Nowatorski na rynku bezpłatny poradnik „Vademecum zdrowia” służy podstawowymi informacjami dotyczącymi zdrowia i ma motywować do troski o nie. Ukazał się z inicjatywy TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych, członka wspierającego Polskiej Federacji Szpitali.

– „Vademecum zdrowia” jest konsekwencją naukowego raportu o stanie zdrowia Polaków po pandemii, który ogłosiliśmy w zeszłym roku. Sformułowane w raporcie wnioski i zalecenia dotyczyły promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Z tą intencją przygotowaliśmy przystępny poradnik dla pacjentów, który dostarcza ważnej wiedzy i w prosty sposób odpowiada na nieproste pytania – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

„Vademecum”, wydane pod patronatem Polskiego Radia, miało premierę podczas zorganizowanego przez TUW PZUW kongresu medycznego poświęconego bezpieczeństwu pacjentów i podnoszeniu jakości opieki zdrowotnej. Polską Federację Szpitali reprezentowała na nim wiceprezes Ewa Książek-Bator.

100-stronicowy poradnik podpowiada, jakie badania, w jakim wieku i jak często należy robić. Opisuje dolegliwości, które mogą być oznaką poważnych schorzeń. Informuje, co należy zrobić, gdy się pojawią. Wspiera chorych w leczeniu i rekonwalescencji dzięki praktycznym informacjom, jak zażywać leki, aby zadziałały i jakiej diety przestrzegać w przypadku różnych schorzeń.

Ma pomagać także lekarzom, instruując pacjentów, jak się przygotować do wizyty w gabinecie lekarskim, do badań i pobytu w szpitalu. Częścią poradnika jest „Niezbędnik pacjenta”, a więc spis informacji dla lekarza, które należy przygotować przed wizytą, aby ją usprawnić.

Konsultantem naukowym poradnika jest prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

„Vademecum zdrowia” jest dostępne pod internetowym adresem: tuwpzuw.pl/poradnik

„Vademecum zdrowia” jest dostępne TUTAj

Vademecum zdrowia

– Zachęcamy wszystkie szpitale, przychodnie i inne placówki lecznicze, a także instytucje i organizacje działające na rzecz zdrowia, aby udostępniały poradnik na swoich stronach internetowych. Wszystkim zainteresowanym chętnie przekażemy także techniczny plik „Vademecum”, umożliwiający jego wydrukowanie w profesjonalnej drukarni z logotypem ich placówki – mówi dyrektor ds. relacji zewnętrznych TUW PZUW Piotr Bugajski.

O informacje i pomoc w tej sprawie można się zwracać do specjalistki ds. projektów medycznych i szkoleń podmiotów leczniczych Mileny Bobrowskiej z TUW PZUW: milena.bobrowska@tuwpzuw.pl