W dniach 23-24 czerwca 2022 r. odbędą się warsztaty dla kobiet chirurgów w zakresie wykorzystania robota da Vinci. Po raz pierwszy organizowane w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie.
Planowane w Szczecinie warsztaty są drugimi z cyklu szkoleń organizowanych przez Fundację Kobiety w Chirurgii. Do współpracy zaproszeni są: firma Synektik – wyłączny dystrybutor systemu robotycznego da Vinci i szpital kliniczny nr 2 w Szczecinie, który od blisko dwóch lat dysponuje takim sprzętem. Patronat nad cyklem szkoleń objęła Polska Federacja Szpitali, która powołała Koalicję na rzecz rozwoju robotyki medycznej.
Dr hab. n. med. Anita Chudecka-Głaz, prof. PUM, lekarz kierujący Kliniką Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie będzie kierownikiem kursu organizowanego w Szczecinie. Głównym celem tego szkolenia jest zachęcenie kobiet pracujących jako chirurdzy do pracy z wykorzystywaniem zaawansowanych technologii, które są korzystne zarówno dla pacjenta, jak i operatora.
Program szkolenia będzie obejmował obserwację na żywo operacji wykonanej w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Omówiona zostanie specyfika, wyzwania i korzyści zabiegów wykonywanych tą metodą. Zespoły operujące zaprezentują techniczne możliwości robota. Będzie także możliwość wzięcia udziału w praktycznych ćwiczeniach przy konsoli, wyrabiających koordynację wzrokowo-ruchową. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt poprzez media społecznościowe z Fundacją Kobiety w Chirurgii.
Pierwsze warsztaty odbyły się z inicjatywy Pani Prezes Szpitala NEO Hospital, w Krakowie w lutym br. Szkolenie trwało trzy dni, uczestniczyły w nim lekarki z całej Polski. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, a zainteresowanie bardzo duże, po zrealizowaniu szkolenia w Szczecinie, kolejne warsztaty planowane są w drugiej połowie roku Warszawie.
Wykorzystanie chirurgii robotycznej jest już standardem w świecie. Liczba globalnie wykonanych zabiegów chirurgicznych w asyście systemu da Vinci przekroczyła 10 milionów. Zainstalowanych jest ponad 6,5 tys. systemów chirurgicznych da Vinci w 67 krajach, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z wykorzystaniem tego robota.
W Polsce jest obecnie 17 autoryzowanych systemów da Vinci i tylko w 2021 roku wykonanych zostało ponad 2 tys. robotycznych procedur chirurgicznych. Operacje, przy których wykorzystywana jest technologia robotyczna, powinny stać się standardem również w naszym kraju. Na jej popularność składa się nie tylko fakt łatwości dostępu do robota, lecz także liczba przeszkolonych i doświadczonych chirurgów oraz edukacja pacjentów.
Od 1 kwietnia br. NFZ wprowadził refundację prostatektomii z zastosowaniem systemu robotycznego. Oprócz zabiegów urologicznych, przy których wykorzystuje się technologię robotyczną, kolejnymi najczęściej wykonywanymi w Polsce są operacje ginekologiczne. Obecnie nie są one jeszcze refundowane.
W szpitalu klinicznym nr 2 na szczecińskich Pomorzanach lekarze chirurdzy wykonali od 2020 roku ponad 300 operacji w asyście robota da Vinci. W większości są to zabiegi z zakresu urologii i chirurgii ogólnej, w tym unikalne operacje takie jak np. wytworzenie zastępczego pęcherza jelitowego w całości wykonanego w ciele pacjenta, czy totalna kolektomia (wycięcie całego jelita grubego z powodu wielomiejscowego nowotworu lub z powodu polipowatości rodzinnej). Wśród pacjentek ginekologicznych dominują pacjentki otyłe, przy których system da Vinci bardzo dobrze się sprawdza – oznacza mniejsze ryzyko powikłań, krwotoków, szybszy proces gojenia, krótszy czas pobytu w szpitalu, a potem krótszy czas rekonwalescencji w domu. Pacjentki już dzień po operacji wstają i poruszają się samodzielnie. Dla operatora to także ogromne udogodnienie. Między innymi – doskonała widoczność pola operacyjnego, obraz 3D w 10-krotnym powiększeniu, proste dojście do wszystkich struktur w jamie brzusznej. Wszystkie wymienione uwarunkowania powodują, że technologia chirurgii robotycznej jest przyszłością z której kobiety zarówno pacjentki jak i chirurdzy będą korzystać.
