Krótszy czas badania i obrazowanie w pełnym zakresie wyróżniają najnowszy aparat RTG, z którego już korzystają pacjenci w Uniwersyteckim Szpitale Klinicznym w Opolu. Inwestycja, polegająca na zakupie urządzenia i remoncie pracowni, kosztowała 1,5 mln zł

– Aparat został wyposażony w zintegrowany ekran dotykowy i kamerę głowicy lampy, co pozwala na wyświetlanie obrazów na żywo oraz sterowanie lampą rentgenowską bezpośrednio z sali badań – informuje dr n. med. Katarzyna Sznajder, kierownik Zakładu Klinicznego Diagnostyki Obrazowej USK w Opolu, gdzie uruchomiono nową pracownię RTG. – To z kolei skraca czas przeprowadzania badania, czyli pozwala nam na przyjęcie większej liczby pacjentów. Aparat pozwala też na bardziej precyzyjne pozycjonowanie, dzięki czemu ograniczamy konieczność powtórzenia badania – opisuje radiolog.

Zastosowane w nowym RTG oprogramowanie istotnie poprawia jakość uzyskanych obrazów, m.in. lepiej widać szczegóły. To aparat kostno-płucny (drugi taki w USK), który daje możliwość wirtualnego usunięcia struktur kostnych z obrazów klatki piersiowej, dzięki czemu możliwe jest wykrycie w płucach nawet niewielkich guzków.

– Natomiast w obszarze diagnostyki ortopedycznej mamy możliwość automatycznego łączenia obrazów: na jednym zdjęciu możemy złożyć cały kręgosłup lub kości długie i dokonać pomiarów niezbędnych do precyzyjnego planowania zabiegów operacyjnych – kontynuuje dr Sznajder.

Nowe urządzenie jest wyposażone w kamerę usprawniającą prowadzenie zajęć ze studentami i szkoleń elektroradiologów – badane okolice anatomiczne pacjenta dokładnie widać na monitorze, nie ma więc konieczności wchodzenia do pracowni. Aparat jest też przystosowany do obsługi pacjentów leżących i transportowanych na wózkach.

Tylko w pierwszym półroczu br. we wszystkich czterech pracowniach RTG USK w Opolu wykonano blisko 22 tys. zdjęć.

Nowy aparat i adaptacja pracowni RTG, włącznie z remontem łazienki i pomieszczenia do przygotowania się pacjenta, kosztowały 1,5 mln zł. Szpital pozyskał na ten cel blisko 1,3 mln zł z budżetu państwa, z Ministerstwa Zdrowia.

– Przez 6 lat funkcjonowania szpitala uniwersyteckiego prowadzimy intensywnie inwestycje, modernizując infrastrukturę, doposażając w sprzęt, tworząc nowe jednostki organizacyjne, co dotychczas kosztowało grubo ponad 150 mln zł – opisuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu. – W 2023 roku zakończyliśmy termomodernizację części naszego kompleksu od strony ul. Górnej i wymieniliśmy większość wind szpitalnych, dokupiliśmy sprzęt na blok operacyjny do zabiegów laryngologicznych i ortopedycznych, uruchomiliśmy nowy system parkingowy, oddaliśmy do użytku nową karetkę N do transportu noworodków z całego regionu. Łącznie kosztowało to blisko 8 mln zł. Rozpoczęliśmy też montaż elektrociepłowni za niemal 20 mln zł – wymienia dyrektor Madera.

– To wszystko jest możliwe dzięki pozyskaniu finansowania z budżetu państwa, centralnej i regionalnej puli unijnej, od samorządów i darczyńców. Za wszelkie wsparcie wpływające na poprawę jakości i rozszerzenie świadczonych przez nas usług medycznych serdecznie dziękujemy – podkreśla dyrektor generalny USK w Opolu.