21 listopada br. zespół kardiologów interwencyjnych z Narodowego Instytutu Kardiologii przeprowadził pierwsze w województwie mazowieckim cztery zabiegi przezcewnikowego zwężenia zatoki wieńcowej (tzw. implantacja „sinus reducer”). To pierwsze tego rodzaju zabiegi na Mazowszu.

Zabiegi zostały wykonane przez specjalistów z Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej, kierowanej przez prof. Adama Witkowskiego (prof. Maksymilian Opolski, dr Wojciech Skorupski), pod nadzorem doświadczonego operatora z Niemiec (dr Felix Woitek z Kliniki Kardiologii w Dreźnie).

Przezcewnikowe zwężenie zatoki wieńcowej jest stosunkowo nową metodą leczenia interwencyjnego u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca oraz oporną na leczenie farmakologiczne dławicą piersiową (bóle i/lub duszność wysiłkowa), u których zarówno przezskórna angioplastyka wieńcowa, jak i pomostowanie aortalno-wieńcowe, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub są niemożliwe do wykonania.

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polega na nakłuciu żyły szyjnej wewnętrznej, a następnie implantacji dedykowanego stentu w kształcie klepsydry do zatoki wieńcowej. W efekcie dochodzi do zwiększenia ciśnienia i redystrybucji przepływu krwi w układzie żylnym serca, a tym samym poprawy perfuzji mięśnia sercowego. – Zastosowanie tej małoinwazyjnej metody leczenia daje szansę na poprawę jakości życia objawowych chorych, u których wykorzystano cały wachlarz dostępnych zabiegów operacyjnych i leczenia farmakologicznego – powiedział prof. Maksymilian Opolski z Narodowego Instytutu Kardiologii.

 

Więcej informacji na stronie szpitala: https://www.ikard.pl/newspl/pierwsze-na-mazowszu-zabiegi-przezcewnikowego-zwezenia-zatoki-wiencowej.html