Kolejny StudyTour PFSz za nami! Tym razem przedstawiciele Zarządu oraz Szpitali zrzeszonych w Polskiej Federacji Szpitali odwiedzili stolicę Francji by bliżej poznać system ochrony zdrowia. W wizycie udział wzięli dyrektorzy podmiotów leczniczych zrzeszonych w #PFSz z Gdańska, Gdyni, Malborka, Olsztyna, Wołomina i Zakopanego.

Pierwszy dzień szpitalnej wizyty studyjnej Polska Federacja Szpitali w Paryżu spędziliśmy w Instytucie Curie oraz muzeum Marii i Piotra Curie. Instytut jest prywatnym uniwersyteckim ośrodkiem onkologicznym, jednym z topowych na świecie.

W muzeum mieliśmy okazję zobaczyć gabinet Marii Skłodowskiej-Curie wraz z laboratorium. Miło było poznać Prof. jerzy klijanienko , polskiego patomorfologa pracującego w Instytucie Curie. Kolejne Wielkie podziękowania dla zarzadu Instytutu reprezentowanego przez Dr. nathalie cassoux & Dr. Pierre Anhoury .

W drugim dniu Delegacja odwiedziła Szpital Universytecki La Pitie-Salpetriere. To największy szpital we Francji i jeden z największych szpitali na świecie, właściwie jest to konsorcjum 39 podmiotów pod jednym zarządem głównym. Budżet całkowity wynosi 7.5 mld EUR, zatrudnienia 12500 lekarzy i współpracuje z 5 uniwersytetami medycznymi, w tym z paryską Sorbona.

Mieliśmy okazję zapoznać się z systemem organizacyjnym, z programami telemedycznymi, z działaniem szpitala jednego dnia oraz troszkę z historią szpitala, w którym kiedyś pracował polsko-francuski neurolog Dr. Babiński. Podziękowania dla dwojga przedstawicieli Impel S.A.  Elżbieta Kantowicz & Paweł Gudwański, którzy brali udział w wizycie starając się podpatrzyć obszary swojego zainteresowania we francuskich szpitalach, a których pomoc przyczyniła się do powodzenia całego przedsięwzięcia #PFSz

Serdeczne podziękowania dla Pani Mirosława Kachel-Pele Attache Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu za organizację krótkiej wizyty naszej delegacji w najpiękniejszej polskiej ambasadzie na świecie. Nasza Ambasada mieści się w byłym hotelu de Monaco, przepięknej rezydencji nieopodal paryskiego placu Inwalidów. Delegacja #PFSz miała okazję spotkać się z Panem @Jan Emeryk Rościszewski – Ambasadorem RP we Francji. W przyszłym roku planujemy pierwszy Polsko-Francuski Szczyt Zdrowia w Warszawie. Dziękuję także Business France Poland za ogromne wsparcie organizacyjne.

Świetna koordynacja przez Urszula Szybowicz, MPH – dyrektor operacyjna #PFSz.