6. miejsce w kraju i 1. na Podkarpaciu zajął Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w konkursie na Szpital Dziesięciolecia przyjazny pacjentom onkologicznym Alivia Onkomapa 2023. Natomiast kierownik onkologii lek. Kamil Kuć otrzymał najwięcej pozytywnych ocen od pacjentów wśród lekarzy z całej Polski i uzyskał tytuł Lekarza Dziesięciolecia przyjaznego pacjentom onkologicznym.

Fot.: Radoslaw NAWROCKI 2023

 

„W portalu onkomapa.pl zgromadziliśmy dotychczas ponad 120 ośrodków onkologicznych oraz 7300 nazwisk lekarzy i specjalistów zawodów medycznych. Pacjenci i osoby towarzyszące łącznie wystawili ponad 25 tys. ocen oraz pozostawili 12 tys. opinii opisujących wrażenia z kontaktu z lekarzem czy placówką medyczną” – opisuje organizator konkursu fundacja Alivia.

Wśród wspomnianych nasz szpital i kierujący oddziałem lekarz wypadli – co tu dużo mówić – rewelacyjnie.

– Wysokie 6. miejsce w kraju i 1. w województwie podkarpackim może być dla niektórych zaskakujące, ponieważ nie jesteśmy dużym ośrodkiem onkologicznym. Z pewnością nie są jednak zaskoczeni ci, którzy obserwują trwające od kilku lat zmiany i sumienną pracę personelu oddziału. Nasz przykład pokazuje, że rzetelna praca, dobry zespół, otwartość na nowoczesne metody leczenia oraz empatia w stosunku do pacjentów, przynoszą świetne efekty. Udowadniamy też, że w małych ośrodkach można liczyć na równie dobrą opiekę, jak w dużych miastach. Ta nagroda pochodzi od pacjentów, dlatego ma dla nas wyjątkowe znaczenie. Bardzo dziękuję za każdy oddany głos i docenienie pracy naszego personelu

mówi dyrektor szpitala dr Barbara Stawarz.

   Fot.: Radoslaw NAWROCKI 2023

Szczególne słowa uznania i gratulacje kieruję do kierownika oddziału, pana doktora Kamila Kucia, który okazał się najlepiej ocenianym przez pacjentów lekarzem onkologiem w całej Polsce i otrzymał tytuł Lekarza Dziesięciolecia przyjaznego pacjentom onkologicznym

dodaje pani dyrektor.

Placówki i medycy byli oceniani według ściśle określonych kryteriów. W kategorii lekarzy pod uwagę były brane m.in. takie wskaźniki jak: uprzejmość, otwartość lekarza na zadawane pytania czy sposób komunikacji. A w kategorii ośrodków onkologicznych chorzy mogli ocenić m.in. organizację leczenia w szpitalu i przestrzeganie praw pacjenta.

Tegoroczna Gala Finałowa konkursu Alivia Onkomapa odbyła się na deskach Teatru Palladium w Warszawie.

fot. Paweł Bugira

Tytuł Szpitala Dziesięciolecia przyjaznego pacjentom onkologicznym w Polsce otrzymali:

  1. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (431 ocen, średnia głosów: 4.8/5)
  2. Radomskie Centrum Onkologii im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 76′  (409 ocen, średnia głosów: 4.8/5)
  3. Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (665 ocen, średnia głosów: 4.7/5)

Nasz szpital ze średnią 4,7 i 151 głosami uzyskał najlepszą ocenę w województwie podkarpackim, jednocześnie plasując się na 6. miejscu w Polsce.

Podczas gali wręczono także tytuły Lekarza Dziesięciolecia przyjaznego pacjentom onkologicznym w Polsce. Pierwsza trójka przedstawia się następująco:

  1. lek. Kamil Kuć, onkolog kliniczny, Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu
  2. dr n. med. Rafał Wiśniowski, onkolog kliniczny, Beskidzkie Centrum Onkologii Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej
  3. dr n. med Robert Chmielewski, chirurg onkologiczny, Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie

Swoje podziękowania Kamil Kuć skierował w pierwszej kolejności w kierunku żony i dzieci, którzy muszą dzielić się mężem i żoną z pacjentami i poniekąd również uczestniczyć w ich życiu. Podziękował też dyrekcji szpitala, współpracownikom oraz organizacjom (w tym fundacji Alivia), które starają się wspierać i poprawiać los chorych.

Na koniec życzył, aby każdy widział w pacjencie nie tylko jednostkę chorobową, ale człowieka „z wszystkimi trudnościami, z którymi do nas przychodzi”. – Wtedy pacjenci stają się naszymi partnerami w walce z chorobą. To jest ich walka, ale my jesteśmy ich mentorami – zaznaczył.

Jak wskazuje Onkofundacja Alivia, portal Onkomapa.pl, stanowi swego rodzaju bazę ośrodków oraz specjalistów zajmujących się leczeniem raka, a pacjenci mogą w nim wyrazić opinię na temat szpitali i personelu medycznego.

Kilka najnowszych opinii pacjentów na temat naszego szpitala:

„Fachowa obsługa medyczna. Lekarze do samego końca walczą o pacjenta, wielkie ukłony w stronę lekarzy. Wielkie dzięki dla doktora Kucia.”

„Niezwykle rzetelne podejście do sprawy. Niezwykła życzliwość. Bardzo cieszę się, że trafiłem na takiego lekarza.”

„Bardzo dobry szpital. Świetny personel. Polecam”

„Polecam ten szpital – szczególnie chciałbym pochwalić prace Kamila Kucia. Komunikatywny, konkretny, człowiek z pasją. Polecam :)”

„Innowacyjne podejście do pacjenta.”

„Wspaniała opieka i wykwalifikowani specjaliści, traktujący pacjentów z ogromnym szacunkiem i empatią”

 

Fot.: Radoslaw NAWROCKI 2023