Czy polskie placówki są gotowe na wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa?
Zapraszamy na bezpłatne webinarium pt. „Chronimy Szpitale” w dn. 21 września (środa)
Placówki ochrony zdrowia, w tym szpitale, przetwarzają informacje wrażliwe, w tym dane osobowe pracowników i pacjentów, a także dane medyczne, które podlegają szczególnej ochronie. W ostatnich latach w Europie utracono setki tysięcy danych dotyczących stanu zdrowia obywateli. Pojedynczy szpital w Polsce może przechowywać słabo zabezpieczone dane nawet kilkudziesięciu tysięcy obywateli, więc ryzyko utraty wrażliwych danych pacjentów jest ogromne. Warto przy tym pamiętać, że każdy obywatel na podstawie kodeksu cywilnego może zażądać odszkodowania sięgającego setek tysięcy złotych za utratę danych. Niestety zainteresowanie i świadomość tematu cyberbezpieczeństwa w placówkach medycznych wraca zwykle po fakcie wystąpienia incydentu – wtedy jest już często za późno na zapobiegnięcie stratom. Jak wynika z danych CERT Polska – zespołu, który zajmuje się w Państwowym Instytucie Badawczym NASK analizowaniem incydentów bezpieczeństwa – ostatnio odnotowano znaczący wzrost liczby ataków złośliwego oprogramowania typu ransomware w wielu sektorach gospodarki, w tym w służbie zdrowia. Trend ten się utrzymuje – w całym 2019 roku w Polsce zarejestrowano 53 incydenty cyberbezpieczeństwa dotyczące sektora ochrony zdrowia, tymczasem od początku roku do 29 czerwca 2022 r. zgłoszono 72 incydenty. Można więc w przybliżeniu przyjąć, że w każdym miesiącu dochodzi do co najmniej 12 cyberataków w przychodniach czy szpitalach. Najwięcej z nich dotyczyło podatności oprogramowania, wiadomości phishingowych i oszustw oraz szkodliwego oprogramowania.
Tak więc zapewnienie bezpieczeństwa danych i informacji stanowi istotne wyzwanie dla szpitali i innych placówek ochrony zdrowia. Jedną z dróg do osiągnięcia właściwego i pożądanego poziomu ochrony danych jest certyfikacja Międzynarodowego Standardu Bezpieczeństwa zgodnie ISO 27001 – Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. Norma ISO 27001 odnosi się do takich kwestii jak polityka bezpieczeństwa, organizacja bezpieczeństwa informacji, zarządzanie ciągłością działania czy zgodność z wymaganiami prawnymi. Wdrożony System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji i certyfikat ISO 27001 podnosi rangę szpitala w oczach pacjentów, jest potwierdzeniem, że szpital stosuje najlepsze dostępne praktyki zarządzania oraz ma wymierną wartość ekonomiczną w postaci dodatkowych punktów przy wycenie kontraktów z NFZ.
Zdając sobie sprawę jak ważne dla placówek ochrony zdrowia jest dzisiaj cyberbezpieczeństwo, w imieniu nowego członka wspierającego Polską Federację Szpitali, firmy Atende SA specjalizującej się w rozwiązaniach oraz usługach IT w sektorze publicznym – zapraszamy Państwa na bezpłatne webinarium pt. „Chronimy Szpitale” w dn. 21 września (środa).
Podczas webinarium eksperci opowiedzą:
- o proaktywnych rozwiązań cyberbezpieczeństwa, umożliwiających szybkie znajdowanie, zatrzymywanie i usuwanie zaawansowanych zagrożeń,
- w jaki sposób rozwiązanie Fidelis XDR/EDR pozwala zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa w placówkach medycznych,
- jak zoptymalizować czas i budżet przeznaczony na zarządzanie cyberbezpieczeństwem w placówce,
- jak w praktyce wyglądało wdrożenie takiego rozwiązania przez Atende w Centrum e-Zdrowie.
Wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikaty poświadczające udział w szkoleniu. Aby wziąć udział w wydarzeniu konieczne jest dokonanie rejestracji.
Szczegółowa agenda spotkania:
10:00 – 10:15 – Jakub Jagielak (Atende) – Współczesne problemy cyberbezpieczeństwa w polskich szpitalach. Kilka słów o EDR.
10:15 – 10:30 – Peter Wieschollek (Fidelis) – Omówienie funkcjonalności rozwiązania Fidelis XDR/EDR dla publicznych placówek medycznych
10:30 – 10:45 – Jeremi Olechnowicz (Centrum e-Zdrowia) – Case Study – wdrożenie Fidelis XDR/EDR przez Atende w Centrum e-Zdrowia
10:45 – 11:00 – Robert Dąbroś (Fidelis) – Prezentacja rozwiązania Fidelis XDR/EDR na żywo
Obowiązkowa rejestracja na webinarium znajduje się pod tym linkiem.
Grupa Atende:
Atende SA to jedna z czołowych grup kapitałowych w branży IT w Polsce. Firma specjalizuje się w realizacji technologicznie złożonych projektów integracji teleinformatycznej, łącząc ofertę światowej klasy dostawców i własnych usług, projektujemy i budujemy nowoczesne sieci komputerowe i centra danych. Pomaga kompleksowo zarządzać cyberbezpieczeństwem i skutecznie chronić Klientów przed cyberzagrożeniami. Oferuje kompleksowe wsparcie w postaci zdalnej pomocy informatycznej dla Klientów, którzy szukają opieki w tym zakresie poza strukturą firmy (outsourcing IT). Wdraża oraz integruje oprogramowanie od czołowych światowych dostawców, wspierając dynamiczny rozwój organizacji.
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi