15.lutego PFSz skierowała do Ministerstwa Zdrowia stanowisko dotyczące projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia – Projekt z dnia 6 lutego 2024 r. – zmiany rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie wydłużenia do dnia 31 grudnia 2024 r. okresu, w którym świadczeniodawcy powinni rozliczyć kwoty otrzymane jako dodatki do ryczałtu systemu podstawowego zabezpieczenia szpitalnego świadczeń opieki zdrowotnej za 2023 r.
W odpowiedzi dostarczonej do PFSz dnia 21.02 czytamy iż:
” Celem ww. regulacji było umożliwienie świadczeniodawcom, którzy w roku 2022 nie zrealizowali ryczałtu systemu zabezpieczenia, utrzymanie w kolejnym okresie rozliczeniowym (2023) finansowania świadczeń na poprzednim poziomie, w przypadku wystąpienia z wnioskiem o wypłacenie specjalnych dodatków do ryczałtu. Kwoty wypłacone na podstawie § 3b ww. rozporządzenia podlegały”
Przypominamy, iż Polska Federacja Szpitali stoi na stanowisku aby powstawały mechanizmy sprzyjające powstawaniu konsorcjów koordynowanej ochrony zdrowia, premiujących współprace na każdym poziomie, odwrócenie piramidy świadczeń i lepsze efekty zdrowotne dla pacjentów.
Wśród postulatów PFSz kierowanych do MZ była także propozycja zniesienia limitów finansowania w lecznictwie szpitalnym, Poniżej odpowiedź MZ.
“W odniesieniu do postulatu zniesienia limitów finansowania w lecznictwie szpitalnym uprzejmie informuję, że możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania jest brana pod uwagę. Jednak podjęcie ostatecznej decyzji o zniesieniu limitów w zakresie leczenia szpitalnego powinno być poprzedzone wdrożeniem rozwiązań służących odwróceniu tzw. „piramidy świadczeń”. Projekt pn. „Odwrócona Piramida Świadczeń” rozpoczął się 1 stycznia br. i planowany jest do 30 czerwca 2027 r. W ramach tego projektu zostaną przeprowadzone analizy mające na celu wskazanie świadczeń, które mogą być realizowane w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Aby zapewnić, że przeniesienie świadczeń z leczenia szpitalnego do AOS odbędzie się bez negatywnych konsekwencji dla pacjentów, wszelkie prace będą realizowane we współpracy ze środowiskiem medycznym oraz organizacjami świadczeniodawców i pacjentów“
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi