HIPEC w Radomskim Centrum Onkologii – nadzieja dla chorych na nowotwory z przerzutami do otrzewnej. W Polsce metodę HIPEC stosuje zaledwie kilka najnowocześniejszych ośrodków onkologicznych. Leczenie jest w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Radomskie Centrum Onkologii rozszerza swoją ofertę dla pacjentów z nowotworami. Placówka wprowadza leczenie za pomocą  nowoczesnego urządzenia do terapii  HIPEC,  która  polega na połączeniu operacji chirurgicznej z chemioterapią.

Podczas zabiegu chirurgicznego  usuwa się guz  nowotworowy z jamy otrzewnej i  wlewa się do jamy otrzewnej chemioterapię, czyli lek  podawany zwykle dożylnie.  W tym wypadku  lek podaje się dootrzewnowo, po to żeby zniszczyć wszystkie zmiany, które pozostały w jamie otrzewnej po wycięciu guza. Terapię stosuje się  w leczeniu niektórych rzadkich nowotworów, takich jak rak wyrostka robaczkowego, międzybłoniak otrzewnej czy śluzak rzekomy otrzewnej – jest to  jedyna metoda leczenia tych nowotworów. Poza tym ma ona zastosowanie w leczeniu  przerzutów raka jajnika, raka jelita grubego oraz raka żołądka.

Jak mówi dr n. med. Jerzy Kuśnierz, specjalista chirurgii onkologicznej z Radomskiego Centrum Onkologii, w   przypadku przerzutów raka jajnika metoda ta  może zwiększyć czas przeżycia pacjenta o 50 proc.

Dr Kuśnierz  wykonał dotychczas ponad 300 tego typu  zabiegów (głównie przypadki nawrotowego raka jajnika), od lutego 2021 r.  będzie operował również pacjentów Radomskiego Centrum Onkologii.

Jego zdaniem HIPEC jest szansą dla kobiet  z  późno wykrytym rakiem jajnika, który daje przerzuty do otrzewnej. W zaawansowanym stadium  raka  jajnika szanse na przeżycie pięciu lub więcej lat ma jedynie 40 proc. pacjentek.

W Polsce metodę HIPEC stosuje zaledwie kilka najnowocześniejszych ośrodków onkologicznych. Leczenie jest w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Radomskie Centrum Onkologii funkcjonuje od 5 lat. Posiada kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie metodami radioterapii, chemioterapii i chirurgii onkologicznej. Placówka dysponuje 150-ma łóżkami.