Sprzęt chirurgiczny na blok operacyjny i do zabiegów urologicznych za blisko 2 mln zł Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu kupi dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia, a 600 tys. zł pozyskane z NFZ szpital przeznaczy na zwiększenie bezpieczeństwa teleinformatycznego

Dwie kolumny laparoskopowe (każda po 541 tys. zł), przeznaczone na blok operacyjny, będą wykorzystywane przez chirurgów do przeprowadzania zabiegów małoinwazyjnych. – Wyposażone w system obrazowania zieleni indocyjaninowej będą szczególnie przydatne przy zabiegach onkologicznych w obrębie jamy brzusznej, które w naszym szpitalu wykonywane są od ubiegłego roku – wyjaśnia chirurg dr n. med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa.

– Technologia ta jest stosowana m.in. przy wykrywaniu komórek nowotworowych w czasie operacji, pomaga w zachowaniu bezpiecznych marginesów podczas usuwania nowotworu. System ten umożliwia wizualizację przepływu krwi w tkankach lub narządach, pozwala na bardziej precyzyjne przeprowadzenie zabiegu, co przekłada się na ograniczenie ryzyka powikłań pooperacyjnych – wyjaśnia dr Kucharski, zaznaczając, że użycie zieleni indocyjaninowej jest nieszkodliwe dla pacjenta.

Z kolei w sali chirurgii dziecięcej na bloku operacyjnym wymieniony zostanie stół operacyjny za ponad 327,5 tys. zł. – Nowy stół daje możliwość współpracy z aparatem RTG typu ramię C i wykonywania szerokiej gamy zabiegów z wsparciem śródoperacyjnego obrazu RTG – informuje dr n. med. Paweł Mielczarek, kierownik Oddziału Chirurgii Dziecięcej, jedynego w województwie opolskim, na którym w 2022 r. przyjęto niemal 1,7 tys. pacjentów.

Kolejny stół operacyjny z mobilnym aparatem RTG z ramieniem C oraz drukarką (łącznie za 532 tys. zł), trafi natomiast do Pracowni Litotrypsji działającej w ramach Oddziału Urologicznego. To tu wykonywane są zabiegi u pacjentów z kamicą nerkową, polegające na rozbijaniu i rozkruszaniu kamieni oraz diagnostyka i terapia nowotworów górnych dróg moczowych.- Nowy sprzęt pozwoli na sprawne wykonywanie badań i zabiegów, zastąpi wysłużony, który ulegał awariom, co powodowało wydłużanie kolejek oczekujących. Mobilny aparat zapewni też łatwiejsze pozycjonowanie, co przełoży się na większą dokładność i skrócenie czasu zabiegów, a w rezultacie szybszy powrót pacjentów do zdrowia. Rocznie w pracowni przyjmujemy 400-450 osób – informuje lek. Paweł Ogorek z Oddziału Urologii.

– Całkowity koszt zakupu tych urządzeń wyniesie 1 mln 940 tys. zł i zgodnie z zasadami dotacji pozyskanej z budżetu państwa, z Ministerstwa Zdrowia, kupimy je jeszcze w tym roku – informuje Dariusz Madera, dyrektor generalny. – Możliwość pozyskania finansowania na takie inwestycje zwiększa bezpieczeństwo naszych pacjentów, wpływa na komfort pracy naszego zespołu i daje możliwości do wprowadzania nowych usług medycznych. To korzyść dla szpitala, ale przede wszystkim mieszkańców naszego województwa i ościennych, którzy chcą się leczyć w naszym szpitalu i korzystać z najnowszych dostępnych terapii – podkreśla dyrektor.

Dariusz Madera dodaje, że w br. szpital skorzysta także ze wsparcia finansowego z NFZ w wysokości 600 tys. zł na podniesienie poziomu bezpieczeństwa teleinformatycznego. – To obszar, o który, jako podmiot leczniczy, który gromadzi wrażliwe dane, jesteśmy zobowiązani dbać z dużą ostrożnością. – Planujemy wydać te pieniądze, m.in. na zakup systemu archiwizacji badań radiologicznych, systemów poprawiających bezpieczeństwo cyfrowe i szkolenia z tego zakresu – wylicza dyrektor Madera.