12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Został on ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek na kongresie tej organizacji w Meksyku w 1973 r.

Data tego święta nawiązuje do dnia urodzin Florence Nightingale – prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielki pierwszej na świecie szkoły pielęgniarskiej (w 1860 r. przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).

 

Pielęgniarki i położne to zawód o dużej wartości społecznej. Jest to także zawód deficytowy, notujemy coraz mniej absolwentów pielęgniarstwa. Od lat mówimy się o brakach kadrowych właśnie w tej profesji.

Do różnych problemów środowiska pielęgniarskiego w Polsce doszły w ostatnim czasie ogromne wyzwania “pierwszej linii frontu” walki z SARS COV-2. To dzięki nadludzkim wysiłkom tej grupy zawodowej potrzebujący pacjenci otrzymują fachową pomoc każdego dnia.

Wszystkim Paniom, a także Panom, w dniu Waszego święta, składamy podziękowania za ogromne zaangażowanie i poświęcenie w pracy dla zdrowia i dobra pacjentów. Dziękujemy za Waszą pracę!