
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II poza oddziałami szpitalnymi działają także poradnie m.in. kardiologiczna, genetyczna, immunologiczna, onkologiczna. Rocznie udzielanych jest 45 tys. porad i zleca się ok. 20 tys. badań laboratoryjnych, z czego ponad 10% to badania genetyczne. Pracownia Biologii Molekularnej od ponad 15 lat posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na diagnostykę chorób genetycznie uwarunkowanych nowotworowych i nienowotworowych.
Nowoczesny ośrodek badań genetycznych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II
Dzięki dotacji w wysokości 700 tys zł (pozyskanej z budżetu Województwa Małopolskiego) do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II został zakupiony sprzęt najnowszej generacji, który umożliwi stosowanie jednej z najnowocześniejszych technik wykorzystywanych w diagnostyce genetycznej tzw. Sekwencjonowania następnej generacji (ang. Next Generation Sequencing, NGS).
Sukces antybiotyków sprawił, ze ich zużycie na świecie stale zwiększa się. W dodatku ludne kraje rozwijające się o niskim i średnim dochodzie dołączają do krajów uprzemysłowionych pod względem stosowania antybiotyków. Antybiotyki używane są także powszechnie w hodowli zwierząt. Ceną, którą płacimy za nagminne stosowanie antybiotyków jest zwiększająca się lekooporność chorobotwórczych drobnoustrojów wywołana przez zmiany genetyczne bakterii prowadzące do utraty lub zmniejszenia ich wrażliwości na antybiotyki.
Sprzęt do NGS umożliwi w krótszym czasie przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki różnych paneli genowych z precyzyjnym wskazaniem określonych zmian, czyli mutacji w poszczególnych genach.
Więcej informacji na stronie szpitala:
https://www.szpitaljp2.krakow.pl/otwarcie-osrodka-badan-genetycznych/?fbclid=IwAR2LXzgtmAbWWMchCndHacm2NmZ61satRhJ8jhDqnedYa7_Cz2kBh2UtkQI
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi