Kolejną odsłonę akcji ONKOODPOWIEDZIALNI poświęciliśmy rakowi jelita grubego, który jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Krajowy Rejestr Nowotworów w Polsce odpowiada za 20,5 tys. zachorowań w 2020 r.

Dynamika wzrostu zachorowań w ostatnich latach jest bardzo wysoka ponieważ wynosi ok. 4-5%w skali roku. Co więcej, współczynnik umieralności na ten nowotwór jest u nas o wiele wyższy niż w północnych i zachodnich krajach Unii Europejskiej a liczba zgonów w naszym kraju z powodu tego nowotworu to ok. 12,5 tys. osób rocznie.

W ramach akcji dedykowanej rakowi jelita grubego przewidzieliśmy m.in.:

  1. Spotkania live, a  pierwsze z nich odbędzie się już 11 sierpnia o godz. 19.30. W spotkaniu na żywo udział wezmą mgr Adrianna Sobol – psychoonkolog z Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej oraz dr n. med. Jerzy Draus – chirurg specjalizujący się w operacyjnym leczeniu raka jelita grubego w krakowskim Szpitalu na Klinach z wykorzystaniem robota da Vinci. W spotkaniu nie zabranie informacji o tym jakie są objawy raka jelita grubego, co przyczynia się do rozwoju tego nowotworu, jak wygląda jego profilaktyka oraz leczenie.
  2. Filmy na temat profilaktyki raka jelita grubego ze szczególnym uwzględnieniem kolonoskopii oraz nowoczesnych metod leczenia operacyjnego z wykorzystaniem robota da Vinci
  3. Infografikę na temat raka jelita grubego
  4. Szereg ciekawych artykułów i informacji na temat raka jelita grubego