Polska Federacja Szpitali co roku bierze udział w Europejskim Programie Wymiany Menedżerów HOPE Exchange Programme. Pod czujnym okiem koordynatora programu, Bogusława Budzińskiego, przedstawiciele polskich szpitali wyjeżdżają do szpitali w całej Europie w celu wymiany doświadczeń. Szpitale należące do PFSz również goszczą gości z zagranicy.
Prezentujemy sylwetki tegorocznych uczestników programu.
MARCIN MIESZKOWSKI, kierownik Głównego Bloku Operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie
Marcin Mieszkowski, dr n. med., specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, EDAIC, lekarz Oddziału Klinicznego Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Kierownik Głównego Bloku Operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie (2022-nadal), adiunkt na Katedrze Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Wydziału Lekarskiego, Collegium Medicum, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (2015-nadal), Przewodniczący Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTAiIT (2021-nadal), członek towarzystw PTAiIT, ESAIC, ESRA. Autor i współautor prawie 30 prac naukowych o łącznym IF około 30, punktacji MEiN/MNiSW ok 1600, naukowiec, nauczyciel, laureat nagród naukowych, pasjonat medycyny.Zainteresowania zawodowe: anestezja i analgezja regionalna, hemodynamika, organizacja pracy w ochronie zdrowia.
Prywatnie: mąż i ojciec dwójki dzieci; hobby: crossfit, bieganie, koszykówka, czytanie książek z tematyki thrillery, finanse i ekonomia, historia, psychologia. Fan Planete+ channel, National Geographic oraz NBA.
W wyniku konkursu odbywającego się jesienią 2023 roku uzyskał kwalifikację
z HOPE Exchange Program na staż w Szpitalu Isala, w miejscowości Zwolle,
w Holandii (adres: Dokter van Heesweg 2, 8025 AB Zwolle, Holandia) w okresie 13 maja – 9 czerwca 2024 roku. Koordynatorzy lokalni ze Szpitala Isala: Gery Laarman, Jennie Barneveld, Ilona Bonthuis.
Przez ten okres, dr Marcin Mieszkowski będzie zapoznawał się z funkcjonowaniem podmiotów leczniczych oraz instytucji ochrony zdrowia w Holandii. Będzie brał udział w bieżącym zarządzaniu wybranego obszaru szpitala mając bezpośredni kontakt z kierownictwem szpitala oraz personelem swojego szczebla. Dr Mieszkowski będzie uczestniczył w pracy Bloku Operacyjnego Szpitala Isala na podstawie ustalanego z nim programu: ocena pobytu pacjenta w szpitalu od momentu przyjęcia do szpitala do wypisu, sposób kwalifikowania do operacji i znieczulenia, przebieg znieczulenia i operacji na sali operacyjnej, system przerw pomiędzy operacjami, sposób realizacji planów operacyjnych, zaplecze organizacyjne takie jak systemy informatyczne, sposób komunikacji pomiędzy zespołami, planowanie działań
i zakupów sprzętu na kolejne lata.
Staż kończy się Kongresem HOPE AGORA w Brukseli dla wszystkich uczestników biorących udział w danym roku w wymianie oraz przedstawiciele organizacji członkowskich HOPE.
Podsumowując, uczestnictwo w opisanym certyfikowany Europejskim Programie Wymiany Menedżerów HOPE będzie dla zakwalifikowanego niepowtarzalną możliwością poznania sposobu funkcjonowania ochrony zdrowia jak i wysoce specjalistycznego szpitala w Holandii. Oprócz poznanych od profesjonalistów wartości merytorycznych, zarządczych, medycznych i kulturowych pozwoli za pewne ekstrapolować pewne rozwiązania w swoim środowisku medycznym po powrocie do Polski. Staż będzie wielką wartością dodaną na drodze rozwoju zawodowego jak i osobistego.
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi