“Minęło właśnie 7 lat, gdy Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr.S. Jasińskiego w Zakopanem zaczął realizować program zwalczania nadwagi i otyłości oraz propagowania zdrowego stylu życia dla mieszkańców Małopolski. Przez zdrowy styl życia zawsze rozumieliśmy poparte motywacją zgodne z zasadami dietetycznymi odżywianie i codzienną aktywność fizyczną. W sześciu edycjach programu udział wzięło ok. 600mieszkańców Subregionu Podhalańskiego.

Opiekę nad uczestnikami sprawowali: lekarz, fizjoterapeuta, psycholog i dietetyk. Każdy z nich miał do spełnienia ważną rolę: lekarz dbał, by zajęcia nie zaszkodziły zdrowiu, fizjoterapeuta dobierał indywidualnie ćwiczenia na przyrządach, prowadził także zajęcia na sali gimnastycznej i w basenie rehabilitacyjnym, psycholog motywował do stosowania się do zasad, także po zakończeniu programu, a dietetyczka oprócz szerokiego poradnictwa przeprowadzała indywidulane spotkania, dobierając każdemu indywidualną dietę.

No i tak, dzięki obustronnemu zaangażowaniu, powiat tatrzański, skąd pochodzi zdecydowana większość uczestników, stał się „lżejszy” o ponad 1,8 tony.Tyle bowiem kilogramów pozostawili u nas przez te 6 lat uczestnicy programu. A sami wyszli lżejsi, zdrowsi, radośniejsi, bardziej otwarci na otoczenie. Wiemy, że niektórzy zmienili pracę, o którą z powodu nadwagi wstydzili się aplikować.

Tegoroczna edycja programu rozpoczęła się kwietniu. Do programu zrekrutowano 100 osób. Każda z grup przez 12 tygodni (2-3 razyw tygodniu) intensywnie ćwiczyna urządzeniach, w sali gimnastycznej i w basenie. Dietetyczka jak zawsze uczy, jak niewiele trzeba, by zdrowe żywienie stało się codziennym towarzyszem. A psycholog, by troska o własne ciało, zdrowie i samopoczucie utrzymywała się zawsze na wysokim poziomie.Efekty poprzednich programów  to średnio 5 kg mniejsza masa ciała, niż na początku programu.  Wyniki te, w kontekście trwającego tylko 12 tygodni programu, budzą szacunek. I tak jak w poprzednich latach dla najbardziej zaangażowanych  uczestników oraz dla tych, którzy osiągnęli najlepsze wyniki, przygotowaliśmy nagrody rzeczowe, które będą przypominać o tym, że cel raz osiągnięty można bez systematycznej troski o siebie łatwo stracić.

Stosowanie zdrowego żywienia i utrzymywanie aktywności fizycznej to nie jest katowanie własnego organizmu. Z czasem staje się to tak naturalne, że człowiek zadaje sobie pytanie „dlaczego wcześniej na to nie wpadłem”.Z prowadzonych z uczestnikami rozmów, a wieluz nich uczestniczyw programie po raz kolejny, wynika, że pozyskane w programie umiejętności i nabyta wiedza stają się nieodłącznym elementem dnia codziennego. Zdrowe żywienie – tak, intensywny spacer – tak, czasami „słodkie szaleństwo” – a czemu nie. I takie efekty oraz postawy uczestnikówutwierdzają nasw przekonaniu, że program warto kontynuować i w następnych latach. Pozwala on bowiem na zwiększenie świadomości wśród uczestników na temat koniecznych modyfikacji stylu życia, które mogą uchronić przed konsekwencjami zdrowotnymi wywołanymi nadmierną masa ciała, czyli nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami układu krążenia i nowotworami, a „szeptany” marketing zachęca innych do zmiany stylu życia”

Krystyna Walendowicz

Dyrektor

Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dr. S. Jasińskiego w Zakopanem