Jakie są objawy guzków tarczycy, jak się leczy guzki łagodne oraz te złośliwe, na czym polega operacyjne leczenie raka tarczycy?  Na te i inne pytanie odpowiemy podczas kolejnego spotkania z cyklu #ONKOODPOWIEDZIALNI. Już 19 kwietnia o 19.30 zapraszamy do udziału w rozmowie na żywo, w której wezmą udział prof. dr hab. n. med. Marcin Barczyński – chirurg ogólny i onkolog oraz Adrianna Sobolpsychoonkolog z Fundacji Onkocafe Razem Lepiej.

Rak tarczycy to coraz częstszy nowotwór, który w Polsce odpowiada za ok. 4,2  tys. zachorowań rocznie. 9 razy częściej dotyka kobiet. Dynamika wzrostu zachorowań w ostatnich 10 latach jest bardzo wysoka ponieważ wynosi ok.65%. W przeciwieństwie do innych nowotworów rak tarczycy ma ogólnie dobre rokowania. Odzwierciedleniem tego jest obserwowany w ostatnich latach trend, który pokazuje, że pomimo zwiększającej się liczby diagnozowanych przypadków tego nowotworu, liczba zgonów z jego powodu utrzymuje się na niskim poziomie i nie wzrasta.

Tak jak w przypadku każdej choroby nowotworowej obowiązuje zasada, że im wcześniej wykryty nowotwór tym większe szanse na skuteczne leczenie. Dlatego tak ważna jest bieżąca kontrola, w tym przede wszystkim zdiagnozowanych guzków tarczycy i konsultowanie niepokojących objawów ze specjalistą.