Jesienna Konferencji Programowa Polskiej Federacji Szpitali to stały element konferencyjnego kalendarza w sektorze ochrony zdrowia. Całodniowe wydarzenie było miejscem wymiany doświadczeń oraz dało możliwość zdobycia najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu palących zagadnień, z którymi mierzą się obecnie szpitale.

Tegoroczną konferencję zdominowały dwa zagadnienia. Wiele miejsca poświęciliśmy bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni. Digitalizacja oraz robotyzacja powoli stają się rzeczywistością. Ta jednak wymaga dodatkowych zabezpieczeń, z którymi do tej pory placówki nie miały do czynienia. Cyberprzestępcy bywają przebiegli, innowacyjni i bezwzględni. O tym, jak optymalnie się przed nimi zabezpieczyć mówili m.in.:

  • Roman Łożyński – Centrum e-Zdrowie
  • Dawid Andrzejewski – Nexus Polska,
  • Tomasz Żegleń i Adam Pośpiech – Oracle.

Poświęciliśmy temu więcej uwagi w panelu dyskusyjnym, którego moderatorem była Ewa Książek-Bator.

Jednak cyfryzacja to nie tylko pasmo zagrożeń. To przede wszystkim ogromne możliwości na rozwój szpitala, usprawnienie jego funkcjonowania, poprawy jakości usługi, odciążenia administracji i bezpośredniej służby medycznej, a także  usprawnienia diagnostyki i poprawy jej trafności. Wszystko to przekłada się na wzrost wydajności i efektywności procesów leczenia. Firmy wdrażające innowacyjne rozwiązania wychodzą naprzeciw specyficznym potrzebom jednostek medycznych, stosując odpowiednie modyfikacje do proponowanych narzędzi. O możliwościach, jakie daje cyfryzacja, mówili m.in.:

  • Jacek Bilski – Supra Brokers,
  • Martin Stysiak – przedstawiciel firmy SIT,
  • Katarzyna Twarowska z firmy Synektik,
  • Mikołaj Gurdała – firma IQVIA,
  • Przemysław Jesionowskiz IC Solutions,
  • Jacek Kopacz – EcoLight Biosafety.

Digitalizacja to korzyść dla pacjenta, medyków i gospodarki. Ma jeszcze jeden, istotny wymiar, o którym często zdajemy się zapominać. Ograniczenie tzw. “papierologii” sprzyja działaniom pro-eko. Promowanie zielonych szpitali jest jednym z celów PFSz. Na konferencji nie mogło więc zabraknąć inspirującego panelu dyskusyjnego “Jak być zielonym szpitalem?”, który poprowadził Michał Dybowski.

Tomasz Kopiec poprowadził panel dotyczący innowacji w szpitalach, o tym jak je wdrażać, jakie są sposoby na ich sfinansowanie oraz co teraz jest najpopularniejsze w systemie.

Jednak doskonale wiemy, że w sektorze ochrony zdrowia liczy się człowiek. To instytucja stworzona przez ludzi dla ludzi. Podczas konferencji pacjentocentryzm zszedł na dalszy tor. Zajęliśmy się tymi, którzy ten sektor budują – na każdym jego szczeblu.  Prof. Beata Buchelt mówiła o ludziach, którzy są źródłem jakości polskich placówek. Dotknęła systemu motywacji – zarówno finansowej, jak i pozafinansowej.

Podobną tematykę poruszyła Anna Gołębicka. Spojrzała jednak na zagadnienie z punktu obiektywnego obserwatora zawieszonego pomiędzy managerami a personelem. W swoim nagraniu “Co będzie w najbliższym czasie wyzwaniem dla dyrektora szpitala?” wysunęła ciekawy wniosek. Zgodziła się, że wynagrodzenie jest niezaprzeczalnie istotnym motywatorem do pracy. Jednak to usunięcie demotywatorów, takich jak nieodpowiednia atmosfera, brak przejrzystego systemu wynagradzania czy obciążenie medyków administracją, powinno być pierwszym krokiem naprawy sytuacji placówek medycznych, które często mierzą się z niedoborami kadrowymi.

Kulminacją było ciekawe wystąpienie Olgi Rostkowskiej, Wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, która przedstawiła palący problem wypalenia zawodowego kadry medycznej. Mówiła o rozwiązaniach, które placówki mogą wprowadzić, aby wesprzeć szeroko pojęte zdrowie pracowników. Stołówki ze zdrową żywnością, dofinansowanie do karnetów fitness, zachęcanie do aktywności fizycznej, pokój ciszy – to tylko kilka propozycji, które prelegentka podsunęła w trakcie swojego wystąpienia.

W wydarzeniu udział wzięli także Arkadiusz Kosowski Departament ds. Służb Mundurowych, Daniel Rutkowski, Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji oraz Bernard Waśko, Narodowy Instutut Zdrowia Publicznego PZH PIB.

Konferencję zakończyła gorąca dyskusja sesji plenarnej pod tytułem: “Wynagrodzenie medyków – kwalifikacje wymagane czy posiadane?”, w którym poruszono trudny temat żądań finansowych pielęgniarek z tytułem licencjata i magistra. Moderowania rozmowy podjęli się Jarosław J. Fedorowski, Prezes PFSz oraz Janusz Michalak, Prezes Zarządu i redaktor naczelny “Menedżera Zdrowia”.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim sponsorom, dzięki którym to wydarzenie miało szansę się odbyć. Dawka wiedzy, którą otrzymują interesariusze podczas naszych konferencji, pomaga rozwijać i ulepszać sektor ochrony zdrowia.

W tym miejscu składamy więc podziękowania dla:

Partnera głównego: firma Oracle  oraz Advatech

oraz pozostali Partnerzy: Supra Brokers, TALKIE AI, IQVIA Polska, NEXUS Polska, Stowarzyszenie inżynierów Telekomunikacji, IC Solutions, Philips Polska, BFF banking Group, Molnlycke, Synektik, Softblue, ShimMed, Grupa Impet, Ackermann, InPlasMed, EcoLightBiosafety,

Z wyrazami szacunku i podziękowaniami dla wszystkich uczestników, a także dla zespołu organizacyjnego i technicznego ze strony Cartis Group pod przewodnictwem Barbary Tołkacz oraz szczególne słowa uznania dla koordynatora JKP, Urszuli Szybowicz – Dyrektor Operacyjnej PFSz

Część programowa Konferencji zakończyła się zgodnie z harmonogramem czasowym. Podczas całej Konferencji bardzo aktywne były także jej kuluary z częścią wystawienniczą oraz miejscami do dyskusji f2f.

W imieniu Polskiej Federacji Szpitali

Jarosław J. Fedorowski, Prezes PFSz

 

 

zdjęcia: Łukasz Kozłowski