arab Emirates)

W ramach wydarzeń towarzyszących Światowemu Kongresowi Szpitali w Dubaju uczestnicy Kongresu reprezentujący Polską Federację Szpitali wzięli udział w studyjnej wizycie szpitalnej i odwiedzili szpital Mayo Clinic Abu Dabi zapoznając się z funkcjonowaniem szpitala działającego pod marką amerykańską. Model funkcjonowania szpitala polegał na zarządzaniu przez Mayo, a finansowaniu inwestycji przez stronę ZEA.

21.03.2019 ➜ Szpitalna wizyta studyjna w Kenii (Study Tour PFSz Kenya)

Wizyta w Szpitalu Publicznym Rift Valley Provincial Hospital w Nakuru zlokalizowanym ok. 150 km na północ od Nairobii nie miała formy regularnej wizyty studyjnej organizowanej przez PFSz w ramach swojej działalności. Odbyła się przy okazji Szczytu Zdrowia. Jednak nie można było nie wykorzystać okazji, by poznać wyzwania i problemy placówek medycznych osadzonych w zupełnie innych realiach. Szpital dysponuje 600 łóżkami i obsługuje populację 3,6 miliona mieszkańców regionu. Nie ma CT ani MRI. Średnie wykorzystanie łóżek wynosi ponad 120%. Szpital prowadzi hotel B&B za 30$ za nocleg. Managerowie szpitala stale aktywnie poszukują lekarzy, starając się zoptymalizować kadrę medyczną.

W wizycie studyjnej udział wzięli członkowie polskiej delegacji na Kenijsko-Polski Szczyt Zdrowia.

Polska delegacja składająca się z przedstawicieli PFSz, CSIOZ, firm IT, producentów sprzętu medycznego, prawników oraz lekarzy zapoznała się z funkcjonowaniem dwóch szpitali w Nairobi: Uniwersyteckiego Szpitala Aga Khan oraz szpitala non-profit Nairobi Hospital. Drugi z wymienionych przyjmuje pacjentów mających różne ubezpieczenia, w tym publiczne, i dysponuje budżetem w wysokości 100 milionów USD, 350 łóżkami, 16 miejscowym ultranowoczesnym OIOM, 9 salami operacyjnymi, a personel liczy blisko 200 osób. Podczas spotkania z zarządem szpitala zaprezentowaliśmy polskie produkty. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się urządzenia telemedyczne, gdyż szpital prowadzi poradnie w małych miejscowościach, w których brakuje lekarzy.

5.06.2019 ➜ Szpitalna wizyta studyjna w Słowenii (Study Tour PFSz Slovenia)

Delegacja PFSz biorąca udział kongresie Europejskiej Federacji Szpitali HOPE miała okazję zapoznać się z funkcjonowaniem największego w kraju szpitala – Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Ljubljanie, dysponującego 2166 łóżkami, budżetem nieco ponad 2,4 mld PLN, zatrudniającego 8210 personelu w tym 4007 pielęgniarek. Załoga lekarska liczy 1266 specjalistów i rezydentów. Szpital przyjmuje rocznie 100 297 pacjentów i udziela 756 411 porad ambulatoryjnych, a średnia długość pobytu wynosi 5,6 dnia. Prezentację osiągnięć szpitala przedstawiła dyrektor medyczny Szpitala Uniwersyteckiego. Placówka pracuje w trudnych warunkach lokalowych. Obecnie prowadzone są remonty wielu obszarów diagnostycznych i terapeutycznych. Szpital pełni funkcję odpowiadające pierwszemu, drugiemu, trzeciemu oraz ogólnokrajowemu poziomowi zabezpieczenia.

29.10.2019 ➜ Wizyta studyjna PFSz w Wielkiej Brytanii

Dzięki współpracy z ambasadą brytyjską i Magdaleną Wróblewską, menedżerem ds. rynku ochrony zdrowia ambasady, grupa dyrektorów szpitali zrzeszonych w PFSz odwiedziła The Royal London Hospital oraz Great Ormond Street Hospital. Ze względu na trwające prace modernizacyjne drugiej z wymienionych placówek, mieliśmy okazję zwiedzić również plac inwestycji rewitalizacji szpitala. Przekonaliśmy się, jak wygląda organizacja pracy na SOR i w pracowni diagnostyki obrazowej, a także w centrum badań klinicznych.

21.03.2018 ➜ Zwiedzanie szpitali w Kenii w ramach Kenijsko-Polskiego Szczytu Zdrowia

Kenijsko-Polski Szczyt e-Zdrowia w Nairobi zakończył się dużym sukcesem.

