Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie zakupił nowoczesnych osobistych pomp insulinowych z zaawansowanym hybrydowym systemem zamkniętej pętli, które automatycznie dostosowują podaż insuliny do potrzeb pacjentów z cukrzycą typu 1.

USK Nr 4 w Lublinie jest pierwszym szpitalem w Polsce, który zdecydował się pozyskać tak dużą liczbę tych urządzeń. Z racji wysokiego kosztu pompy hybrydowe były do tej pory udostępniane bardzo niewielkiej liczbie pacjentów w zaledwie kilku ośrodkach w kraju w ramach programu refundacji z NFZ dla pacjentów z cukrzycą typu 1, przed ukończonym 26. rokiem życia.

Pompy te, w odróżnieniu od starszych modeli są w stanie samodzielnie, w sposób autonomiczny podejmować pewne decyzje. Automatyczny algorytm stworzony na bazie skomplikowanych wzorów matematycznych i zaawansowanych systemów obliczeniowych pozwala samodzielnie dostosowywać wlew bazalny insuliny w odpowiedzi na zmieniające się stężenia glikemii w ciągu doby – mówi lek. Dominik Porada, diabetolog z Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych USK Nr 4 w Lublinie.

Z części pomp hybrydowych korzystają już pacjenci Poradni Diabetologicznej i Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych, którym kieruje prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek – Matuszek.

Więcej informacji na stronie szpitala:

https://www.facebook.com/SPSKNr4/posts/pfbid0SAUc79iEPuyE5d1Q9ik9YkhHSEJTWV8TDxG57TgDQcPEf6ToJh5VXTThXgggFuB1l