Najnowocześniejsza, małoinwazyjna technologia operacyjna, dzięki której możliwa jest większa precyzja wykonywanych zabiegów oraz szybszy powrót do zdrowia jest dostępna w Gdańsku. Jest to już 18 ośrodek na mapie Polski w którym pacjenci mają dostęp do zabiegów chirurgicznych w asyście robota da Vinci. W dniu 27 maja w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku (Spółka COPERNICUS PL) wykonano pierwsze dwa zabiegi prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci w ramach umowy z NFZ.

Przełomową informację w sprawie refundacji zabiegów raka prostaty z robotem da Vinci w Polsce ogłosił Minister Zdrowia Adam Niedzielski na początku 2022 roku. Od 1 kwietnia br. chorzy na nowotwór prostaty mają zagwarantowane bezpłatne leczenie w asyście systemu da Vinci. Specjaliści z Oddziału Urologii Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku przez ostatnie 1,5 roku wykonali blisko 60 tego typu zabiegów w ramach usług komercyjnych.

Zabiegi urologiczne w asyście robota chirurgicznego da Vinci

Do najczęściej wykonywanych zabiegów w asyście robota  chirurgicznego da Vinci należy prostatektomia radykalna. Zabiegi urologiczne z wykorzystaniem tego systemu robotycznego charakteryzuje większa precyzja i mniejsza inwazyjność niż otwarte lub laparoskopowe operacje chirurgiczne, w których zachodzi konieczność dużej ingerencji w ludzki organizm.

Operacje przy wsparciu robota  chirurgicznego da Vinci wiążą się z niższym ryzykiem powikłań,  poprawą wyników czynnościowych związanych z utrzymaniem dobrego trzymania moczu i potencji oraz  krótszym okresem rekonwalescencji” – mówi dr n. med. Arkadiusz Mikszewicz, kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku.

Robot chirurgiczny da Vinci wspomaga pracę operatora i  umożliwia wielokrotne optyczne powiększenie pola operacyjnego. Dzięki zestawowi zdalnie sterowanych manipulatorów i narzędzi chirurgicznych zapewniony jest nieograniczony dostęp oraz nieosiągalna innymi technikami precyzja ruchów podczas operacji.

Dzięki wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w laparoskopowej radykalnej prostatektomii poprawia się komfort życia pacjenta, a czas rekonwalescencji ulega skróceniu. Po 3 dobach od zabiegu pacjent jest wypisywany do domu bez cewnika, co znacznie skraca okres gojenia i rekonwalescencji, a tym samym oznacza szybszy powrót do pełnej aktywności.

W piątek (27 maja 2022 r.) odbyły się w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku pierwsze dwa zabiegi w województwie pomorskim na raku prostaty, a więc prostatektomia radykalna, które są refundowane przez NFZ  – dodaje dr n. med. Arkadiusz Mikszewicz.

Rak gruczołu krokowego na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych u mężczyzn

Nowotwory złośliwe stanowią narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny polskiego społeczeństwa. Każdego roku nowotwory złośliwe są wykrywane u 164 tys. Polaków (99,7 tys. zgonów). Struktura zachorowań na nowotwory złośliwe wśród mężczyzn kształtuje się podobnie jak w krajach Europy Zachodniej – rak gruczołu jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych (19,7%), rak płuca zajmuje drugą pozycję (16,7%).

Da Vinci w Polsce i na świecie

W Polsce, przy ponad 37 milionach mieszkańców, jest obecnie 18 ośrodków w których przeprowadzane są operacje z wykorzystaniem autoryzowanych systemów robotycznych da Vinci (17 robotów). W większości są to zabiegi urologiczne, ginekologiczne i chirurgii ogólnej. Łącznie w 2021 roku wykonano ponad 2 tys. takich operacji. – podsumowuje Artur Ostrowski Dyrektor Zarządzający da Vinci w Synektik. – Dla porównania, w Czechach jest 14 robotów da Vinci, a w Szwecji ok. 40, gdzie w tych krajach jest  około 10 mln mieszkańców. Polski rynek ma wciąż duży potencjał.

Na świecie jest zainstalowanych łącznie ponad 6,7 tys. systemów chirurgicznych da Vinci w 69 krajach, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z wykorzystaniem tego robota. Dotychczas wykonano ponad 10 mln zabiegów z udziałem tego systemu robotycznego na całym świecie.

Da Vinci został wprowadzony po raz pierwszy na rynek w 1999 r. i od tamtego czasu jest nieustannie udoskonalany. Przez te wszystkie lata zdobyte doświadczenie zaowocowało systemem da Vinci X oraz Xi, które są rozwiązaniami już czwartej generacji.

Firma Synektik od 2018 roku jest wyłącznym autoryzowanym dystrybutorem systemu chirurgii robotycznej da Vinci w Polsce, a od 2022 również w Czechach i Słowacji.

To oznacza, że w tych krajach tylko firma Synektik może sprzedawać, serwisować, aktualizować system chirurgii robotycznej da Vinci. Operatorzy nieautoryzowanych instalacji nie posiadają takich uprawnień oraz nie zostali objęci przez wytwórcę, firmę Intuitive Surgical, profesjonalnym szkoleniem użytkowania systemu da Vinci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dla pacjenta.

Grupa Synektik jest wiodącym producentem zaawansowanych produktów radiofarmaceutycznych i rozwiązań informatycznych, a także dystrybutorem innowacyjnych urządzeń medycznych i dostawcą usług serwisowo pomiarowych, stosowanych w diagnostyce oraz terapii w dziedzinach onkologii, kardiologii i neurologii.

Więcej informacji:

https://copernicus.gda.pl/aktualnosci/operacje-urologiczne-w-asyscie-robota-da-vinci-refundowane-z-nfz

https://copernicus.gda.pl/o-nas/historia-spolki-copernicus-pl

https://www.synektik.com.pl/pl/o-firmie/

https://www.synektik.com.pl/pl/oferta/da-vinci/polskie-osrodki-z-da-vinci/

https://www.synektik.com.pl/pl/oferta/da-vinci/autoryzowany-da-vinci/

Kontakt dla mediów:

Karolina Koprowska
tel. kom.: +48 722 185 010; e-mail:kkoprowska@synektik.com.pl