—
O Fundacji Kobiety w Chirurgii:
Fundacja Kobiety w Chirurgii została powołana do życia w styczniu 2021 przez Małgorzatę Nowosad, Martę Musiejewską i Magdalenę Wyrzykowską. Organizacja powstała w odpowiedzi na aktualne warunki pracy i trudności w szkoleniu zawodowym kobiet w specjalizacjach zabiegowych w Polsce. Pragnieniem i celem Fundacji jest stworzenie współpracującej ze sobą wspólnoty kobiet, wspierającej się i zaangażowanej w kwestie społeczne. Przez pierwszy rok istnienia Fundacja podjęła szereg działań mających na celu wsparcie w rozwoju zawodowym, pomoc psychologiczną i prawną, edukację a także rzecznictwo interesów pielęgniarek i lekarek. Z Kobietami w Chirurgii współpracuje obecnie na stałe kilkadziesiąt wolontariuszek. Jednym z pierwszych przedsięwzięć Fundacji było badanie „Liczymy się”. W jego ramach udało się zebrać miarodajne informacje dotyczące warunków pracy, poziomu satysfakcji z pracy, oczekiwań oraz wyzwań, z jakimi na co dzień mierzą się kobiety w chirurgii. W badaniu wzięło udział blisko 500 kobiet, w tym lekarek pracujących w specjalizacjach zabiegowych, pielęgniarek oraz położnych pracujących na bloku operacyjnym. Wśród oczekiwanych form wsparcia ze strony Fundacji najczęściej wskazywały one: kształcenie zawodowe (68%), wsparcie prawne (48%), szkolenia z kompetencji miękkich (46%) oraz propagowanie idei work-life balance (46%). Kobiety postulowały również potrzebę przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy w miejscu pracy (45%), mentoringu (43%) oraz wsparcia materialnego (43%).Więcej informacji: www.kobietywchirurgii.pl
Kontakt dla mediów: Anna Mazurek tel. kom. 604 161 141 e-mail. kontakt@kobietywchirurgii.pl
O Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie to szpital wieloprofilowy, o 3. stopniu referencyjności. W jego strukturze funkcjonuje kilkanaście klinik, kilka zakładów, samodzielne oddziały i ośrodki, pracownie specjalistyczne oraz poradnie, w tym największy w regionie publiczny Ośrodek Dializ, Bank Mleka Kobiecego i otwarte w 2020 r. Kliniczne Centrum Operacji Robotycznych PUM i SPSK-2. Trzon Centrum stanowi blok operacyjny z systemem robotycznym da Vinci. Oprócz wykorzystywania go do celów klinicznych, jest doskonałą bazą do szkoleń przyszłych operatorów i kształcenia studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Bardzo dobrze wykształcona kadra szpitala i prowadzone od lat inwestycje w rozwój infrastruktury i wyposażenie placówki zapewniają wysoką jakość opieki pacjentom z województwa zachodniopomorskiego i spoza regionu. Szpital od lat zajmuje czołowe miejsca wśród placówek medycznych w corocznych rankingach ochrony zdrowia. Więcej informacji: https://www.spsk2-szczecin.pl
Kontakt dla mediów: Bogna Bartkiewicz tel. kom. +48 786 865 087, e-mail: media@spsk2-szczecin.pl
O firmie Synektik
Firma Synektik powstała w 2001 roku. Jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie. Grupa jest wiodącym producentem zaawansowanych produktów radiofarmaceutycznych i rozwiązań informatycznych, a także dystrybutorem innowacyjnych urządzeń medycznych i dostawcą usług serwisowopomiarowych, stosowanych w diagnostyce oraz terapii w dziedzinach onkologii, kardiologii i neurologii.
Wyłączny dystrybutor systemu chirurgii robotycznej da Vinci w Polsce, Czechach i Słowacji.Synektik dostarcza i instaluje dopasowany do potrzeb danego ośrodka medycznego system da Vinci wraz z serwisem i wsparciem technicznym. W ramach zakupu sytemu robotycznego, firma Synektik zapewnia wsparcie dla całego zespołu pracującego podczas zabiegów wykonywanych przy użyciu robota da Vinci. Chirurdzy otrzymują kompleksowe szkolenie zakończone egzaminem i międzynarodowym certyfikatem chirurgii robotycznej. Mają również możliwość dalszego rozwoju swoich kompetencji i stałą opiekę dedykowanych dla ich ośrodków specjalistów.Więcej informacji: www.systemdavinci.pl
Kontakt dla mediów: Karolina Koprowska tel. kom.: +48 722 185 010; e-mail: kkoprowska@synektik.com.pl
Facebook PFSz
Inne artykuły
14 października, 2024
Tagi