Czwartkowe popołudnie 28 września upłynęło w Radomskim Centrum Onkologii pod znakiem pierwszej po pandemicznej przerwie Akademii Onkologicznej dla Pacjentów i ich Rodzin!

Z uwagi na zbliżający się październik, który jest miesiącem walki z rakiem piersi, tematyką przewodnią spotkania było wykrywanie i leczenie raka piersi.

Radomskie Centrum Onkologii posiada Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi zapewniający kompleksową opiekę nad Pacjentkami z nowotworem piersi. Uczestnicy, którzy licznie przybyli na Akademię Onkologiczną dowiedzieli się m.in. jakie ma to znaczenie w diagnostyce i leczeniu dla Pacjentek i ich bliskich.

Specjaliści naszego Centrum przedstawili szeroką perspektywę obejmującą profilaktykę, organizację leczenia, diagnostykę, chirurgię onkologiczną, objawy uboczne leczenia onkologicznego, zagadnienia z zakresu psychoonkologii po rolę stylu życia i aktywności fizycznej w powrocie do zdrowia po leczeniu.

Dodatkowym, wyjątkowym elementem spotkania było wystąpienie Gościa Specjalnego – Pani Aleksandry Wiederek – Barańskiej, która jest jedną z naszych Pacjentek oraz ambasadorką kampanii społecznych dot. profilaktyki antynowotworowej i raka piersi.

Trwające trzy godziny spotkanie, poza tym, że dostarczyło wiele aktualnych informacji pozwoliło również Uczestnikom Akademii na zadawanie pytań, rozwiewanie wątpliwości zarówno na sali konferencyjnej, jak i w rozmowach kuluarowych prowadzonych bezpośrednio ze Specjalistami Radomskiego Centrum Onkologii.

We wrześniowej edycji Akademii Onkologicznej doświadczeniami oraz wiedzą z przybyłymi na spotkanie Pacjentami i członkami ich rodzin podzielili się:

🔷 Prof. dr. hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski – profesor CMKP, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej Radomskiego Centrum Onkologii, kierownik Kliniki Onkologii i Chorób Piersi CMKP, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi.
o Temat wystąpienia: Sposoby leczenia raka piersi. Organizacja leczenia

🔷 Dr Grzegorz Szczęśniak – specjalista Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
o Temat wystąpienia: Rola chirurga onkologa w leczeniu Pacjenta z nowotworem piersi

🔷 Dr Jacek Ciupis – specjalista Radioterapii Onkologicznej, specjalista w kwalifikacjach do leczenia oraz w leczeniu nowotworów.
o Temat wystąpienia: Objawy uboczne leczenia onkologicznego

🔷 Katarzyna Binkiewicz – psycholog, psychoonkolog, członek Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.
o Temat wystąpienia: Psychoprofilaktyka. O zarządzaniu stresem i restrukturyzacji poznawczej.

🔷 Paulina Kolbus – fizjoterapeuta szpitalny Radomskiego Centrum Onkologii m. in. na Oddziale Chirurgii RCO.
o Temat wystąpienia: Jak przywrócić sprawność po zabiegu?

Dziękujemy wszystkim Gościom za liczne przybycie, zadawane pytania, ciekawe dyskusje i wartościowe rozmowy!

Zapraszamy na kolejne Akademie Onkologiczne i inne spotkania organizowane w Radomskim Centrum Onkologii, o których będziemy już wkrótce informować na naszej stronie internetowej www.onkologiaradom.pl oraz mediach społecznościowych naszego Szpitala.