Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie oraz Zakarpacki Wojewódzki Szpital Kliniczny im. A. Nowaka w Użhorodzie zakupią specjalistyczny sprzęt do leczenia chorób układu krążenia i chorób wymagających leczenia neurochirurgicznego, w szczególności ofiar wojny. Wartość inwestycji to blisko 2,9 mln euro, a obie placówki przystępują właśnie do realizacji tego polsko-ukraińskiego projektu współpracy transgranicznej pomiędzy dwoma placówkami medycznymi.
Szpital w przy al. Kraśnickiej w Lublinie, a także placówka w Użhorodzie zakupią systemy obrazowania angiografii do hybrydowych operacji sercowo-naczyniowych. Jest to szczególnie istotne w czasie wojny, kiedy znacznie wzrasta liczba obrażeń ciała, w tym ran klatki piersiowej i serca. Takie urazy bardzo często prowadzą do złożonych powikłań sercowo-naczyniowych, które wymagają natychmiastowej interwencji. Szpital w Użhorodzie tylko w okresie 2022-2023 leczył 3203 ofiary wojny, z czego 1083 było hospitalizowanych.
Z kolei w Polsce choroby układu krążenia stanowią poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia, gdyż są główną przyczyną wszystkich zgonów (ok. 35 proc.). W samym tylko woj. lubelskich choroby kardiologiczne są pierwszą przyczyną zgonów (239,50 na 100 tys. mieszkańców).
– Program Interreg pozwolił nam na wspólne złożenie projektu, określiliśmy z naszymi ukraińskimi partnerami najistotniejsze potrzeby. Doszliśmy do wniosku, że chirurgia małoinwazyjna z zakresu radiologii zabiegowej jest tą dziedziną, która wymaga szczególnego wsparcia. Pieniądze zostały już przyznane, teraz przystępujemy do procedury przetargowej na zakup sprzętu – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
Ponadto w projekcie przewidziano organizację seminarium i konferencji, które mają zapewnić wzrost wiedzy i know-how ukraińskich i polskich lekarzy w temacie operacji hybrydowych oraz chorób sercowo-naczyniowych. W ramach współpracy pomiędzy szpitalami przewidziano również działania podnoszące poziom wiedzy personelu medycznego w zakresie diagnostyki i leczenia ofiar konfliktów zbrojnych u partnera polskiego oraz wiedzy personelu medycznego partnera ukraińskiego na temat leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego.
Zakup nowoczesnego sprzętu to efekt projektu pn.: „Cross-border Interaction for Modern Diagnostic & Therapeutic Approaches at Regional Hospitals of Lublin Voivodeship and Zakarpattia”, który jest realizowany w ramach programu Interreg NEXT PL-UA. Warto dodać, że projekt przygotowany przez specjalistów z lubelskiego szpitala został wybrany spośród 115 złożonych wniosków aplikacyjnych (łącznie w ramach projektu CROSSDIAM wybrano 20 projektów).
Więcej informacji na stronie szpitala:
https://www.szpital.lublin.pl/aktualnosci/1298-2-9-mln-euro-na-zakup-nowoczesnego-sprzetu-medycznego-dla-szpitala-w-lublinie-i-w-uzhorodzie.html
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi