W krakowskim Szpitalu na Klinach dr Horst Aschoff wykonał pierwsze w Polsce zabiegi osseointegracji u pacjentów będących po amputacji kończyn. Osseointegracja to nowoczesna metoda protezowania, polegająca na śródkostnym wszczepieniu implantu (endoprotezy), który następnie mocuje się bezpośrednio do zewnętrznych elementów protezy (egzoprotezy). W praktyce oznacza to bezpośrednie strukturalne i funkcjonalne połączenie między żywą kością a powierzchnią implantu, które zapewnia stabilne mocowanie między przebudowanymi biologicznymi tkankami a implantem tytanowym.

 

Osseointegracja szansą na nową jakość życia dla pacjentów po amputacjach

Amputacja kończyny to zdarzenie wpływające radyklanie na jakość życia, mobilność i udział w codziennych czynnościach.

Jak podkreśla dr Horst Aschoff –  jeden z nielicznych na świecie specjalistów, który zajmuje się tematem osseointegracji od ponad 15 lat:  – Osseointegracja to aktualnie największa ewolucja w operacyjnym zaopatrywaniu pacjentów po amputacjach, która stanowi nowoczesną alternatywę dla konwencjonalnej protezy z lejem, umożliwiającą pacjentom po amputacji nowy poziom kontroli ruchów i funkcjonalności, a co za tym idzie, lepsze chodzenie, poruszanie się po nierównym terenie oraz przekazywanie bodźców z  podłoża w sposób zbliżony do naturalnego, których nie można doświadczyć w konwencjonalnych protezach lejowych.

Dotychczas pacjenci aby wykonać tę procedurę zmuszeni byli do wyjazdu za granicę – głównie do Niemiec, Holandii czy Szwecji.

W prowadzonych w Szpitalu na Klinach terapiach właśnie jakość życia pacjentów po zabiegach jest jedną z kluczowych wartości. Ze wzruszeniem wsłuchujemy się w opisy doświadczeń pacjentów, którzy przeszli zabiegi osseointegracji i nie kryją swojej radości i satysfakcji, opowiadają jak chodzą po górach, uprawiają sport, odzyskali czucie podłoża, nie cierpią z powodu bólu i ograniczeńmówi Joanna Szyman, prezes Grupy Neo Hospital.

Dla kogo zabiegi osseointegracji?

Metoda osseointegracji rekomendowana jest pacjentom po amputacji kończyn dolnych i górnych, szczególnie osobom aktywnym oraz tym, które chcą wrócić do pracy, która wiąże się z wykonywaniem aktywności fizycznej. Przyczyny amputacji są różne wady wrodzone, istniejące chory (miażdżyca) lub traumy takie jak wypadki komunikacyjne, czy wypadki przy pracy (zmiażdżenia, wyrwania,  porażenia prądem elektrycznym itp.).

Niestety zabiegów osseointegracji nie można przeprowadzić u pacjentów z zaawansowaną cukrzycą, po amputacjach związanych ze słabym krążeniem krwi np. w wyniku miażdżycy oraz u tych, u których występują choroby naczyniowe operowanej kończyny – dodaje dr Horst Aschoff.

Jakie są korzyści z zastosowania osseointegracji?

Chociaż protezy z osseointegracją są stosunkowo nowe w porównaniu z innymi systemami protetycznymi, szybko zyskały one globalną akceptację i popularność wśród protetyków i ortopedów ze względu na wiele unikalnych zalet, w tym w szczególności ich mobilność, wytrzymałość i łatwość użycia. Jak podkreśla Mariusz Grela, prezes Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych, będących dystrybutorem protez do osseointegracji:  – Wszyscy pacjenci po zabiegach osseointegracji opisują życie z nową endo-egzoprotezą jako rewolucyjną zmianę, która wpływa na jego jakość. Dla przykładu jeden z pacjentów nową protezą porównał do sytuacji w której zdjąłby zbyt ciasny but i po kilkunastu godzinach jego noszenia mógł chodzić bosą stopą z niesamowitą ulgą, lekkością i płynnością chodzenia i możliwością czucia podłoża jak przed amputacją.

Wśród korzyści płynących z zastosowania osseointegracji najczęściej wymienia się lepszą kontrolę nad protezą i jej stabilność, naturalny ruch stawu biodrowego, który wpływa na płynny i bezpieczny chód oraz poprawę propriocepcji tj. czucia głębokiego (wibracje dotykowe implantu np. podczas uderzenia o ziemię podczas chodzenia mogą być przenoszone na naturalną kość pacjenta co pomaga im płynniej chodzić i bardziej efektywnie przenosić całą siłę kikuta na protezę). Zastosowanie osseointegracji pozwala również uniknąć typowych dla protez lejowych problemów takich jak dolegliwości skórne, konflikt tkanek miękkich z lejem, ból lub brak stabilności podczas noszenia protezy, co ostatecznie często prowadzi do  trudności w rehabilitacji pacjentów i złych wyników funkcjonalnych.

Osseointegracja to dla pacjentów ogromna zmian funkcjonalna w codziennych czynnościach, ponieważ endo-egzoproteza pozwala na całkowitą swobodę ruchów we wszystkich kierunkach, pokonywanie dłuższych dystansów oraz na możliwość założenia oraz ściągnięcia protezy w pozycji siedzącej w kilka sekunddodaje Mariusz Grela.

***

O NEO Hospital:

Nowoczesny szpital XXI w. to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO HOSPITAL Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem, budując jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Szpital na Klinach wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej, spełniając oczekiwania swoich Pacjentów na każdym etapie kontaktu z placówką i jej całym zespołem. Szpital tworzy blisko 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki na bazie bogatych doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje kompleksową opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej. Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl