To jedyne takie w Polsce miejsce, w którym pacjenci przez cały rok, mogą spędzać czas wolny. Wyposażenie ogrodu zostało sfinansowane z budżetu Fundacji DKMS oraz Podkarpackiego Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Hematologii  i Przeszczepiania Szpiku Kostnego.  

Stres związany z pobytem w szpitalu występuje w zasadzie u wszystkich pacjentów, mówi  dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – Hospitalizacja to zdarzenie trudne  i wiąże się z zakłóceniem dotychczasowej aktywności pacjenta. Leczenie w Klinice Hematologii, to zwykle proces długotrwały. Sądzę, że ogród zimowy może być odskocznią, miejscem które dobrze się kojarzy i wesprze proces leczenia. Nawet kilka minut spędzonych wśród roślin poprawia znacząco nastrój i kondycję psychiczną człowieka.

Ogród zimowy znajduje się na II piętrze Kliniki Hematologii. Jest w nim kilkadziesiąt roślin, między innymi: skrzydłokwiaty, monstery, zamioculcasy, paprocie nephrolepis i inne. Pacjenci mogą odpoczywać w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, która składa się  z wygodnych foteli i stolików kawowych, a na półkach dostępne są książki, który w każdej chwili można wypożyczyć i czytać na miejscu. Ogród zimowy otwarty jest przez cały rok,  w godzinach od 07:00 do 19:00.

Przez ostatnie 5 lat udało nam wesprzeć ponad 30 klinik w całej Polsce, tłumaczy Leszek Lewandowski starszy koordynator ds. współpracy z podmiotami medycznymi w Fundacji DKMS. – Jedną z nich jest Klinika Hematologii w USK w Rzeszowie. Ogród zimowy robi niesamowite wrażenie. Myślę sobie, że każda klinika powinna mieć takie miejsce, gdzie pacjenci czują się komfortowo, mają więcej przestrzeni, a dzięki temu personelowi znacznie lepiej się pracuje. 

Fundacja DKMS, która w Klinice Hematologii USK w Rzeszowie poza wyposażeniem ogrodu zimowego, kupiła między innymi mikroskop fluorescencyjny, monitoring sal, ciśnieniomierze i defibrylator (łączna kwota darowizny, to ponad 630 tysięcy złotych), to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Misją Fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku.

Ogród zimowy jest miejscem, w którym pacjenci mogą odpocząć od szpitalnej rutyny i cieszyć się przyrodą, mówi lek. Jarosław Grzyb, lekarz hematolog z Kliniki Hematologii, prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Hematologii i Przeszczepiania Szpiku Kostnego. – Przyroda ma udokumentowany wpływ na zmniejszenie poziomu stresu i lęku. Ogród zimowy może być również miejscem, gdzie pacjenci mogą spotykać się z rodziną  i bliskimi. Tworzy to atmosferę bardziej przyjazną i domową, co jest szczególnie ważne  w przypadku długotrwałych pobytów w szpitalu.

Dodajmy, że Klinika Hematologii w USK w Rzeszowie, to największy ośrodek hematologiczny w regionie, rocznie: hospitalizowanych jest tu 750 pacjentów, z terapii dziennej korzysta 5 tysięcy pacjentów, a w Poradni Hematologicznej przyjmowanych jest 17 tysięcy pacjentów. Do Kliniki przyjeżdżają też pacjenci spoza województwa podkarpackiego. To także siedziba konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie hematologii i miejsce kształcenia przyszłej kadry lekarskiej.