W Krakowie w Szpitalu na Klinach powstało Europejskie Centrum Kompleksowego Leczenia Przepuklin. Centrum zajmuje się operacyjnym leczeniem przepuklin z wykorzystaniem metod małoinwazyjnych takich jak laparoskopia i chirurgia robotyczna, które są szczególnie przydatne w leczeniu skomplikowanych przepuklin nawrotowych (po poprzednich operacjach) oraz jako alternatywa do tradycyjnych operacji „otwartych” wymagających masywnych nacięć. Centrum posiada akredytację prestiżowej amerykańskiej organizacji International Hernia Collaboration i na stałe współpracuje z najlepszymi europejskimi i amerykańskimi klinikami.
Europejskie Centrum Kompleksowego Leczenia Przepuklin w Szpitalu na Klinach łączy specjalistyczną wiedzę chirurgów – operatorów z wieloletnim doświadczeniem oraz lekarzy innych specjalizacji takich jak: interna, chirurgia plastyczna, czy leczenie ran aby zapewnić bezpieczną i kompleksową opiekę nad pacjentami. – W naszym ośrodku pracujemy w oparciu o model opieki opartej na wartości dla pacjenta. W oparciu o najlepsze światowe standardy uważnie monitorujemy naszą pracę, aby stale ulepszać świadczoną przez nas opiekę. Jestem dumna, że uruchamiamy kolejne centrum kompetencji oferujące kompleksowe rozwiązania zabiegowe w oparciu o najnowsze technologie, w tym robotykę chirurgiczną. – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital.
Wykorzystanie metod małoinwazyjnych, w tym zabiegów robotycznych w leczeniu przepuklin pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych, zadowalający efekt kosmetyczny oraz na zminimalizowanie ryzyka infekcji ran, pozawala również na skrócenie okresu rekonwalescencji oraz szybszy powrót do regularnej aktywności życiowej i zawodowej. Najnowszą techniką operacyjną jest operacja z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Narzędzia chirurgiczne są zminiaturyzowane i dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii mają bardzo duży zasięg ruchomości, znacznie większy niż ludzkie dłonie. W niektórych przypadkach operacja robotyczna jest jedyną metodą przeprowadzenia operacji małoinwazyjnej np. w przypadku przepuklin wymagających szycia wewnętrznych warstw ściany brzucha.
„Przykładem takiej przepukliny jest przepuklina powstała w wyniku ciąży, gdzie duży ubytek pomiędzy mięśniami ściany brzusznej wymaga zaszycia i położenia specjalnej siatki wzmacniającej. Dzięki praktycznie nieograniczonej swobodzie ruchu narzędzi robotycznych, chirurg może wykonać zeszycie mięśni od wewnątrz, co jest niezwykle trudne laparoskopowo i zwykle wymaga operacji otwartej. Tysiące kobiet zmaga się z tym problemem i często nie decydują się na operację z obawy przed dużą operacją otwartą.” – mówi prof. Tomasz Rogula chirurg ogólny Dyrektor Kliniczny NEO Hospital.
Wykorzystanie robota chirurgicznego również zwiększa trwałość operacji i zmniejsza ryzyko nawrotu przepukliny.
Pacjenci Europejskie Centrum Kompleksowego Leczenia Przepuklin mają do swojej dyspozycji dedykowaną, odpowiednio przeszkoloną osobę – Indywidualnego Opiekuna Pacjenta, która pomaga w skoordynowaniu całego procesu leczenia jak również w umówieniu dogodnych terminów badań i konsultacji.
Rodzaje przepuklin, z którymi można się zgłosić do ośrodka:
- przepukliny rozworu przełykowego: wślizgowe i okołoprzełykowe z pełną diagnostyką i leczeniem refluksu żołądkowo-przełykowego
- przepukliny w bliznach po poprzednich operacjach
- przepukliny pachwinowe: proste i skośne, pierwotne i nawrotowe, po poprzednich operacjach
- przepukliny okołostomijne
- przepukliny sportowe: objawiające się bólem w okolicach pachwin u pacjentów uprawiających sport
- przepukliny pępkowe
- przepukliny brzuszne po poprzednich zabiegach, ciążach i cięciach cesarskich
- przepuklina kresy białej (rozstęp mięśni prostych brzucha)
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi