Już 11 – 12 marca 2022 r. odbędzie się pierwsza w Krakowie konferencja poświęcona wykorzystaniu robotyki w ginekologii onkologicznej. Konferencja została przygotowana we współpracy Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Oddziału Ginekologii Onkologicznej krakowskiego Szpitala na Klinach. Przewodnim tematem wydarzenia będzie efektywność postępowania chirurgicznego z wykorzystaniem robota da Vinci podczas zabiegów histerektomii w leczeniu operacyjnych nowotworów trzonu macicy i szyjki macicy.

W trakcie konferencji uczestnicy będą mogli obejrzeć zabiegi histerektomii, które realizowane są w ramach projektu badawczo-rozwojowego realizowanego ze środków „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego”. Przygotowano 5 sesji tematycznych, prowadzonych przez 12 prelegentów. Nie zabraknie aspektów praktycznych takich jak kwalifikacja pacjentek do leczenia operacyjnego, aspektów związanych z jakością życia pacjentek po zastosowaniu chirurgii robotycznej, a przede wszystkim najnowszych Rekomendacji Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) z zakresu wykorzystania nowych technologii w ginekologii onkologicznej. Zastosowanie technik robotycznych w XXI wieku stanowi standard postępowania na wszystkich światowych, europejskich a także polskich salach operacyjnych. Dlatego też Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej rekomenduje wykorzystywanie tych technik m.in. w przypadku raka endometrium. Jest to rekomendacja równoległa i tak samo istotna jak wykorzystanie technik laparoskopowych, czy chirurgii otwartej. Oczywiście cały czas trwają badania nad rozszerzeniem zakresu możliwości wykorzystania robota da Vinci w ginekologii. ESGO cały czas bacznie przypatruje się najnowszym badaniom tak aby w każdej chwili wprowadzić chirurgię robotyczną do szerokiej praktyki i zastosowania w algorytmach w ginekologii onkologicznej. – mówi prof. dr. hab. n. med. Paweł Knapp.

Rosnące zapotrzebowanie pacjentów onkologicznych na zabiegi małoinwazyjne rodzi również potrzebę zwiększenia dostępu do profesjonalnych szkoleń oraz wiedzy z zakresu chirurgii robotycznej.

W szpitalu zostanie zorganizowane unikalne Case Observation zabiegów operacyjnych z wykorzystaniem 2 robotów da Vinci a także kurs z chirurgii robotycznej dla instrumentariuszek. Konferencja ma na celu wspieranie budowy umiejętności i wiedzy z zakresu wykorzystania nowych technologii również wśród studentów kierunku lekarskiego. Nasza Uczelnia już od blisko 3 lat współpracuje ze Szpitalem na Klinach w zakresie odbywania przez studentów zajęć klinicznych oraz praktyk wakacyjnych w oparciu o utworzony  oddział kliniczny, w którym prowadzona jest również działalność badawcza. Zaangażowanie Szpitala na Klinach w chirurgię robotyczną, stanowi dla Uczelni unikalną okazję poszerzenia edukacji przyszłych lekarzy o wielce  innowacyjną, a najbliższej przyszłości znacznie powszechniej stosowaną metodę chirurgiczną, szczególnie efektywną w przypadku chorób nowotworowych –mówi prof. dr hab. n. med. Filip Gołkowski, dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

 

O chirurgii robotycznej w ginekologii

Podstawę leczenia wczesnych postaci raka szyjki macicy i trzonu macicy stanowi chirurgia. Niewątpliwą korzyścią operacyjnego leczenia raka endometrium i szyjki macicy z wykorzystaniem robota da Vinci jest minimalizacja urazu chirurgicznego, który ogranicza się do pięciu nacięć skóry o długości 1 cm. Wykorzystanie robota da Vinci w operacjach nowotworów  ginekologicznych pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu z wysoką precyzją dzięki systemowi wizyjnemu 3D full HD oraz zminiaturyzowanym narzędziom chirurgicznym, co w efekcie pozwala na oszczędzenie tkanek i nerwów. Ta zaawansowana technologia pozwala także chirurgom na wykonywanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach w obrębie miednicy mniejszej z nieosiągalną dla innych technik dokładnością.

Pacjentki z nowotworami ginekologicznymi często cierpią na choroby współistniejące, takie jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe, które zwiększają ryzyko chirurgiczne. Dzięki niewielkim nacięciom skóry problem gojenia ran, szczególnie obserwowany u otyłych pacjentek jest praktycznie wyeliminowany. Zabieg wykonany z użyciem robota da Vinci pozwala na szybsze uruchomienie, krótszy czas hospitalizacji i rekonwalescencji, co utrzymuje dotychczasową jakość życia pacjentek mówi dr n.med. Maciej Olszewski

 

Unijna dotacja wspiera pacjentki

Krakowski Szpital na Klinach od 2021 r. realizuje program dofinansowany ze środków unijnych dzięki, któremu pacjentki dotknięte rakiem szyjki macicy i trzonu macicy mogą skorzystać z bezpłatnych zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci.  Krakowski szpital jest prekursorem w chirurgii robotycznej w zakresie ginekologii onkologicznej, pomimo iż na świecie tych zabiegów wykonuje się równie dużo co zabiegów urologicznych. Zabiegi da Vinci nie mają w Polsce dedykowanego finansowania w ramach NFZ, dostępne są głównie prywatnie, a koszt zabiegu robotycznego często stanowi dla kobiet barierę dostępności do małoinwazyjnej operacji. – Jesteśmy z tego dumne, bo możemy w każdym miesiącu wykonać ok. 10 bezpłatnych operacji. Komercyjnie taki zabieg kosztuje ok. 40 tys. złotych. Dlatego tym bardziej cieszymy się z tego, że grant, jaki otrzymaliśmy, starczy nam na operacje ginekologiczne, aż do połowy 2023 roku. Wartość dofinansowania na nasz projekt wynosi 7,3 mln złotych. – mówi Joanna Szyman, prezeska Grupy Neo Hospital, do której należy krakowski Szpital na Klinach.

Rozwój robotyki chirurgicznej

Chirurgia wspomagana robotem rozwinęła się w ciągu ostatnich dwóch dekad jako bardziej zaawansowana technologicznie forma chirurgii małoinwazyjnej, mająca na celu złagodzenie ograniczeń konwencjonalnej laparoskopii i poprawę wyników leczenia pacjentów.

Z raportu PMR i Upper Finance Group wynika, że w kraju o wielkości Polski powinno być około 50 robotów do końca 2025. Według raportu w latach 2021-2026 średnioroczny wzrost wartości (CAGR) segmentu chirurgii robotycznej wyniesie aż 23%.

Nowoczesne technologie są coraz bardziej zintegrowane z medycyną. – Wyzwanie, przed którym stoimy, polega na tym, że technologia ewoluuje w niezwykle szybkim tempie, a my w medycynie musimy być gotowi ją utrzymać, zarządzać i dzielić się nią, a przede wszystkim stosować ją w bezpieczny sposób, aby móc rzeczywiście pomagać pacjentom. mówi Joanna Szyman.  NEO Hospital rutynowo wykorzystuje robota chirurgicznego da Vinci. W 2022r. wykonamy ok. 500 zabiegów z wykorzystaniem tego systemu, co będzie stanowiło ok. 17% udział w rynku. 

Jak zapisać się na konferencję?

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji w dniu 12 marca prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 4 marca drogą mailową: sekretariat@neohospital.pl lub telefonicznie pod nr telefonu 785 051 411.

Konferencja robotyka w ginekologii 14_02_2022.docx