Zakład Diagnostyki Obrazowej i Elektrodiagnostyki w Pabianickim Centrum Medycznym wzbogacił się o nowy tomograf komputerowy. Wraz z nim oddano do użytku zmodernizowaną pracownię tomografii komputerowej. Pracownicy PCM (a zwłaszcza zespół radiologów) nie kryją radości z tej inwestycji.
Oficjalne przekazanie aparatu do użytku nstąpiło we wtorek, 15 października. W uroczystości wzięły udział władze województwa łódzkiego, powiatu pabianickiego i Pabianic, były też obecne m.in. służby mundurowe oraz przedstawiciele firmy, która dostarczyła urządzenie.
Jest ono trzecim, odkąd w szpitalu pojawiła się możliwość wykonywania badań diagnostycznych właśnie za pomocą tomografu. Pierwszy, zamontowany w 2002 roku, służył przez 10 lat, drugi aż do teraz.
W porównaniu z poprzednimi zalet nowego nie sposób przecenić. Przede wszystkim jest 64-rzędowy (wcześniej placówka dysponowała
aparatem 1-rzędowym i 16-rzędowym), a im więcej rzędów tym krótszy czas badania, bardziej szczegółowe skany i możliwość zeskanowania większego obszaru ciała podczas jednego obrotu lampy.
Co to oznacza w praktyce?
– Aparat jest znacznie szybszy, dlatego w samym czasie, co dotychczas będziemy mogli przyjąć większą liczbę pacjentów. Ponadto ma najwyższą w swojej klasie rozdzielczość, pozwalającą obrazować dokładnie nawet drobną anatomię. To natomiast umożliwi opis badań na bardzo wysokim poziomie – podkreśla dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes PCM.
Dla pacjenta nie bez znaczenia pozostaje fakt, że podczas badania otrzymuje minimalną dawkę promieniowania, w rezultacie czego zwiększa się jego bezpieczeństwo. Dzięki nowoczesnej technologii, a właśnie taką zastosowano, można ją bowiem zredukować aż o 82%.
Duży otwór, w którym kładzie się pacjent sprawia, że jego ułożenie jest szybsze i bardziej intuicyjne, a przymocowany do sufitu uchwyt z rączką ułatwia wstanie, minimalizując ryzyko upadku.
Na tym nie koniec, bo w zakres przedsięwzięcia weszła również modernizacja pracowni tomografii komputerowej.
– Została ona dostosowana do osób o szczególnych potrzebach, m.in.
z dysfunkcją ruchu. Wszystko po to, aby każdemu pacjentowi zapewnić jak największy komfort – dodaje prezes.
Za pomocą tomografu można wykonać rozmaite badania, m.in. głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej czy narządów ruchu. Do PCM zgłaszają się na nie głównie mieszkańcy Pabianic i powiatu pabianickiego, nie oznacza to jednak, że szpital nie przyjmuje mieszkańców z innych okolic.
Nowe urządzenie kosztowało 4,2 mln zł. Cała inwestycja stanowiła część projektu pn. „SOR i pracownie diagnostyczne na miarę XXI – Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o.o.”. Fundusze na ten cel szpital pozyskał z Ministerstwa Zdrowia (Funduszu Medycznego) w ramach „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych”.
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi