Szanowni Państwo,

przesyłamy informacje o innowacyjnej aplikacji Qlic-Covid.

Polska Federacja Szpitali jest partnerem merytorycznym przedsięwzięcia.

Dzięki dedykowanej aplikacji webowej, będziemy mogli lepiej zrozumieć sposób i tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa i zdecydowanie lepiej przygotować się na kolejne fazy epidemii. Ale do tego projektu potrzebujemy zaangażowania jak największej części społeczeństwa.

Zespół programistów i informatyków z Trójmiasta, we współpracy ze środowiskiem naukowo-medycznym, opracował narzędzie, które pomoże w zidentyfikowaniu obszarów najbardziej zagrożonych przyrostem potencjalnych zachorowań na COVID-19.

Narzędzie Qlic-Covid, wykorzystujące technikę geo-mapowania umożliwi szczegółową  prezentację rozłożenia w przestrzeni miejskiej nowo powstających ognisk zakażenia, z dokładnością do wskazania dzielnicy, w której mogą mieć miejsca przyszłe zachorowania.  Analiza danych zebranych od osób zgłaszających występowanie objawów, pozwoli na przedstawienie mapy powstających ognisk chorobowych.

To pomoże lepiej zorganizować zasoby w zakresie profilaktyki oraz leczenia. Informacja na temat obszarów najbardziej zagrożonych, w których mogą mieć miejsce przyszłe zachorowania, pozwoli służbom medycznym oraz administracyjnym lepiej zaplanować działania i zorganizować zasoby niezbędne do skutecznej profilaktyki oraz leczenia.

Będzie można zobrazować lokalizacje, które będą wymagały szczególnie intensywnej obserwacji, a w kolejnej fazie bardziej intensywnych działań, niż pozostałe rejony.

Analiza w czasie rzeczywistym może pomóc w oszacowaniu zjadliwości wirusa oraz sposobu i szybkości jego rozprzestrzeniania się. Może pomóc w opracowaniu kluczowych parametrów epidemiologicznych, takich jak: okres inkubacji i okresy zakaźne oraz opóźnienia między zakażeniem, a wykryciem, izolacją i zgłaszaniem przypadków.

Twórcy tego projektu dedykują go całemu społeczeństwu.

Lekarze oraz epidemiolodzy będą mogli wykorzystać zebrane dane do dalszych analiz sposobu rozprzestrzeniania się pandemii w populacji oraz w przyszłości mapowania zachorowań względem takich czynników jak pogoda czy np. ruch uliczny. To pozwoli na lepsze zrozumienie przebiegu pandemii i szybciej będzie można reagować na jej kolejne fazy.

Z kolei mieszkańcy otrzymają wiedzę na temat miejsca, w którym żyją. Dzięki temu będą mogli wprowadzić więcej własnych działań profilaktycznych, więcej dbałości o zdrowie, samoobserwacji i lepszego przestrzegania zaleceń.

Jak działa Qlic-Covid?

Do udziału w projekcie zaproszeni są wszyscy obywatele, zarówno osoby z objawami, jak i osoby bez objawów choroby.

Wystarczy wejść na stronę https://qlicmed.com, na której należy wypełnić krótką ankietę. Pytania dotyczą między innymi: samopoczucia, leczonych chorób, przedziału wiekowego, płci. Co jest istotne dla uczestników, cała procedura jest szybka, w 100% anonimowa, bezpieczna i nie ma związku z gromadzeniem danych osobowych. Nie wykorzystuje trackingu. Proces dotyczy jedynie geo-mapowania i jest zabezpieczony certyfikatem SSL.

Liczymy, że to będzie nasza wspólna akcja!

Projekt ma charakter non-profit. Dwie trójmiejskie firmy General Systems & Software (Poland) Ltd. oraz Solwit SA, we współpracy z naukowcami i lekarzami, pragną w ten sposób wesprzeć walkę z koronawirusem.

Twórcy liczą na to, że będzie to wspólna akcja obywatelska, która dzięki udziałowi mieszkańców będzie mogła pomóc lekarzom i epidemiologom.

Twórcy programu są otwarci na współpracę z kolejnymi instytucjami medycznymi i naukowymi, które zechcą dołączyć do projektu, zgłaszając swoje uwagi i wpływając dzięki temu na jego doskonalenie i rozwijanie.

Zespół:

Pomysłodawca i inwestor – General Systems & Software (Poland) Ltd.

Twórca aplikacji i inwestor – Solwit SA

Konsultant strategiczny – Izabela Disterheft

Konsultant medyczny – Jarosław J. Fedorowski, Prof. uniw., MD, PhD, MBA, FACP, FESC

Partnerzy:

Polska Federacja Szpitali

Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej

SensDX

Kontakt dla prasy
Małgorzata Winiarczyk
Prezes Zarządu General Systems & Software (Poland) Ltd.
e-mail: mmw@gssltd.com.pl
tel. 601 21 16 50

Piotr Pągowski
Wiceprezes Solwit SA
e-mail: piotr.pagowski@solwit.com
tel: 609 794 972