W związku ze skierowaniem przez Prezesa NFZ do konsultacji projektu zarządzenia  zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów  w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne  (projekt z dnia 27 czerwca 2024 r.), do PFSz trafiają uwagi szpitali, które przedstawiamy poniżej:

  1. Proponowane zapisy w obszarze chorób przewodu pokarmowego (sekcja F i PZF01 – PZF12) w sposób radykalny zmieniają m.in. wycenę świadczeń realizowanych w ramach chirurgii, w zakresie leczenia chorób jelita grubego, w tym procedury endoskopowej ablacji guza jelita grubego. Zmiana ta ma się odbyć poprzez likwidację grupy F32 Duże i endoskopowe zabiegi jelita grubego i przeniesienie jej do grupy F38 Średnie i endoskopowe zabiegi dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dotychczasowa wycena w tej grupie została ustalona na poziomie 6554 punktów rozliczeniowych, natomiast proponowana w projekcie wycena ma być na poziomie 3037 punktów rozliczeniowych, czyli zmniejszona o 46 %. W przypadku jednego ze szpitali przy sprawozdawanych rocznie ok. 356 zabiegów w ramach grupy F32 szpital traci rocznie na zmianie wyceny ponad 2 mln złotych.

  1. Z kolei proponowana zmiana w postaci likwidacji grupy F31 Kompleksowe zabiegi jelita grubego spowoduje konieczność rozliczania w ramach nowej grupy F30 Kompleksowe i duże zabiegi jelita grubego, których wycena zgodnie z projektem spada z 15056 punktów na 13566. Przy rocznej ilości wykonywanych zabiegów z tej grupy na poziomie ponad 400, jest to strata dla szpitala na około 1,2 mln złotych przy utrzymaniu przez NFZ współczynników korygujących bądź nawet ponad 3 mln złotych,  w przypadku braku ich utrzymania.

Przychody, jakie na podstawie obecnej wyceny wymienionych wyżej zabiegów uzyskuje placówka, pokrywają jedynie koszty zabiegu operacyjnego i nie rekompensują  całego procesu hospitalizacji pacjenta. Spowodowane jest to niewystarczającą już wyceną tych świadczeń, która nie uwzględnia kosztów zakupu nowoczesnego sprzętu medycznego do leczenia chorób nowotworowych, kosztów sprzętu jednorazowego wykorzystywanego przy zabiegach operacyjnych, rosnących kosztów leków, materiałów opatrunkowych, energii i kosztów pracy.

  1. Projekt zarządzenia wprowadza zmiany w załącznikach to tego zarządzenia.

Analizując je należy zauważyć, że są one niekonsekwentne w stosunku do proponowanych zapisów  w zarządzeniu i poszczególnych załącznikach. Na uwagę zasługuje tutaj brak zmiany załącznika nr 3c, określającego współczynniki korygujące. W dotychczasowym brzmieniu tego załącznika w grupie nowotworów złośliwych jelita grubego dla grupy F31 jest uwzględniony współczynnik korygujący 1,25.
W sytuacji, gdy proponowana jest likwidacja tej grupy, nasuwa się pytanie czy w/w współczynnik będzie obowiązywał również w grupie F30? Jeśli nie, to zapisy proponowane w projekcie spowodują kolejne, jeszcze bardziej radykalne zmniejszenie zapłaty za wykonane procedury.

Biorąc powyższe pod uwagę wnosimy o pozostawienie dotychczasowych zapisów dotyczących grupy F31 Kompleksowe zabiegi jelita grubego lub wycenę grupy F30 przynajmniej na poziomie dotychczas obowiązującej grupy F31 z utrzymaniem współczynników korygujących. Wnioskujemy także o uwzględnienie wyższej wyceny dla dużych zabiegów endoskopowych dotychczas kwalifikowanych do grupy F32, a nie zrównynanie ich ze średnimi zabiegami endoskopowymi