Poprawa dostępności architektonicznej, rozwiązania ułatwiające swobodne poruszanie się po obiekcie oraz zakup sprzętu dostosowanego do osób ze szczególnymi potrzebami – to główne cele projektu Dostępność Plus dla zdrowia. Na jego realizację szpital otrzymał prawie 2 mln zł.

Pozwoliło to m.in. na utworzenie miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami, a także wykonanie podjazdu i zadaszenia przed wejściem na izbę przyjęć dzięki czemu pacjenci ze szczególnymi potrzebami zyskali łatwiejszy dostęp do szpitala. Na terenie placówki pojawiło się także specjalne oznakowanie ułatwiające poruszenie się osobom niewidomym i słabowidzącym. To m.in. nakładki na poręcze z napisami w alfabecie Braille’a oraz tablice tyflograficzne, czyli plany szpitala przedstawione w formie przestrzennej z kontrastową kolorystyką i informacjami w alfabecie Braille’a.

Zakupiono także aparaturę medyczną i sprzęt ułatwiający diagnozę, badanie i leczenie pacjentów ze szczególnymi potrzebami – aparaty EKG, stoły rehabilitacyjne, wózki do transportu chorych i wzmocnione wózki inwalidzkie przeznaczone dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową i o bardzo dużej masie ciała.

Oddziały zostały także wyposażone w wózki i materace ewakuacyjne umożliwiające bezpieczną ewakuacje osób z niepełnosprawnością ruchową i osób leżących.

Strona internetowa została dostosowana do wymogów WCAG 2.1.

Szacuje się, że nawet 30% społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności czy percepcji (np. ludzie poruszający się przy pomocy kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich), niesłyszący, niedowidzący, z trudnościami manualnymi i poznawczymi (na przykład po udarze, chorujący na Alzheimera), kobiety w ciąży, osoby z wózkiem dziecięcym oraz słabsze fizycznie, mające trudności w poruszaniu się.

 

Więcej informacji na stronie szpitala: https://www.szpitalzawiercie.pl/aktualnosci/275