Kiedy już z nadzieją na poprawę koniunktury po pandemii wypatrywaliśmy drugiej połowy 2022 roku, wybuchła wojna na Ukrainie przynosząc dramaty ludzkie i szereg problemów w tym, m.in. dla polskiej służby zdrowia i podmiotów ją wspierających. Jeśli do tej pory właścicieli i zarządzających firm cateringowych żywiących pacjentów polskich szpitali martwiły szalone podwyżki cen energii, gazu, paliwa, galopująca inflacja i trwająca pandemia to konsekwencja ataku zbrojnego na naszego sąsiada nastraja nas wykonawców jak i dyrektorów szpitali bardzo pesymistycznie.
Wszyscy doskonale wiemy, że system opieki zdrowotnej wymaga głębokich zmian. Właśnie stajemy przed nowym wyzwaniem jakim jest udzielanie świadczeń dla uchodźców z Ukrainy, dlatego warto czym prędzej wrócić do dyskusji o jego modernizacji i natychmiast stworzyć rozwiązania pozwalające poprawić sytuację ekonomiczną, a być może w najgorszej wersji po prostu zapewnić bezpieczeństwo jego funkcjonowania.
Jak przygotować się na nadchodzący ciężki czas? Gdzie i jak szukać oszczędności? Jak w szybki, bezpieczny i sprawdzony sposób zrestrukturyzować choć pozamedyczna część zadań szpitala, np. w obszarze żywienia?
Remedium mogą być rozwiązania cyfrowe już obecne na rynku. Jednym z nich jest platforma IMFOOD, w ramach której zintegrowane zostały wszystkie działania wynikające z realizacji usługi żywienia pacjentów. IMFOOD generuje oszczędności w kilku obszarach w porównaniu z tradycyjnym modelem żywienia: oszczędza wykorzystywane do procesu produkcji media – wodę, energię elektryczną, odpady pokonsumpcyjne. Do procesu produkcji wymagane są mniejsze zasoby sprzętu technologicznego co za tym idzie mniejsze koszty wymaganych inwestycji czy utrzymania serwisowego sprzętu, oraz mniejsze zasoby lokalowe co również generuje mniejsze koszty energii cieplnej, wydatki na ich modernizację czy utrzymanie właściwego stanu technicznego, czy usług dezynfekcji czy deratyzacji, wspiera procesy związane z czasochłonnym tworzeniem jadłospisów. Zaoszczędzone w ten sposób środki zostają w bezpośredni sposób przeznaczone na tzw. „wsad do kotła”, a więc zakup lepszej jakości produktów spożywczych, z których przygotowywane są posiłki dla chorych. Dzięki temu są one o wiele bogatsze w składniki odżywcze, lepiej skomponowane, bardziej urozmaicone, oparte na produktach sezonowych.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach zdecydował się wprowadzić system IMFOOD w lutym 2022 roku.
Nie jest tajemnicą, że obszar żywienia pacjentów w polskich szpitalach jest obecny w debacie publicznej od wielu lat. Cieszę się, że jesteśmy jedną z pierwszych placówek w Polsce, które postanowiły zmienić się na lepsze stawiając na jakość. System IMFOOD działa w naszej placówce już od kilku tygodni i przez ten czas usłyszeliśmy wiele pozytywnych opinii ze strony pacjentów – powiedział Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
IIMFOOD to elastyczny system, którego trzon stanowi autonomiczna platforma informatyczna służąca do zarządzania procesami usługi żywienia zbiorowego, którą pracuje na dowolnym urządzeniu elektronicznym, w tym na smartfonach.Zapewnia ona gotowe rozwiązania w zakresie zamawiania posiłków, zgłaszania korekt, kontroli jadłospisów. Po wpisaniu na platformę odpowiednich danych, system informatyczny automatycznie rozdziela zadania do wykonania, informuje o ilościach poszczególnych posiłków do spakowania na wózek, a dane trafiają bezpośrednio do magazynu z ilością asortymentu niezbędnego do przygotowania kolejnego posiłku. System tworzy też automatycznie kolejne zamówienie do dostawcy, by zapewnić ciągłość procesu żywienia.
Oprócz narzędzi administracyjnych IMFOOD zapewnia kadrze zarządzającej szpitala dostęp do modułów bieżącego nadzoru i analizowania środków wydatkowanych na żywienie, automatycznie generując raporty i zestawienia. Gwarantuje to szereg oszczędności i usprawnień administracyjnych. Może być dostosowany do potrzeb każdego szpitala, który zdecyduje się na jego zastosowanie.
– Nowy model żywienia wspiera naszych pacjentów w dochodzeniu do zdrowia i to jest jego wartość podstawowa. Co więcej, niesie za sobą szereg oszczędności i usprawnień administracyjnych, jest więc dla nas rozwiązaniem optymalnym – podsumował Bartosz Stemplewski.
Diety w ramach systemu IMFOOD zostały opracowane we współpracy z ekspertami z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pacjenci WSzZ w Kielcach będą otrzymywali 3 do 5 posiłków dziennie w ramach określonych diet, z których każda może być indywidualnie modyfikowana, jeśli wynika to z zaleceń lekarza prowadzącego. W skład każdego posiłku wchodzi porcja owoców lub warzyw.
– Celem jaki przyświecał opracowaniu systemu IMFOOD było stworzenie standardu żywienia pacjentów w szpitalach, który odpowiada aktualnemu stanowi wiedzy z zakresu dietetyki
i żywienia osób chorych. Wszystkie zalecenia mówią wprost, że żywienie pacjentów powinno wspomagać proces terapeutyczny. W systemie IMFOOD pacjenci otrzymują posiłki zgodne
z zapotrzebowaniem wynikającym ze stanu zdrowia. Dania są smaczne, odpowiednio zbilansowane i podane w sposób estetyczny – powiedziała Elżbieta Kantowicz, prezes Impel Catering, twórcy nowoczesnego systemu.
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi