Z radością informujemy, iż Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie  dołącza do grona szpitali zrzeszonych w PFSz!

KSW1 jest jedną z największych w województwie podkarpackim i w Polsce placówek medycznych, skierowanych przede wszystkim dla pacjentów onkologicznych. Szpital świadczy leczenie szpitalne, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, opiekę psychiatryczną oraz profilaktyczne programy zdrowotne.

Historia szpitala sięga 1886 roku, kiedy to w oparciu o uchwałę władz miasta Rzeszowa wydano akt erekcyjny budowy nowego budynku, którego fragment brzmiał następująco:

niech więc gmach ten przyniesie uzdrowienie chorym, którzy zdrowia w nim szukać będą
a zarazem niech świadczy, że miasto Rzeszów starało się zawsze o ulgę dla cierpiącej ludności, a gdy ząb czasu, wszystko niszczący zburzy kiedyś i mury gmachu tego, aby ten kamień wydobyty w późnych wiekach oglądał miasto Rzeszów celujące bogactwem spokojem zgodą
i miłością wolnej ojczyzny
”.

W dniu 22 października 1887 roku odbyło się poświęcenie nowego budynku szpitala.

KSW1 składa się ze Szpitala Ogólnego, Podkarpackiego Centrum Onkologii i Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc. W sumie w Szpitalu znajduje się 21 kliniki, między innymi: Klinika Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Klinika Dermatologii, Klinika Gastroenterologii
i Hepatologii, Klinika Ginekologii i Położnictwa, Klinika Okulistyki, Klinika Otorynolaryngologii, Klinika Hematologii, Klinika Urologii i Urologii Onkologicznej, Klinika Ginekologii Onkologicznej, Klinika Onkologii Klinicznej, Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc czy Klinika Pulmonologii i Chemioterapii.

W szpitalu działa również Izba Przyjęć, która zatrudnia personel z dużym doświadczeniem
i kwalifikacjami. Jednostka posiada również rozbudowaną sieć poradni specjalistycznych, między innymi: Poradnię Chirurgii Onkologicznej, Poradnię Endokrynologiczną, Poradnię Hematologiczną, Poradnię Urologiczną, Poradnię Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Poradnię Okulistyczną czy Poradnię Gastroenterologiczną.

W 2020 roku w KSW1 oddano do użytku nowo wybudowany 5-kondygnacyjny budynek szpitalny. Przeniesiona została tu Klinika Hematologii i Klinika Nefrologii ze Stacją Dializ. Oprócz 1, 2-osobowych sal dla chorych, pacjenci mają własny węzeł sanitarny. Do dyspozycji pacjentów są przestronne pokoje oczekiwań i wypoczynkowe, Na wyposażeniu jest też nowoczesny sprzęt i aparatura medyczna. Klinika umożliwi uruchomienie Ośrodka Przeszczepiania Komórek Hematopoetycznych.

W połowie maja 2021 roku w KSW1 przeprowadzono pierwszą w województwie podkarpackim operację w asyście robota da Vinci. W ciągu jednego roku wykonano ponad 200 operacji, co w skali całego kraju stawia ośrodek w ścisłej czołówce. Dzięki wykorzystaniu robota pacjenci mają dostęp do światowych technologii. W tej chwili dzięki pomocy Da Vinci wykonywane są tu operacje urologiczne i ginekologiczne.

Kolejna znacząca inwestycja, to rozbudowa Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc, która została zakończona i otwarta w czerwcu 2022 roku. Nowa część to pięciokondygnacyjny budynek, do którego przeniesiona i wyposażona została Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. W nowym obiekcie mieści się także zaplecze diagnostyczne – Klinicznego Zakładu Patomorfologii i Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej oraz zaplecze techniczne, w tym trzystrefowa Centralna Sterylizacja.

Podmiotem tworzącym KSW1 jest Województwo Podkarpackie, a nadzór nad działalnością sprawuje Zarząd Województwa Podkarpackiego, niemniej jednak Szpital posiada umowę na udostępnienie jednostek organizacyjnych dla Uniwersytetu Rzeszowskiego, celem kształcenia kadry medycznej. Aktualnie w KSW1 kształcą się wszystkie roczniki studentów, między innymi na kierunku lekarskim oraz pielęgniarskim i położnictwie. W ostatnim roku studiów (2021 / 2022) liczba studentów na kierunku lekarskim wyniosła około 600, a na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo, około 500.

KSW1 to miejsce, które oferuje pacjentom wykwalifikowany zespół lekarzy i pielęgniarek
i przeszkolony personel administracyjny,
tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW1 –  Każdy pacjent może zostać tu otoczony fachową opieką medyczną. W placówce można wykonać niezbędne badania przy pomocy zaawansowanego technologicznie sprzętu pozwalającego na wykrywanie niepokojących sygnałów ze strony organizmu już na wczesnym etapie choroby, co pozwala na podjęcie szybkiego i skuteczniejszego leczenia.

Szpital świadczy usługi bezpłatnie w ramach umowy podpisanej z Narodowym Funduszem Zdrowia.