422 operacje w asyście robota chirurgicznego da Vinci zostały przeprowadzone w 2023 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). Jest to jeden z najlepszych wyników w kraju.

Ponad połowę zabiegów, bo 266 wykonali urolodzy, 133 – ginekolodzy i 23 – chirurdzy onkologiczni. Małoinwazyjną metodą najczęściej przeprowadzano operacje całkowitego usunięcia prostaty, usunięcia macicy czy resekcji odbytnicy w raku jelita grubego; pierwsza taka operacja w województwie podkarpackim odbyła się pod koniec lipca. – Jesteśmy wiodącym ośrodkiem w kraju pod względem liczby operacji wykonanych w asyście robota chirurgicznego, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu lekarzy i zespołów medycznych, a także dostępności robota. Zakup własnego urządzenia (montaż finansowy funduszy Urzędu Marszałkowskiego i budżetu państwa) sprawił, że robot pracuje przez 5 dni w tygodniu. Rozszerzyliśmy też działalność o procedury ginekologiczne i chirurgiczne, co istotnie wpłynęło na rozwój tej metody leczenia w szpitalu.

W USK w Rzeszowie są w tym momencie 4 certyfikowane zespoły lekarzy: 2 urologiczne i po jednym ginekologicznym i chirurgicznym. Ich doświadczenie, liczba przeprowadzonych zabiegów i wyniki sprawiają, że w szpitalu leczą się też pacjenci spoza województwa podkarpackiego. – Wdrożenie systemu robotycznego do naszego szpitala przyniosło nieodzowny postęp w zakresie jakości usług oferowanych pacjentowi, tłumaczy dr Ławiński. – Dzięki rozwiniętej współpracy z największymi ośrodkami robotycznymi w Europie, możemy oferować najwyższy poziom wykonywanych zabiegów. Z perspektywy pacjenta, biorąc pod uwagę nasze uprzednie doświadczenie płynące z chirurgii otwartej oraz laparoskopowej, możemy zapewnić znacząco mniejszą śródzabiegową utratę krwi, szybszy powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania, a co za tym idzie powrót do codziennej pracy i obowiązków. Dzięki zaawansowanej technologii, standardem postępowania stały się działania mające na celu chociażby zaoszczędzenie pęczków naczyniowo-nerwowych, dzięki temu obserwujemy mniej następstw płynących z leczenia operacyjnego, pod postacią nietrzymania moczu oraz zaburzeń potencji. Dodatkowym atutem wprowadzenia technologii robotycznej jest skrócenie pozabiegowego czasu cewnikowania, co poprawia jakość życia pacjenta.

Rzeszowski szpital dołączył również do grupy renomowanych ośrodków, w których szkoleni są przyszli operatorzy da Vinci. W ubiegłym roku doświadczenie zdobywali tu między innymi lekarze i instrumentariuszki z Krakowa, którzy uczestniczyli w tzw. case observation
i obserwowali na żywo operację prostatektomii radykalnej z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Szpital był również organizatorem konferencji szkoleniowo-naukowej „Chirurgia robotyczna – doświadczenia i wyzwania”, podczas której lekarze dzielili się
z innymi swoją wiedzą dotyczącą robotyki w operacjach urologicznych. Dodajmy, że na co dzień studenci Wydziału Medycznego w Uniwersytecie Rzeszowskim uczestniczą w zajęciach z chirurgii robotycznej, które odbywają się na sali operacyjnej szpitala.

W tegorocznych planach mamy certyfikowanie kolejnych zespołów lekarzy. Dzięki temu będziemy mogli wykonywać jeszcze więcej operacji lub przynajmniej utrzymamy podobną do tegorocznej liczbę zabiegów. Ponadto w szpitalu będą odbywać się szkolenia lekarzy, również z udziałem lekarzy z zagranicznych ośrodków, tym bardziej że szpital posiada nowoczesny symulator treningowy, dodaje dr Ławiński.

Robot da Vinci użytkowany jest w USK w Rzeszowie od maja 2021 roku. Od tego czasu do końca 2023 roku wykonano w sumie 753 operacje. W 2021 roku było ich 119, a w 2022 – 201. Wszystkie przeprowadzone zabiegi znajdują się obecnie w katalogu świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. – Główną trudnością ograniczającą rozwój chirurgii robotycznej jest w naszej ocenie zbyt niski poziom refundacji poszczególnych procedur, uważa Ławiński. – Biorąc pod uwagę wysoki koszt funkcjonowania oraz amortyzacji systemu robotycznego, kompleksowość zabiegu oraz długotrwały proces szkoleniowy operatora i asysty, procedury powinny mieć znacząco bardziej preferencyjną wycenę. Dodatkowo w chwili obecnej refundowane są pojedyncze procedury onkologiczne z zakresu chirurgii robotycznej, co uniemożliwia zaoferowanie pacjentowi pełnego zakresu procedur wykonywanych przy użyciu systemu robotycznego.