W Pabianickim Centrum Medycznym pojawił się duży, pluszowy miś. Ma na imię Zdrowitek, a jego zadaniem jest sprawianie radości małym pacjentom. I już pierwsza wizyta na pediatrii pozwala sądzić, że poradzi z nim sobie bardzo dobrze.

Tak naprawdę to strój, który będą zakładali pracownicy szpitala, wykonany w kolorach PCM: spodnie i czapka (bejsbolówka) są czerwone, a kamizelka czerwono – granatowa. Natomiast aby nikt nie miał wątpliwości, że chodzi o placówkę medyczną, misiowi założono lekarski fartuch.

Sympatycznego Zdrowitka nie byłoby w szpitalu, gdyby nie 8-letnia Liliana Wojtczak – Bartoszek, uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 w Pabianicach – praca właśnie tej dziewczynki zwyciężyła w ogłoszonym przez placówkę konkursie plastycznym na projekt maskotki.

Nie chcemy, aby szpital wywoływał w dzieciach negatywne skojarzenia, takie jak ból i strach. Ciepły, przyjazny miś, do którego można się przytulić na pewno nam w tym pomoże. A ponieważ postanowiliśmy zrobić maskotkę właśnie dla najmłodszych, uznaliśmy, że to oni powinni ją wymyślić. Stąd pomysł na konkurs – wyjaśnia dr. n. ekon. Witold Olszewski, prezes PCM.

Kilka dni temu Zdrowitek miał swój publiczny debiut – na oddziale dziecięcym oraz na oddziale ginekologiczno – położniczym. Reagowały na niego uśmiechem nie tylko dzieci, ale i dorośli, nie wyłączając pracowników PCM. Pod dużym wrażeniem maskotki była też Liliana, która wraz z mamą przyjechała do szpitala, aby przywitać się z misiem.

Maskotkę wykonano nie tylko dla małych pacjentów, ale również pod kątem wydarzeń plenerowych z udziałem Pabianickiego Centrum Medycznego. Zdrowitek będzie na nich „przybijać piątki” z dziećmi, przytulać je i pozować do zdjęć.

– Zapraszamy do tego wszystkich, bez względu na wiek, bo nasz miś jest tak pozytywny, że nawet w zły dzień od razu poprawia humor – zapewnia Witold Olszewski.