Dr hab. n. med. Agata Chobot z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, prof. Uniwersytetu Opolskiego, została wybrana do elitarnego grona Rady Doradczej ISPAD, największego międzynarodowego towarzystwa naukowego, zajmującego się cukrzycą dzieci, młodzieży i młodych dorosłych.
– Rada składa się z 12 osób. Ich rolą jest doradzanie 6-osobowemu zarządowi ISPAD. Podczas ostatniej, 48. konferencji towarzystwa wybierano dwóch członków rady w miejsce tych, którzy właśnie zakończyli 3-letnie kadencje – wyjaśnia prof. Agata Chobot, kierownik Oddziału i Kliniki Pediatrii USK w Opolu. – Wybór do tego grona to dla mnie z jednej strony duża satysfakcja i zaszczyt z powodu docenienia mojej dotychczasowej działalności na rzecz dzieci chorujących na cukrzycę, ale też zobowiązanie do jeszcze większego zaangażowania.
ISPAD (International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes) to największe międzynarodowe towarzystwo naukowe, zajmujące się cukrzycą dzieci, młodzieży i młodych dorosłych.
W maju br. Opolski Ośrodek Diabetologii Dziecięcej uzyskał przedłużenie certyfikatu przynależności do sieci SWEET, co jest dowodem na prowadzenie najmłodszych pacjentów z cukrzycą w USK w Opolu na najwyższym światowym poziomie. W międzynarodowym rejestrze ośrodków referencyjnych znajduje się niemal 130 podmiotów, w tym kilka z Polski.
– Taki certyfikat to ważna informacja dla pacjentów – potwierdzenie, że leczymy cukrzycę według najnowszej dostępnej wiedzy, stosowanych praktyk klinicznych i przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Dzięki prowadzonym co pół roku porównaniom wyników ośrodków i spotkaniom łatwiej jest stale doskonalić działanie naszego zespołu – ocenia prof. Chobot.
We 48. konferencji ISPAD, która odbyła w się 13-16 października br. w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, udział wzięła także pielęgniarka i edukatorka diabetologiczna z USK w Opolu i pracownik Wydziału Nauk o Zdrowiu UO Ewa Ledwoń.
W ramach elitarnej szkoły ISPAD Science School for Healthcare Professionals dopracowywała projekt badawczy dotyczący szkoleń nauczycieli i wychowawców szkolnych i przedszkolnych z zakresu wsparcia dla dzieci z cukrzycą typu 1. – Takie szkolenia planuję przeprowadzać od listopada do czerwca przyszłego roku w szkołach, przedszkolach i placówkach kultury województwa opolskiego – zapowiada Ewa Ledwoń.
Facebook PFSz
Inne artykuły
8 października, 2024
Tagi