Niemal 2 miliony złotych przeznaczyło Pabianickie Centrum Medyczne na inwestycje służące dostosowaniu szpitala do osób ze szczególnymi potrzebami. Pieniądze na ten cel spółka otrzymała w ramach rządowego programu „Dostępność Plus dla zdrowia”, którego ogólnopolska inauguracja odbyła się we wrześniu 2022 roku właśnie w tej placówce.

W spotkaniu podsumowującym projekt „Dostępność Pabianickiego Centrum Medycznego” (w piątek, 30 czerwca), z udziałem m.in. Pawła Wdówika, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Witolda Olszewskiego, prezesa PCM, została podkreślona ważność w/w projektu. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 1.927.661 zł szpital w Pabianicach zrealizował wiele ważnych zadań (w różnych obszarach), które sprawiły, że stał się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym pacjentom.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem rozmachu i zmian, jakie się tutaj dokonały. Byłem na rozpoczęciu tego projektu i już wtedy mówiłem, że ten szpital przywiązuje bardzo dużą wagę do aspektu dostępności – podkreślał Paweł Wdówik. – Program „Dostępność Plus dla zdrowia” nie jest programem tylko i wyłącznie „likwidującym schodki”, jak potocznie pojmuje się likwidowanie barier. Jest to program, który ma doprowadzić do sytuacji, w której obywatel z niepełnosprawnością może normalnie uczestniczyć w życiu we wszystkich jego wymiarach.

Pieniądze przeznaczono m.in. na wymianę dwóch wind, które zostały wyposażone w lustra, poręcze oraz podświetlane przyciski (numery pięter można również odczytać w alfabecie Braille’a). Nowością jest system głosowy, informujący o położeniu kabiny oraz otwieraniu i zamykaniu drzwi.

Windy to jedna z wielu zrealizowanych przez PCM inwestycji. Placówka uruchomiła też nową stronę internetową na poziomie WCAG 2.1 i zorganizowała szkolenia dla pracowników, m.in. z języka migowego. Poza tym wzbogaciła się o sporą ilość nowego sprzętu medycznego.

– Otrzymaną kwotę wykorzystaliśmy w stu procentach i były to bardzo dobrze wydane środki. Wpłynęły one zarówno na poprawę warunków, w których udzielane są świadczenia, jak też na jakość diagnozowania i leczenia – zaznacza Witold Olszewski, prezes PCM.

Do szpitala w Pabianicach trafiło następujące wyposażenie (w nawiasach podano ilość):

Skaner żył – 1

Aparaty EKG (z wózkiem) – 7

Pulsoksymetry – 30

Termometry bezdotykowe – 17

Fotele ginekologiczne – 2

Łóżka anestezjologiczne – 5

Łóżko bariatryczne – 1

Fotel ginekologiczny z funkcją łóżka porodowego – 1

Materace przeciwodleżynowe – 32

Mobilne podnośniki medyczne – 5

Parawany – 30

Wagi – 2

Pętle indukcyjne – 10

Regulowane leżanki – 15

Krzesła do poczekalni – 40

Tablety z wideotłumaczem – 3

Aparaty KTG – 4

Drukarka brajlowska – 1

Krzesła ewakuacyjne – 5

Tablica informacyjna – 1

Tablice tylograficzne – 3