W tym unikatowym wydarzeniu wzięło udział ponad 120 osób, w tym przedstawiciele kenijskiego Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Szpitalnego, Kenijskiej Federacji Ochrony Zdrowia, samorządów, lekarzy oraz przedsiębiorców. Szczyt współorganizowała PFSz, a inicjatorem był zespół Młodzi Menedżerowie Medycyny przy PFSz. Podczas Szczytu promowaliśmy polskie firmy sektora ochrony zdrowia, rodzime doświadczenia oraz nasze know-how. Polska delegacja składała się z przedstawicieli PAIH, CSIOZ, PFSz, szpitali świadczących usługi turystyki medycznej, firm IT, prawników, firm budowlanych oraz producentów sprzętu medycznego. Polska oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem, co zaowocowało konkretnymi rozmowami biznesowymi.

Wydarzenie dało okazję do zorganizowania wizyty w kenijskich szpitalach, co dało ogromną wiedzę o sposobie organizacji i funkcjonowania placówek w zupełnie innej rzeczywistości, m.in. przy dużych brakach kadrowych.

29.10.2018 ➜ Szpitalna wizyta studyjna Polskiej Federacji Szpitali w Estonii

Delegacja PFSz odwiedziła North Estonia Medical Centre – największy szpital uniwersytecki w Estonii. Okazało się cennym doświadczeniem, które dało nam wgląd w nowatorskie sposoby organizacji systemów opieki zdrowotnej. Szczególnie interesujące były rozwiązania cyfrowe, które wyeliminowały dokumentację papierową. W wizycie brali udział menedżerowie szpitali zrzeszonych w PFSz z Gdańska, Malborka, Olsztyna i Warszawy.

27.09.2017 ➜ Szpitalna wizyta studyjna PFSz w Holandii (Study Tour PFSz Netherlands)

Dyrektorzy szpitali zrzeszonych w PFSz oraz pozostali uczestnicy delegacji polskiej na Kongres World of Health Care w Hadze odwiedzili szpital uniwersytecki w Rotterdamie. Nowy szpital uniwersytecki Erasmus University w Rotterdamie (EUMC) zachwyca innowacyjnym spojrzeniem na opiekę zdrowotną nad pacjentem. Placówka dawno zrezygnowała z przestarzałego, chociaż nadal obowiązującego w wielu krajach, podziału na oddziały według specjalizacji lekarskich. Funkcjonuje natomiast na bazie wielofunkcyjnych obszarów łóżkowych, które pogrupowane są według kryterium natężenia opieki nad pacjentem Szpital dysponuje budżetem 1.7 mld € (ok. 7.5 mld zł) Tak zorganizowane są szpitale u mistrzów Europy w ochronie zdrowia.

17-18.11.2016 ➜ Szpitalna wizyta studyjna PFSz w Niemczech (Study Tour PFSz Germany)

W drugim dniu Niemiecko-Polskiego Szczytu Zdrowia strona niemiecka zorganizowała szpitalną wizytę studyjną w regionie Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działaniem dużego szpitala uniwersyteckiego w Greifswaldzie, specjalistycznego ośrodka chorób serca oraz leczenia cukrzycy w Karslburgu, a także małego szpitala ogólnego w miasteczku Anklam. Ten ostatni okazał się ciekawym przykładem szpitala podstawowego dla lokalnej społeczności. Dysponuje 100 łóżkami i budżetem 13 mln euro, a należy do sieci AMEOS – operatora szpitali. Mieliśmy tam okazję do spotkań z polskimi pracownikami; szefem położnictwa, rezydentami oraz pielęgniarką. Szczególne zainteresowanie wzbudziła wypowiedź lekarza rezydenta na oddziale chirurgii, który z pasją opowiadał o zachętach ze strony niemieckiego systemu ochrony zdrowia dla młodych lekarzy i znacznie szerszych możliwościach szkolenia podyplomowego niż w Polsce. Ze strony PFSz w Niemiecko-Polskim Szczycie zdrowia wzięli udział członkowie zarządu oraz Rady Naczelnej, a także członkowie zwyczajni i wspierający.

Polscy menedżerowie zauważyli, że żaden ze zwiedzanych szpitali niemieckich nie spełniłby całkowicie polskich norm sanitarno-epidemiologicznych, przeciwpożarowych ani kadrowych. Ten wniosek jest już stałym punktem zagranicznych szpitalnych wizyt studyjnych organizowanych przez PFSz. Należy dodać, że we wszystkich odwiedzanych krajach (Dania, Malta, Izrael, Wielka Brytania, Francja) szpitale dysponowały wielokrotnie wyższymi budżetami niż porównywalne placówki polskie.

