Otwarte oficjalnie 22 listopada Centrum Naukowo-Badawcze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu zajmuje się wsparciem kadry naukowej w prowadzeniu badań medycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz transferem ich wyników do gospodarki. To także ośrodek szkoleniowy dla studentów i miejsce, w którym z badań klinicznych korzystają pacjenci z województwa opolskiego.

– Utworzyliśmy w USK Centrum Naukowo-Badawcze w skład, którego wchodzi Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych: sercowo-naczyniowych i kręgosłupa – podaje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

Na uruchomienie UCWBK szpital pozyskał, jako partner Uniwersytetu Opolskiego, grant z budżetu państwa odAgencji Badań Medycznych w wysokości ponad 8,7 mln zł, a Centrum Badań i Innowacji – za ponad 31 mln zł – powstało dzięki dofinansowaniom z puli unijnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego (ponad 16 mln zł) i Ministerstwa Nauki i Edukacji (ponad 2,4 mln zł).

Centra ulokowano w zaadoptowanym budynku na terenie kompleksu szpitala. Pracownie, laboratoria i pokoje badawczo-lekarskie wyposażono w najwyższej klasy aparaturę medyczną. m.in. trzyteslowy rezonans magnetyczny, aparat do pomiarów przezskórnej prędkości tlenu do badań z zakresu chirurgii naczyniowej, urządzenie klasy premium do badań USG serca (jedno z kilkunastu takich w Polsce), holograficzny system do obrazowania podczas wykonywania zabiegów m.in. kardiologicznych czy chirurgicznych. CN-B USK w Opolu dysponuje też infrastrukturą informatyczną, pozwalającą na przetwarzanie dużej ilości danych i realizację programów badawczych z zakresu sztucznej inteligencji.

–  Zespół naszego centrum to specjaliści od doradztwa naukowego, planowania, organizacji, koordynacji badań, a także obsługi prawnej, wsparcia w pozyskiwaniu finansowania na badania i rozliczeń – wylicza dr hab. n. med. Marek Cisowski, prof. UO, dyrektor CN-B USK w Opolu. –  Naszym celem jest komplementarne wsparcie badań medycznych, w tym przede wszystkim nad chorobami cywilizacyjnymi, w takich dziedzinach, jak kardiologia, neurologia, ortopedia czy choroby naczyń – wymienia prof. Cisowski.

 – Dzięki temu nasi partnerzy oraz pacjenci, którzy biorą udział w projektach naukowo-badawczych, mają zagwarantowaną najwyższą jakość realizowanych usług – komentuje Dariusz Madera i dodaje, że oferta centrum skierowana jest do naukowców z dziedziny medycyny i ochrony zdrowia, firm medycznych, ale też szeroko pojętego biznesu.

–  Aktywność naukowa środowiska medycznego Opola doprowadziła do powstania Centrum Naukowo-Badawczego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Utworzyliśmy je także z myślą o studentach i absolwentach kierunku lekarskiego, żeby mogli tu realizować naukowe pasje i ambicje. Liczymy, że to jeden z czynników, który skłoni ich do związania się na dłużej z naszym regionem – mówi prorektor ds. nauki Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Jacek Lipok.