
SMS od pacjenta z prośbą o konsultację. E-mail z wynikami badań. Wiadomość na facebooku z prośbą o receptę. Gdy lekarz zamyka drzwi gabinetu, nierzadko zaczyna swój niewidzialny etat. Ogólnopolskie badanie lekarzy “Pacjent w telefonie” ma na celu zrozumieć skalę tego zjawiska oraz jego wpływ na lekarzy i ich pacjentów.
“W erze cyfrowej, gdzie granice między pracą a życiem prywatnym stają się coraz bardziej rozmyte. Każdy dzwonek telefonu, każda wiadomość może oznaczać pilną potrzebę pacjenta. Ale pamiętajmy – lekarz to także człowiek, który potrzebuje chwili wytchnienia, by naładować baterie. ” – dr n. med. Olga Rostkowska, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.
W dobie ogólnodostępnych komunikatorów kontakt z pacjentem poza gabinetem stał się powszechny. Dla wielu lekarzy taki kontakt wydaje się niezbędny do zapewnienia całościowej opieki nad pacjentami, choć często odbywa się po zamknięciu drzwi gabinetu.
“Celem projektu jest sprawdzenie, jak powszechna i jak obciążająca dla lekarzy jest taka nieformalna komunikacja z pacjentami “po godzinach”. W ramach ankiety lekarze mogą też ocenić korzyści, jakie daje im i pacjentom stały kontakt.” – mówi inicjator projektu Tomasz Rudolf, CEO Doctor.One i lider grupy roboczej NIL IN ds. bezpiecznej komunikacji w Naczelnej Izbie Lekarskiej.
Pomimo zalet, takich jak zapewnienie bezpieczeństwa pacjentowi oraz szybka i bieżąca pomoc, lekarze mają obawy dotyczące swojej prywatności i bezpieczeństwa danych medycznych, jak i nadużywania takiego kontaktu.
„Wielu lekarzy angażujących się w prowadzonych przez siebie pacjentów, odpowiada na ich pytania dodatkowo po godzinach. Z przyrostem liczby pacjentów tych próśb pojawia się więcej. Cieszę się, że to badanie otwiera dialog i mam nadzieję, że przyczyni się do znalezienia rozwiązania, które pomoże nam nie tylko zapewnić lepszą opiekę pacjentom, ale także będzie miało na uwadze nas-lekarzy.” – dodaje Joanna Leśnik, lekarka w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej.
Organizatorami badania są Naczelna Izba Lekarska i Doctor.One, a partnerami Polska Federacja Szpitali, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie i Fundacja “Nie Widać Po Mnie”. Na podstawie wyników badania eksperci, działając w grupie roboczej sieci lekarzy innowatorów NIL IN, opracują raport oraz zestaw dobrych praktyk i narzędzi, które pomogą zadbać o bezpieczny kontakt z pacjentami poza gabinetem i uczynią z niego naturalny element systemu opieki zdrowotnej.
Lekarze mogą wziąć udział w badaniu do końca września 2023. Ankieta jest dostępna na stronie internetowej www.pacjentwtelefonie.pl.
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi