Dane szczepienne Polaków w zakresie SARS Covid-19  nadal są niezadowalające. Zgodnie z rządowymi, oficjalnymi informacjami na dzień 1 sierpnia 2024 r. wykorzystano łącznie 58 575 527 dawek, a przyjęło ich blisko 60% obywateli.

 – To jednak nadal za mało – podkreśla prof. F. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali. – Do osiągnięcia zadowalającej odporności całego społeczeństwa konieczna jest wyszczepialność na  poziomie minimum 70%.

Jednak wraz z upływem czasu maleje zainteresowanie właściwą ochroną przed nadal groźnym wirusem. Obecnie ilość dawek podawanych dziennie wynosi zaledwie 47, gdy jeszcze 2 miesiące temu było to 80. W magazynach ciągle mamy rezerwy, gdyż zadbaliśmy o to, by ilość dawek starczyła na pełne wyszczepienie całości społeczeństwa.

WHO bezustannie apeluje o ostrożność i sięganie po szczepienia jako najlepszą formę profilaktyki długookresowej i najwyższą ochronę przed wirusem SARS Covid-19. Nadal bowiem jest on groźniejszy niż grypa, na co wskazuje ilość hospitalizacji z powodu tych dwóch chorób.

Potwierdzeniem skuteczności działań profilaktycznych są, m.in. szwedzkie badania przeprowadzone w Karolinska Institutet i Danderyd Hospital, według których nowy wariant szczepionki przeciwko wariantowi XBB.1.5 koronawirusa zmniejsza ryzyko hospitalizacji seniorów z powodu COVID-19 aż o 76,1%.

W dobie malejącego zainteresowania szczepieniami, inicjatywa Polskiej Federacji Szpitali z 2020 r. nabiera istotniejszego znaczenia. “Federacja na rzecz szczepień – Vaccinate Poland” to kampania informacyjna PFSz, w którą włączyło się także Collegium Humanum, Federacja Pacjentów Polskich oraz członkowie wspierający PFSz, a jej celem jest promocja szczepień oparta na rzetelnych danych i badaniach. – Wysoka wyszczepialność w dłuższym okresie jest jedyną skuteczną metodą walki z wirusem i profilaktyki zdrowia – podkreśla prof. Fedorowski, prezes PFSz. – Jednocześnie pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo w placówkach medycznych zarówno samej kadry, jak i ich pacjentów.

W ramach naszej kampanii informacyjnej od wybuchu pandemii PFSz wspieram szpitale poprzez, m.in. dostarczanie rzetelnych, bieżących informacji na temat przebiegu pandemii, rozwoju i modyfikacji wirusa. Udostępniamy badania nad efektywnością działań szczepiennych, ale też objawów niepożądanych, tak aby zapewnić maksymalny dostęp do wiedzy. Pozyskujemy ją głównie z sektorów ochrony zdrowia naszych sąsiadów, gdzie poziom wyszczepialności jest wyższy, przez co dane bardziej miarodajne.

Niezmiennie zachęcamy także lekarzy i managerów do promocji szczepień w oparciu o dostarczane badania w celu przywrócenia zaufania społecznego, które osłabło w dużej mierze w wyniku nierzetelnych informacji dostępnych w mass mediach. W sytuacji, gdy nasze społeczeństwo wydaje się być przesycone tematem, a ogólny lęk spada, wiarygodne opinie kadry medycznej mogą przyczynić się do ponownego wzrostu ilości szczepień.

Jako niezależna organizacja, a od 2022 roku także Członek Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, w ramach kampanii Vaccinate Poland prowadzimy również działalność edukacyjną do jednostek zarządzających, których celem jest uwrażliwienie na najbardziej newralgiczne punkty, które muszą się zmienić. Należą do nich, m.in. szersza dostępność do szczepień poprzez umożliwienie ich podawania przez farmaceutów oraz udoskonalenie systemu nadzoru epidemiologicznego poprzez, m.in. cyfryzację rejestru, w tym także ilości odczynów poszczepiennych.