7.05.2016 ➜ Szpitalna wizyta studyjna Polskiej Federacji Szpitali we Francji

Ośmioosobowa delegacja PFSz odbyła wizytę studyjną we Francji. Polscy menedżerowie placówek medycznych zapoznali się z organizacją francuskiego systemu ochrony zdrowia oraz bardziej szczegółowo z organizacją pracy szpitala regionalnego w Niort. Placówka ta, będąca szpitalem publicznym obsługującym ok. 200 tys. mieszkańców dysponuje rocznym budżetem 227,5 miliona EUR, z czego 66% przeznacza na wynagrodzenia. Szpital zatrudnia 2412 osób, w tym 312 lekarzy. Dyrektor naczelny jest powoływany w trybie ogólnokrajowego konkursu na 5-letni kontrakt. Szpital posiada 1290 łóżek, a jednostkami organizacyjnymi są wielodyscyplinarne obszary (po francusku „Pole”) zajmujące się leczeniem chorób według układów narządów. Na przykład ortopedia należy do Pole de l’appareil locomotour wraz z reumatologią oraz fizjoterapią i rehabilitacją. Szpital realizuje inwestycje głównie z dodatkowych dotacji pochodzących od władz regionu. Wyjazd studyjny odbył się dzięki współpracy miasta Biała Podlaska i Szpitala Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej z miastem Niort.

23–26.03.2015 ➜ Szpitalna wizyta studyjna w Izraelu (Study Tour PFSz Israel)

Polska Federacja Szpitali na specjalne zaproszenie departamentu handlowego Ambasady Izraela w Warszawie zorganizowała szpitalny wyjazd studyjny do tego kraju połączony z udziałem w konferencji MEDinISRAEL 2015. Delegacja PFSz zwiedziła wiodący szpital Sheeba Medical Center.

5.12.2015 ➜ Szpitalna wizyta studyjna na Malcie (Study Tour PFSz Malta)

Sukcesem zakończyła się kolejna wizyta studyjna dyrektorów szpitali PFSz. Tym razem 12-osobowa delegacja zwiedzała szpital w La Valetta na Malcie. Przedstawiciele PFSz zapoznali się z organizacją ochrony zdrowia na wyspie podczas spotkania z przedstawicielami maltańskiego Ministerstwa Zdrowia. Następnie, dzięki uprzejmości maltańskich reprezentantów w HOPE, odbyli wizytę studyjną w 1100-łóżkowym szpitalu Mater Dei oraz nowo wybudowanym centrum Onkologii. Szpital Mater Dei zaopatruje populację 420 tys. obywateli, zatrudnia 4500 osób, w tym 2000 pielęgniarek i dysponuje budżetem 200 mln EUR. Organizacja szpitala jest oparta na wzorcach brytyjskich.

14.10.2014 ➜ Szpitalna wizyta studyjna PFSz w Danii

Delegacja PFSz, w skład której weszło kilkunastu dyrektorów szpitali z całego kraju, odbyła wizytę w Danii na zaproszenie organizacji Healthcare Denmark.

Na początku zostaliśmy przyjęci w Ministerstwie Zdrowia Danii, gdzie mieliśmy możliwość zapoznania się z narodowym systemem ochrony zdrowia. Następnie w szpitalu uniwersyteckim w Kopenhadze zapoznaliśmy się z nowatorskim, interdyscyplinarnym programem leczenia ran oraz systemem medycyny ratunkowej regionu stołecznego.

Kolejnym etapem była wycieczka do miasta Aarhus, drugiego co do wielkości miasta Danii, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po największej duńskiej inwestycji ochrony zdrowia, czyli budowie nowego szpitala uniwersyteckiego – inwestycji o budżecie miliarda euro. Zapoznaliśmy się z najnowocześniejszymi technologiami, w tym ze zintegrowanym systemem informatyki i logistyki szpitalnej.

Odwiedziliśmy także siedzibę Centrum Innowacyjnych Technologii Medycznych. Szczególne uznanie w delegatach PFSz budziła godna naśladowania współpraca różnych interesariuszy systemu ochrony zdrowia, realizacja projektów w formule PPP oraz klarowny system właścicielski szpitali.

Kontakt

PFSz new logo niebieskie Zespół do spraw założeń nowego systemu ochrony zdrowia

Centrala PFSz    (Warszawa)

mail icon symbol graphic    LinkedIn icon