W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu otwarto nowy blok operacyjny.

Nowy blok operacyjny wyposażono w najnowocześniejsze technologie, w tym mikroskopy operacyjne, systemy neuronawigacji, neuromonitoringu śródoperacyjnego oraz zaawansowane urządzenia anestezjologiczne. Wprowadzenie możliwości obrazowania śródoperacyjnego, umożliwiającego precyzyjną weryfikację przebiegu operacji w czasie rzeczywistym, stawia Sosnowiecką neurochirurgię w rzędzie najbardziej zaawansowanych na świecie.

Całkowity koszt modernizacji, wynoszący ponad 60 milionów złotych, podkreśla skalę i znaczenie przedsięwzięcia. Zakupiono m.in. trzy mikroskopy operacyjne, dwa urządzenia do monitorowania neurofizjologicznego, śródoperacyjny rezonans magnetyczny i tomografię komputerową, nowoczesne stoły operacyjne, lampy i kolumny operacyjne, a także sprzęt do neuronawigacji i ultrasonografii. Inwestycja ta nie tylko zwiększa efektywność leczenia, ale również umożliwia przeprowadzanie bardziej złożonych operacji z minimalnym ryzykiem dla pacjentów.

“To jedna z największych inwestycji w służbie zdrowia mijającej kadencji, bo sięgająca aż 60 milionów złotych. Dziś oddział neurochirurgii sosnowieckiego szpitala jest najlepiej profilowo wyposażonym w sprzęt spośród wszystkich placówek w Polsce. To właśnie tutaj są diagnozowani i leczeni pacjenci z całego kraju, ratowane jest ich życie i zdrowie. Dziś przekazujemy nie tylko w praktyce nowoczesny oddział, ale także tworzymy nową historię rodzimej neurochirurgii. To nadzieja dla pacjentów wymagających skomplikowanych zabiegów neurochirurgicznych. Dzięki mariażowi wiedzy, doświadczenia i nowoczesnej technologii, można przesuwać granice medycyny, oferując pacjentom opiekę na najwyższym światowym poziomie. Co ważne dzieje się, to w naszym regionie. Dziękuję jednocześnie Sejmikowi za zrozumienie i wsparcie tej inicjatywy. W ciągu ponad pięciu ostatnich lat nakłady na inwestycje w służbie zdrowia ze strony województwa wzrosły aż pięciokrotnie” – wypowiada się marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski

 

Więcej informacji na stronie:

https://www.facebook.com/WSS.nr5/posts/pfbid02CKTa6D4gXsxaeRqSR1uad8eEsY1Wsjkgd44J22wDuEbTpirhRwDAHgAZe78mt6ePl