W Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu wykonano pierwsze zabiegi HoLEP, czyli Holmowej Laserowej Enukleacji Prostaty. Niesie ona z sobą szereg korzyści: większą skuteczność, mniejsze ryzyko powikłań i krótszą rekonwalescencję pacjenta.

W naszym szpitalu odbyły się dwudniowe warsztaty z wykorzystania laseru holmowego wysokiej mocy. Stosowany jest on w leczeniu kamicy układu moczowego oraz łagodnego rozrostu stercza.

– W pierwszym dniu warsztatów odbyły się zabiegi kruszenia kamieni przezskórną metodą kruszenia złogów w nerce (PCNL) oraz metodą kruszenia złogów w nerce przez cewkę moczową (RIRS). W drugim dniu warsztatów odbyły się dwa zabiegi HoLEP u dwóch pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, z zatrzymaniem moczu, od kilku miesięcy wymagających używania cewników – opisuje dr n med. Rafał Walczak, kierownik Oddziału Urologicznego z Pododdziałem Urologii Onkologicznej.

Zabiegi laserowego kruszenia złogów odbywają się w naszej placówce, jednak testowane urządzenie – dzięki dużej mocy – znacząco skraca czas operacji. Natomiast Holmową Laserową Enukleację Prostaty przeprowadziliśmy po raz pierwszy.

Często w terapii łagodnego rozrostu gruczołu krokowego wystarcza farmakologia. Niekiedy jednak konieczna jest interwencja chirurgiczna. HoLEP ma dużą przewagę nad konwencjonalnymi metodami.

– Jest ogromny skok, jeśli chodzi o powrót pacjenta do zdrowia po zabiegu. Proces gojenia jest o wiele szybszy, zabieg jest obarczony mniejszym ryzykiem powikłań. Dzięki wykorzystaniu lasera mamy mniejsze krwawienie, mniejszy jest również ból pooperacyjny – opisuje lek. med. Adrian Abramczyk, urolog, który przeprowadził warsztaty dla przemyskich lekarzy.

Laser ułatwia precyzyjne oddzielenie gruczolaka od zdrowej tkanki. Ma też inną niezwykle istotną zaletę.

– Badania wykazują, że po operacji laserowej odrastanie gruczolaka zdarza się bardzo rzadko. Oznacza to, że pacjent nie powinien mieć drugi raz operacji z tego powodu. W przypadku innych metod, po latach zdarzają się nawroty – zauważa A. Abramczyk.

Zabieg na ogół przeprowadzany jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym, a pacjent nawet na drugi dzień może być wypisany do domu.

HoLEP w naszym szpitalu został wykonany w ramach warsztatów, ale planujemy wdrożyć tę metodę na stałe w przyszłym roku. Wymaga to jednak zakupu odpowiedniego urządzenia.

– Warto inwestować w zdrowie, dlatego czynimy starania, aby taki laser pozyskać. Wierzę, że wkrótce nasi pacjenci będą mogli korzystać z kolejnej nowoczesnej metody leczenia – mówi dyrektor przemyskiego szpitala dr n. o zdr. Barbara Stawarz.

Objawy przerostu prostaty to m.in.:

  • zmniejszony strumień moczu,
  • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu (mikcji),
  • zwiększona częstotliwość oddawania moczu,
  • częsta i nagląca potrzeba oddawania moczu,
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.